Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy jak plánovat dovolenou. Nejprve prstem po monitoru

aktualizováno 
Od interaktivní mapy belgických hospod až k podrobnému zkoumání povrchu měsíce. Nebo je libo přesný plánovač tras, který vám poradí kudy jet, kde přespat a jak ušetřit za benzín?

Blíží se doba dovolených a řada z nás vyrazí poznávat nové kraje, ať už letadlem, autobusem, vlakem či autem. Aby se vám vaše výlety do zahraničí pohodlněji plánovaly, připravili jsme pro vás takový menší přehled zajímavých webových stránek s mapami, mapkami a mapičkami.

Při výběru jsme se soustředili především na zahraniční stránky, protože ty profláknuté české jako www.mapy.cz či mapy.atlas.cz snad zná dnes už každý. I iDNES má samozřejmě svou stránku s mapami, nabízí například turistické či cyklo mapy, ale také celkový pohled na svět.  Současně jsme vynechali ve výpisu i slavnou aplikaci Google Earth, protože o ní již bylo napsáno více než dost, a naší prioritou se proto při hledání staly méně známé zdroje informací.

Na cesty

Mappy – plánovač cest po Evropě

Anglická doména skrývá jeden z nejlepších webů pro přípravu cesty v rámci Evropy. Naleznete zde vyhledávač trasy, do kterého stačí vyplnit místo odjezdu a příjezdu. Záhy se před vámi objeví kompletní popis cesty, v němž se nachází čísla silnic a dálnic, na kterých máte odbočit či se po nich vydat. Celá trasa je ukázána podle kilometráže, tudíž jsou veškeré informace přehledné. Výtečnou funkcí je i výpočet výloh, do něhož můžete například přesně zadat i druh svého auta. Systém vám odhalí, kolik vás bude stát zhruba benzín, nafta či LPG. Zapomenuto nebylo ani na pěší výlety, plány měst, letecké pohledy, seznamy hotelů a restaurací, informace o počasí a informace o dopravní situaci. Stránky obsahují i rezervační systém ubytování.  Stáhnout si můžete zcela zdarma mapy pro Palm či mobilní telefony. Českého uživatele jistě potěší, že se je celý obsah kompletně v češtině, volit můžete ještě mezi dalšími třinácti evropskými jazyky.

Odkaz: www.mappy.co.uk

Multimap – obsáhlý informační portál

Podobnou stránkou jako Mappy je i Multimap. Tentokrát už s rodným jazykem příliš nepochodíte a musíte přepnout na angličtinu. I když nemá stránka tak pěkný design a není stejně přehledná jako Mappy, obsahuje velké množství informací a pyšní se řadou pěkných funkcí. Za velmi užitečné považujeme vyhledávání domků k pronájmu, možnost rezervace v restaurantech, letecké pohledy na určitá území a v neposlední řadě přehledné mapy. Výhodou této stránky je také to, že se nesoustředí pouze na Evropu, nýbrž i Spojené státy a Austrálii.

Odkaz: www.multimap.com

EuroAve – městečko na dlani

Nevábně vypadající web připomínající první pokusy desetiletého nadšence o HTML programování je vlastně jakýmsi specializovaným vyhledávačem map a turistických informací o evropských zemích a městech. Na stránce samotné nic nenaleznete a vždy vás odkáže na určitý web. Díky tomu nemusíte hledat odkazy přes Google, který vám často v nalezených záznamech ukáže i řadu neužitečných odkazů. Podobných stránek je na internetu samozřejmě více, nás však EuroAve zaujal především seznamem webů obsahujících podrobné mapy evropských měst. Naleznete ho zde.

