Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy na užitečné weby: Daňové přiznání bez problému

aktualizováno 
Daně, jak na ně? Vyplňujete si daňové přiznání sami? Netušíte, co znamenají termíny minimální daňový základ, opravné či dodatečné daňové přiznání a další? Informujte se na internetu a začněte podávat daně elektronicky.
Daně a finance

| foto: Profimedia.cz

Daně jsou strašákem většiny z nás. Pokud jste navíc nuceni dělat si je sami, potom máte o starost navíc. Jak na daňové přiznání, abyste neudělali chybu a nepřipravili sebe či stát o peníze?

Tak právě na tyto otázky se vám snaží odpovědět nejen finanční internetové servery, ale také portály, které dělají speciály k daňovému přiznání. Pojďte se podívat, kdo vám může pomoci s daňovým přiznáním a jaké služby jsou k dispozici. Elektronické podání daní navíc šetří čas a přitom nejde o nic složitého. Musíte si však obstarat elektronický podpis.

Daňový portál MFČR
Od 3. července 2006 zpřístupnila česká daňová správa na svých internetových stránkách Daňový portál, který mj. umožňuje přístup k osobnímu daňovému účtu, tedy k informacím o tom, zda finanční úřad eviduje k určitému dni na osobním daňovém účtu nedoplatek, přeplatek nebo zda je tento účet vyrovnán. Mít pod kontrolou platby vůči finančnímu úřadu, aniž by bylo nutné ho navštívit, patří mezi největší výhody poskytované služby.

Systém umožňuje podávat písemnosti přiznání k dani z příjmu fyzických osob a k dani z příjmu právnických osob za zdaňovací období 2006 v elektronické podobě. Aplikace umožňuje podání těchto písemností doplnit přílohami v elektronické podobě. Vkládat lze soubory ve formátu PDF, DOC, XLS, JPG, TXT a RTF. Velikost souborů je v současné době zkušebně limitována maximálním objemem 2 MB.

Obdobně jako u předchozích verzí je možné tuto aplikaci využít nejenom k elektronickému podání, ale může být využita i k vyplnění daňového přiznání s kontrolou správnosti obsahu a s následným vytištěním formuláře a jeho předáním v písemné podobě správci daně. Pro elektronické odeslání je nutné podání opatřit zaručeným elektronickým podpisem, v případě podání bez zaručeného elektronického podpisu daňový poplatník pouze doručí na finanční úřad automaticky vyplněný tiskopis. 

Daňové přiznání na internetu

Fincentrum.cz
Mnoho článků, cenných rad, poznatků a také informací o daních můžete načerpat v rubrice daně na našem serveru Fincentrum.cz. Nalézt zde můžete nejen informace k dani z příjmu fyzických a právnických osob, ale také o dalších daních. Nechybí ani články na téma čím si snížit daně, co vše je nutné zdanit atd. Veškeré formuláře potřebné k přiznání k dani z příjmu platné pro rok 2007 naleznete pod touto adresou. Formuláře jsou interaktivní a po zadání nezbytných vstupních údajů vypočítají výši daňové povinnosti za rok 2006. Poté stačí formulář už jen vytisknout a odevzdat či odeslat na příslušný finanční úřad. Kromě formulářů pro daňové přiznání můžete nalézt na finančním zpravodajství rady, jak si poradit se společným zdaněním manželů. K dispozici jsou i další on-line formuláře, například k dani z nemovitostí či přiznání k silniční dani atd.

Daňové přiznání na internetu

ePřiznání.cz
Server ePřiznání využívá daňové aplikace Dendax. Tento systém zajišťuje možnost podat on-line daňové přiznání. Snadno se používá a to i pro ty, kteří nemají o daňových záležitostech bližší povědomí. S touto aplikací byste měli jednoduše zvládnout proces vyplňování daňového přiznání raz dva. Čeká vás komplex otázek, které zodpovíte. Nebudete muset otvírat zákoníky ani znát poslední daňové vyhlášky. Výsledkem bude vyplněné kompletní daňové přiznání, které stačí vytisknout a zanést či poslat na FÚ.

Daňové přiznání na internetu

Servery s formuláři a tiskopisy
Většina českých finančních serverů nabízí elektronické daňové formuláře. Měšec.cz (server o osobních financí) tak svým návštěvníkům poskytuje kromě interaktivního daňového formuláře vytvořeného společností Software602 i stručný návod, jak přiznání krok za krokem vyplnit. Servery Finance.cz, Daňová přiznání.cz a Peníze.cz nabízejí vlastní daňová přiznání ve formátu XLS (tedy pro program MS Excel), do kterých stačí zadat údaje a vzorce za vás ostatní již vypočítají. K dispozici jsou i pokyny pro vyplnění. Na Kurzy.cz se dozvíte, pro koho jsou jednotlivé tiskopisy určeny, kdo je podává, jejich popis a odkaz na zákon o konkrétní dani. Na FinExpert.cz nabízejí nejen formuláře a pokyny k vyplnění daňového přiznání, ale také podrobný návod k vyplnění a to včetně postupu při uplatňování společného zdanění manželů.

Daňové přiznání na internetu

Jak na elektronické podání daně
Minulý rok bylo poprvé umožněno poplatníkům podat daňové přiznání prostřednictvím internetu. Mnozí však stále nevědí, jak takové přiznání vůbec podat a co vše je k tomu potřeba. V tom případě vás odkážeme na náš starší článek Jak přiznat daň přes internet - podrobný návod, ve kterém naleznete všechny potřebné informace pěkně pohromadě. Pokud byste si chtěli přečíst zákon o podání daní v elektronické podobě, můžete tak učinit zde.

Daňové přiznání na internetu

První možnost podat daňové přiznání přes internet měli lidé v roce 2002. Tehdy ji však využilo jen 311 osob. Zájem o plnění daňových povinností přes internet však od té doby vzrostl a například v roce 2005 se vyšplhal na 49 000.

Závěrem
A pokud si daňové přiznání sami netroufáte vyplnit, můžete se kdykoliv obrátit o pomoc na daňového poradce. Využít lze buď vaše známé, nebo účetní oddělení firem, případně se zkusit poohlédnout po komerčních firmách, které se specializují na vedení účetnictví, daňové přiznání, poradenství atd. Stačí zadat dotaz do internetového vyhledávače a ty nejvíce viditelné se zobrazí jako na dlani.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Najdete na iDNES.cz