Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy Windows 10: odložení aktualizací či obnova PC bez reinstalace

aktualizováno 
Volba Aktualizace a zabezpečení v sobě ukrývá nejedno nastavení, které slouží především ke změně bezpečnostní politiky PC, ale také jeho návratu do výchozího bodu bez reinstalace. Kromě toho umožňuje zálohovat i na jiné disky a nacházejí se pod ním i další možnosti.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak si (ne)přizpůsobit aktualizace

Windows 10 přišla s novou politikou instalací aktualizací. Zatímco v předchozích verzích bylo možné aktualizace řídit, dnes už tomu tak není. Nejenže nelze nastavit, že se nemají instalovat automaticky, ale nelze je ani zcela vypnout, instalují se samy. Jediné, co je možné udělat, je odložit instalaci o několik měsíců. Klikněte na Start -> Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení. Nacházíte se v části Windows Update a vpravo klikněte na odkaz Upřesnit možnosti a v dalším okně zatrhněte volbu Odložit Upgrady. V tomto okně lze ještě zvolit, že budete upozorněni na naplánované restarty vyžadující aktualizace či nechat instalovat aktualizace i ostatních produktů Microsoftu. Volitelně máte možnost zobrazit všechny instalované aktualizace, a to díky odkazu Zobrazit historii aktualizací, a také změnit způsob doručování aktualizací.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak si podmanit Windows Defender

Aplikace Windows Defender má za úkol ochránit PC před hackery a škodlivými počítačovými kódy (viry). Má zcela nahradit bezpečnostní balíky zahrnující v sobě antivirovou ochranu a firewall. Nastavení najdete pod záložkou Windows Defender. Zde máte možnost nejen vyřadit ochranu v reálném času z provozu, a tedy aplikaci deaktivovat (může se hodit v případě, že používáte jiný bezpečnostní produkt a ten tuto ochranu nevypnul), ale také zamezit odesílání informací do cloudu Microsoftu k rozboru, stejně tak jako zasílání vzorků. Vítaná je však možnost vyloučit z kontroly vybrané soubory. Stačí kliknout na odkaz Přidat vyloučení a definovat, kde se nacházejí. Zcela dole lze také z tohoto místa Windows Defender spustit.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak nastavit zálohování

Funkce pro zálohování ve Windows se stará nejen o uchování důležitých systémových souborů, ale také ji je možno využít k dalším zálohám. Například si tak nastavit, aby docházelo automaticky k zálohování vybraných dat na jinou jednotku. Funkci lze aktivovat pod záložkou Zálohování. Následně odkazem Další možnosti se specifikuje, co se bude zálohovat.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak obnovit PC či se ho pokusit opravit

Jedna z dobrých nedávno přidaných vlastností Windows je možnost obnovit jejich stav do továrního nastavení. Tak již není nutné provádět celou instalaci systému - jen se zmáčkne tlačítko a vše proběhne automaticky. Přitom je možné zvolit, zda mají být zachována naše data, či nikoliv. V prvním případě dojde k jejich zálohování, ale vše ostatní (jako aplikace apod.) bude odstraněno. Pokud toužíte po čistém systému, potom zvolte druhou možnost, ale počítejte s tím, že zachováno nebude vůbec nic – systém bude čistý. Ještě před tím, než tak učiníte, se můžete pokusit o automatickou či ruční opravu systému. K tomu slouží tlačítko Restartovat u volby Spouštění s upřesněným nastavením.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak změnit produktový klíč

Zjistit, zda je systém legální či změnit jeho produktový klíč umožňuje volba Aktivace. Nejenže slouží k aktivaci systému Windows 10, ale také v případě potřeby nabízí možnost změnit produktový klíč bez nutnosti přeinstalovat PC. Po kliknutí na Změnit kód Product Key se zobrazí dialogové okno, do kterého zadejte nový.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak se připojit do komunity vývojářů

Poslední volba v menu Aktualizace a zabezpečení je věnována softwarovým vývojářům. Těm totiž nabízí možnost instalovat aplikace mimo Windows Store či dokonce aktivovat vývojářský režim. Potom lze instalovat prakticky jakékoliv programové vybavení a používat pokročilé vývojářské funkce.

Tipy a triky pro Windows 10Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Přelomové osmičky: Neúspěšná ofenziva Vietkongu přispěla k jeho vítězství

Vojáci vyvádí posledního útočníka z řad Vietkongu z půdy americké ambasády v...

Před 50 lety, v lednu 1968, zahájily severovietnamské síly mohutný útok známý jako Ofenziva Tet. Přestože šlo o...

Další z rubriky

Tablet jako prodejna nepotřebných věcí nebo testovač výkonu

Tablet pro práci i zábavu

Přehled užitečných aplikací pro tablety tentokrát obsahuje například nástroj na otestování výkonu operační paměti a...

Nejlepší aplikace na silvestrovskou party

Tablet pro práci i zábavu

Na poslední den v roce jsme pro vás připravili přehled aplikací pro vaše tablety, se kterými si silvestrovské veselí...

Aplikace pro vánoční atmosféru, předpověď počasí nebo výkon tabletu

Abyste na něco nezapomněli, využijte tablet.

Přinést vánoční atmosféru pomůže animované pozadí se zimním motivem. Zda jít ven, poradí efektní předpověď počasí. A...

Najdete na iDNES.cz