Odkaz: www.euroave.eu


Atlasy a zeměpisné weby

Encarta World Atlas – a zase ten Microsoft

Encyklopedii Microsoft Encarta, která je prodávána i u nás, snad není třeba představovat. Interaktivní CD-ROM má i svou webovou verzi, která mimo jiné obsahuje i atlas světa. Přehledně udělané stránky vám umožňují vyhledávat různé lokality, prohlížet jejich mapy a zobrazovat k nim informace. Nebyl by to však Microsoft, kdyby v celé věci nebyl nějaký ten háček. A vězte, že je, a ne malý. Většina funkcí jako sledování politických nebo klimatických map je totiž zpoplatněná. K jejich zpřístupnění musíte platit zhruba pět dolarů měsíčně. Zdá se nám dost, když si uvědomíme, že informace, které Encarta Atlas obsahuje, se dají sehnat na webu i zcela zdarma (byť nejsou v tak pěkném grafickém hávu).

Odkaz: encarta.msn.com

Fourmilab – ze Země na Měsíc a naopak

Pakliže vás zajímá, jak vypadá náš nejbližší soused či naopak naše domovská planeta z něho, je tato stránka určená právě vám. Můžete si nechat zobrazit současnou pozici vesmírného tělesa či nastavit manuálně čas, případně zeměpisnou délku a šířku. Volit můžete i mezi různými satelity. Obrázky z nich jsou průběžně aktualizovány, ale tvůrci webu nezaručují, že budou data vždy novějšího data.

Odkaz: www.fourmilab.ch

Animal Planet

Tento televizní kanál lze u nás sledovat přes satelit či přes kabelovou televizi, ale my se nyní soustřeďme na jeho webovou prezentaci. Kromě celé řady informací o zvířatech, návodů a rad na jejich chování, obsahuje i mapu zonálních ekosystémů (soustředí se pouze na savce). Po kliknutí na určitou oblast vyjede nabídka a vy máte možnost se podívat, jaká zvířata se v této zóně vyskytují a přečíst si o nich. Všechny informace jsou samozřejmě pouze v angličtině. Neočekávejte žádné rozsáhlé a podrobné články. Vše je velmi stručné, ale precizně provedené v efektním flashi.

Odkaz: animal.discovery.com

Neobvyklé a speciální mapy

National Geographic – Civil War map

A teď tu máme něco z úplně jiného soudku. Milovníci dějepisu, hlavně tedy americké historie, by měli zbystřit, protože si pro ně připravil známý zeměpisný magazín interaktivní mapu vývoje války Severu proti Jihu. Podrobně si na ní lze prohlížet jednotlivá bojiště, nechybí ani textové informace o průběhu války. Značným záporem je zdlouhavost práce s celou stránkou na pomalém připojení. Flashový web ve spojení s flashovou mapou si přeci jenom nějaká ta přenesená data vyžádá.

Odkaz: nationalgeographic.com

Belgian Beer Pub Map – za pivem do Belgie

Nejen silnice, hory, města, zvířata, ale pivo se objevuje na mapách. My jsme pro vás v bezedné síti vyštrachali jednu usnadňující značně pivařský výlet do Belgie, která je produkcí tohoto lahodného moku vyhlášená. Nutno podotknout, že nemají Belgičané pivo vůbec špatné. Na jednoduchém obrázku - mapě naleznete zemi rozdělenou do několika krajů. Stačí na kterýkoliv z nich kliknout a zobrazí se vám jeho detail včetně několika lahviček porůznu rozesetých. Další kliknutí a máte před sebou pro dané město seznam specializovaných pubů, které mají ve své nabídce tři sta padesát i více piv.

Odkaz: users.pandora.be/filip.geerts/
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Která je nejrychlejší nebo nejvtipnější? Šampioni ze světa kryptoměn

Kdo zvítězí v závodu kryptoměn?

Hodnota, anonymita, náročnost těžby, rychlost a humor. I ve světě kryptoměn se svádí souboj o prvenství. Přinášíme...

Sem nechoďte, jinak už dnes nic neuděláte. Google spustil Sound Maker

Google spustil Sound Maker na platformě Chrome Music Lab.

Neumíte na nic hrát? Nevadí. Hudbu si nakreslíte. V rámci měsíce hudby na školách spustil Google další ze série svých...

Facebook skončil s bláznivým testem. Hlavní stránka se vrátí k normálu

Logo společnosti Facebook

Facebook končí s kontroverzním experimentem, kdy v některých zemích nabídl v podstatě dvě hlavní stránky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz