Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro Windows 8.1: Změna údržby a vyřazení spouštění aplikací klávesou

aktualizováno 
Kdy má docházet k údržbám systému, si můžete rozhodnout vy a ne programátoři. Podíváme se také na to, jak klávesou vyřadit automatické spouštění aplikací při startu Windows, jak uživatelům zabránit ve změnách motivů a pozadí plochy, jak změnit počet dnů pro zobrazení varování o vypršení uživatelského hesla a jak zrušit žádost o restart po instalaci aktualizací.

Microsoft Windows | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak upravit plán automatické údržby

Windows je ve výchozím nastavení nakonfigurován tak, aby automaticky spouštěl údržbu systému v předem nastavený čas. Díky tomu na pozadí kontroluje aktualizaci softwaru, zabezpečení systému, diagnostiku atd. Provádí se každý den v naplánované době, kdy na něm nepracujete. Chcete-li dobu změnit, postupujte takto. Klikněte pravým tlačítkem na ikonu vlajky vedle hodin v informační části hlavního panelu. Zvolte spustit Centrum akcí. V části Údržba -> Automatická údržba klikněte na tlačítko Změnit nastavení služby. Vyberte jiný čas a případně se rozhodněte, zda má naplánovaná úloha probouzet PC. Změny uložte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro Windows 8.1

2.Jak klávesou vyřadit automatické spouštění aplikací při startu Windows

Pokud z nějakého důvodu potřebujete vyřadit start aplikací, které se spouštějí při závěrečné fázi nabíhání Windows, použijte tento způsob. Nemusíte nikdy nic nastavovat, postačí vám, když během procesu přihlášení (při zobrazení přihlašovacího okna nebo zadání hesla) stisknete a podržíte klávesu Shift. Tím zabráníte Windows načíst spuštění programů nacházejících se ve složkách C\ProgramData\Microsoft\Windows\Nabídka Start\Programy\Po spuštění a C\Users\Jmeno Prijmeni\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Nabídka Start\Programy\Po spuštění.

Tipy a triky pro Windows 8.1

3.Jak uživatelům zabránit změnám motivů

Máte-li operační systém verze Windows Professional a rádi byste uživatelům zakázali měnit motiv vzhledu, pak postupujte takto. Použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz gpedit.msc, který odešlete klávesou Enter. Zobrazí se okno Editor místních zásad skupiny. Vy přejděte na větev Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Ovládací panely -> Přizpůsobení. Zde na pravé straně poklikejte na volbu Zabránit změnám motivu. V nově otevřeném okně vyberte Povoleno a následně klikněte na OK.

Tipy a triky pro Windows 8.1

4.Jak uživatelům zabránit ve změnách motivů

Zakázat změnu celého motivu je velký zásah do uživatelského nastavení. Mírnějším omezením je neumožnit měnit tapetu. Nastavíte-li tak třeba uživatelům jednotné pozadí pracovní plochy a nepřejete si, aby ho měnili, potom je pro vás určen tento tip. Podobně jako v předchozím tipu spusťte Editor místních zásad skupiny. Přejděte na větev Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Ovládací panely -> Přizpůsobení. Zde na pravé straně poklikejte na volbu Zabránit změnám pozadí plochy. V nově otevřeném okně vyberte Povoleno a následně klikněte na OK.

Tipy a triky pro Windows 8.1

5.Jak změnit počet dnů pro zobrazení varování o vypršení uživatelského hesla

Ve výchozím nastavení Windows se pět dní před vypršením platnosti uživatelského hesla začne zobrazovat informace o nutnosti jeho změny. Chcete-li počet dnů změnit, pak otevřete editor registru (Windows + R a zadejte příkaz regedit, který odešlete klávesou Enter) a najděte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon. Na pravé straně se nachází záznam PasswordExpiryWarning. Poklikejte na něj a nastavte požadovaný počet dnů. Tyto změny jsou platné pro všechny uživatele systému.

Tipy a triky pro Windows 8.1

6.Jak zrušit žádost o restart po instalaci aktualizací

Některé aktualizace systému Windows vyžadují po své instalaci následně restart systému. Jestliže se toto hlášení objeví v době, kdy nemáte čas restartovat, pak můžete restart odložit až o 4 hodiny. Jestliže chcete aktuálně toto hlášení vypnout (po restartu je opět aktivní), zde je postup jak na to.

Umístěte kurzor myši do pravého horního rohu obrazovky a klikněte na Hledat. Zadejte slovo „příkazový“ a níže kliknete pravým tlačítkem na volbu Příkazový řádek. Vyberte volbu spustit jako správce. Po otevření okna zadejte příkaz - net stop „windows update“ a odešlete ho klávesou Enter. Doporučujeme si pro tuto funkci vytvořit zástupce – budete ji moci snadněji spouštět.

Tipy a triky pro Windows 8.1Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Software zdarma: odhalte i ta nejskrytější zákoutí Windows

Ilustrační foto

Zprostředkují spojení mezi běžným uživatelem a operačním systémem na takové úrovni, že pochopíte, proč něco nefunguje...

Sledujte kurz bitcoinu i aktuální poryvy větru na tabletu

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte svižný internetový prohlížeč, záznamník úkolů nebo aplikaci sledující kurz bitcoinu a řady dalších...

Stáhněte si zdarma: stahování z YouTube či blokování touchpadu

Ilustrační foto

Praktický postranní panel pro pracovní plochu najdete v W8 Sidebar. Připojit a pracovat se soubory v ISO je hračkou pro...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz