Tipy na software: Jak na přehlednou domácí sbírku filmů

aktualizováno 
Filmový katalog vám pomůže přehledně roztřídit DVD i videa z oslav nebo z dovolené. Vhodné programy pak umí ohlídat i vypůjčené filmy.

BD české disky | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Popularitě domácích kin nahrává prodej levných DVD a také přístupná technika pro domácí nahrávky oslav nebo dovolených.

Abyste měli přehled o všech filmech v domácí filmotéce, je dobré vést si nějakou databázi s DVD disky. Specializované programy nabídnou větší komfort obsluhy než pouhá tabulka v Excelu.

Automaticky do nich můžete uložit celou řadu údajů o filmu (český název, popis, herci atd.) včetně těch technických (formát videa a zvuku, titulky, bonusy apod.). Některé z nich dokonce řadu údajů mohou stáhnout z filmových databází na internetu. Vyplněné údaje si můžete ještě sami doeditovat tak, aby byly úplné. Ty specializované navíc dokážou vést i výpůjčky, takže vy budete mít neustálý přehled o tom, kde se vaše oblíbená média s filmem, ale třeba i hudbou, hrou nebo obrázky právě nachází. Dobrému programu by neměl chybět ani export a import dat z nebo do souborů.

Ant Movie Catalog 3.5 – open source
Jeden z nejlepších katalogizačních softwarů, který je k dispozici zcela zdarma (s otevřeným kódem). Slouží k řazení i správě domácí sbírky filmů na DVD, VHS, VCD, SVCD, filmů DivX a dalších. Umožňuje import informací z veřejných filmových databází (vkládá popisy z internetu), vkládání obrázků PNG, JPEG a GIF, export dat do formátů HTML, SQL, CSV nebo XLS, tisk přehledných seznamů atd. Program je lokalizován.

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,6 MB).


EMDB 0.8 – freeware
EMDB (Eric´s Movie Database) vás osloví přehledným uživatelským rozhraním. Zadávat lze všechny důležité údaje o videích či filmech. Nechybí ani kolonky pro zadání technických informací o videu/filmu (včetně bonusů). Údaje o komerčních filmech nemusíte zadávat ručně, ale můžete si je nechat importovat z databáze IMDB. Vyhledávání funguje na výbornou a nechybí ani export dat (i do HTML).

 
Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (919 KB).


FilmManager 1.5 – freeware
S tímto produktem máte možnost vést svoji filmovou databázi a data stahovat z filmových serverů (IMDB.com, CSFD.cz a FDB.cz) či zadávat ručně. Umožňuje rychlé hledání podle několika kritérií a vede statistické údaje o vložených záznamech. Nechybí ani export dat (celé db. nebo jen výsledků hledání).

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,8 MB).


FilMEdiT 1.3 – freeware
Program slouží k vytvoření přehledné filmové databáze, pro evidenci filmů. Filmy můžete vyhledávat podle kritérií (žánr, herec, znění), k filmům přiřazovat přední a zadní obal, vkládat obsahy filmů, přepínat databáze za běhu programu, zaheslovat databáze, měnit vzhled programu, přehrávat hudbu, exportovat, importovat a obsahuje i funkci půjčování. Nechybí export a import dat.

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: NE
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (734 KB).


Seznam CD a DVD 1.1 – freeware
Aplikace slouží ke správě CD a DVD disků obsahující hry, hudbu, filmy či software. Můžete přidávat, upravovat nebo mazat záznamy. Součástí programu je přehled půjčených disků. Pro chod programu je nutné mít instalovaný .NET Framework.

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (525 KB).


Filmy 1.2 – freeware
Program Filmy je jednoduchá aplikace pro správu domácí sbírky filmů uložených na libovolných nosičích (DVD atd.). U každého filmu lze zadat český a původní název, žánr, místo uložení, délku filmu, zvuk (případně i jazyk) filmu, poznámku a podobně lze filmy i řadit. Vytvořený seznam filmů je možno vyexportovat do *.TXT souboru pro následné použití třeba v programu MS Excel.

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (551 KB).


Seznam DVD 2008 – shareware
Software pro správu DVD disků s filmy. Umožňuje vložení obrázku obalu disku, informace o zvuku, titulcích, počtu kusů médií a kvalitě filmů a další. Výhodou programu je seznam půjčených disků, takže vždy budete mít přehled o tom, kdo má váš film zrovna půjčený. Pro vaše větší pohodlí je do programu integrován adresář půjčujících. Nechybí import dat o filmech z databáze FDB.cz a export seznamu do Excelu, HTML, CSV, PDF se všemi důležitými informacemi.

 
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,2 MB).


DVD Disko-téka 1.8 – trial na 30 dnů
Aplikace umí dohledat údaje o filmu na internetu a jejich následné vložení do databáze. Obsahuje historii výpůjček, evidenci zapůjčení disků, včetně modulu pro hromadné zapůjčení nebo vrácení více DVD jednou osobou. Tisknout můžete několik druhů seznamů. V přehledném seznamu je možné třídit jednotlivé sloupce pouhým kliknutím na hlavičku sloupce, opakovaným kliknutím seřadíte data opačným směrem (sestupně, vzestupně).

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,2 MB).


Evidence DVD 3.3 – shareware
Program zprostředkuje evidenci DVD disků, informace o zvuku, titulcích, žánru a mnoho dalších. Podporuje vyhledávání v databázi, aplikaci různých filtrů, ukládání a tisk obalů. Můžete evidovat půjčené DVD. Databázi můžete exportovat do HTML a CSV. Informace lze doplňovat z filmových databází – CSFD.cz, DVDsvět.cz či PlanetDVD.cz.

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,7 MB).


All My Movies 5.7 – trial na 30 dnů 
Díky All My Movies můžete katalogizovat vaše DVD a CD. Nemusíte psát ke všem filmům detaily, program je stáhne a vyplní za vás a to díky internetu a filmové databázi. Nabízí množství uživatelských nastavení, mezi kterými najdete například správu nabídky žánrů a typů médií, úpravu zobrazení popisků filmů atd. Program je navíc v češtině a umí vést i zápůjčky DVD.

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (7,2 MB).


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Tak by vypadala Windows 11. Jak se změnil operační systém Windows

„Úvodní obrazovka“ v místě, kde před Windows 8 bývalo „Start“ menu.

Tradiční schéma vydávání operačního systému Windows znamenalo, že se po třech letech objeví nová verze. Ne vždy se toto...

Maskování videa jako nikdy dřív. Adobe slibuje revoluční jednoduchost

Maskování objektu ve videu pomocí Fast Mask

Na každoroční konferenci Adobe MAX bylo možné nahlédnout do dílen vývojářů. Nás zaujal především nástroj na rychlé...

Apple koupil firmu, jejíž program má umět najít budoucí popovou hvězdu

Firma Asaii pomocí umělé inteligence vyhledává hudební talenty.

Firma Asaii vyvinula software, který umožní vyhledávat a sledovat potenciálně úspěšné interprety. Nyní ji koupila firma...Najdete na iDNES.cz