Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro Windows 8.1: Změna údržby a vyřazení spouštění aplikací klávesou

aktualizováno 
Kdy má docházet k údržbám systému, si můžete rozhodnout vy a ne programátoři. Podíváme se také na to, jak klávesou vyřadit automatické spouštění aplikací při startu Windows, jak uživatelům zabránit ve změnách motivů a pozadí plochy, jak změnit počet dnů pro zobrazení varování o vypršení uživatelského hesla a jak zrušit žádost o restart po instalaci aktualizací.

Microsoft Windows | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak upravit plán automatické údržby

Windows je ve výchozím nastavení nakonfigurován tak, aby automaticky spouštěl údržbu systému v předem nastavený čas. Díky tomu na pozadí kontroluje aktualizaci softwaru, zabezpečení systému, diagnostiku atd. Provádí se každý den v naplánované době, kdy na něm nepracujete. Chcete-li dobu změnit, postupujte takto. Klikněte pravým tlačítkem na ikonu vlajky vedle hodin v informační části hlavního panelu. Zvolte spustit Centrum akcí. V části Údržba -> Automatická údržba klikněte na tlačítko Změnit nastavení služby. Vyberte jiný čas a případně se rozhodněte, zda má naplánovaná úloha probouzet PC. Změny uložte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro Windows 8.1

2.Jak klávesou vyřadit automatické spouštění aplikací při startu Windows

Pokud z nějakého důvodu potřebujete vyřadit start aplikací, které se spouštějí při závěrečné fázi nabíhání Windows, použijte tento způsob. Nemusíte nikdy nic nastavovat, postačí vám, když během procesu přihlášení (při zobrazení přihlašovacího okna nebo zadání hesla) stisknete a podržíte klávesu Shift. Tím zabráníte Windows načíst spuštění programů nacházejících se ve složkách C\ProgramData\Microsoft\Windows\Nabídka Start\Programy\Po spuštění a C\Users\Jmeno Prijmeni\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Nabídka Start\Programy\Po spuštění.

Tipy a triky pro Windows 8.1

3.Jak uživatelům zabránit změnám motivů

Máte-li operační systém verze Windows Professional a rádi byste uživatelům zakázali měnit motiv vzhledu, pak postupujte takto. Použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz gpedit.msc, který odešlete klávesou Enter. Zobrazí se okno Editor místních zásad skupiny. Vy přejděte na větev Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Ovládací panely -> Přizpůsobení. Zde na pravé straně poklikejte na volbu Zabránit změnám motivu. V nově otevřeném okně vyberte Povoleno a následně klikněte na OK.

Tipy a triky pro Windows 8.1

4.Jak uživatelům zabránit ve změnách motivů

Zakázat změnu celého motivu je velký zásah do uživatelského nastavení. Mírnějším omezením je neumožnit měnit tapetu. Nastavíte-li tak třeba uživatelům jednotné pozadí pracovní plochy a nepřejete si, aby ho měnili, potom je pro vás určen tento tip. Podobně jako v předchozím tipu spusťte Editor místních zásad skupiny. Přejděte na větev Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Ovládací panely -> Přizpůsobení. Zde na pravé straně poklikejte na volbu Zabránit změnám pozadí plochy. V nově otevřeném okně vyberte Povoleno a následně klikněte na OK.

Tipy a triky pro Windows 8.1

5.Jak změnit počet dnů pro zobrazení varování o vypršení uživatelského hesla

Ve výchozím nastavení Windows se pět dní před vypršením platnosti uživatelského hesla začne zobrazovat informace o nutnosti jeho změny. Chcete-li počet dnů změnit, pak otevřete editor registru (Windows + R a zadejte příkaz regedit, který odešlete klávesou Enter) a najděte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon. Na pravé straně se nachází záznam PasswordExpiryWarning. Poklikejte na něj a nastavte požadovaný počet dnů. Tyto změny jsou platné pro všechny uživatele systému.

Tipy a triky pro Windows 8.1

6.Jak zrušit žádost o restart po instalaci aktualizací

Některé aktualizace systému Windows vyžadují po své instalaci následně restart systému. Jestliže se toto hlášení objeví v době, kdy nemáte čas restartovat, pak můžete restart odložit až o 4 hodiny. Jestliže chcete aktuálně toto hlášení vypnout (po restartu je opět aktivní), zde je postup jak na to.

Umístěte kurzor myši do pravého horního rohu obrazovky a klikněte na Hledat. Zadejte slovo „příkazový“ a níže kliknete pravým tlačítkem na volbu Příkazový řádek. Vyberte volbu spustit jako správce. Po otevření okna zadejte příkaz - net stop „windows update“ a odešlete ho klávesou Enter. Doporučujeme si pro tuto funkci vytvořit zástupce – budete ji moci snadněji spouštět.

Tipy a triky pro Windows 8.1Nejčtenější

Okamura má na fotce z posilovny přifouknuté svaly. Jak poznat fotomontáž

Ukázka nepovedené fotomontáže z posilovny. Mřížka v pozadí ukazuje, k jakému...

Předseda SPD se na svém oficiálním profilu na Facebooku pochlubil fotkami z posilovny. Komentátoři si všimli, že fotka...

V kanceláři i v obchodě. Ultrazvuk nám píská do uší, následky jen tušíme

Poslech vysokofrekvenčního pískání může být mnohým lidem nepříjemné.

Mnozí z nás, aniž by to věděli, jsou denně i několik hodin vystaveni pískotu na hranici slyšitelnosti lidského ucha. V...Dvakrát přežil ohnivé peklo a vrátil se do boje. Chybu udělal po válce

František Truhlář před válkou

Letec RAF František Truhlář přežil dvě těžké havárie při návratech z bojových letů. Při obou utrpěl těžké popáleniny,...

Kvůli ruskému metru mohla padnout stanice v Nuselském mostu, řekl architekt

Architekt Nuselského mostu Stanislav Hubička (vlevo) a Antonín Semecký, který...

Stanislav Hubička, architekt Nuselského mostu a Antonín Semecký, který se o most stará téměř doslova celý život, byli...

Proč chtěl Hitler Svatý grál a archeologie za ČSSR nebyla marxistická

Svastika na archaické řecké keramice (8. století před Kr., Archeologické muzeum...

Jedním z oblíbených triků propagandy a propagandistů je návrat k mýtům a ohýbání historie do podoby, která politickému...Další z rubriky

Vyčistěte si tablet od zbytečností nebo sledujte nezávislé filmy

Tablet pro práci zábavu.

Nová verze internetového prohlížeče Firefox přichází s radikálními změnami. Vyzkoušet můžete také aplikace na...

Agent americké tajné služby zpronevěřil 1 600 bitcoinů, jde do vězení

(Ilustrační snímek)

Shaun Bridges jako speciální agent americké tajné služby během vyšetřování nelegálního tržiště Silk Road odcizil...

Tipy pro Windows 10: zálohování systému či jeho bitová kopie

Tipy a triky pro Windows 10

Poradímre, jak si vyrobit instalační USB flash disk nebo uložit kopii aktuálního stavu Windows. Zjistíte také, jak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz