lyze, snih, zima, dovolena

lyze, snih, zima, dovolena | foto: Profimedia.cz

Tipy na zajímavé weby: Kam u nás a do ciziny vyrazit za sněhovými radovánkami

  • 12
Pokud chcete vyrazit do hor na sjezdovkách, běžkách či prkně, jistě vám přijdou vhod nejčerstvější informace o počasí, stavu sněhu, stejně tak jako o stavu tratí a vleků. Hodit by se vám však mohly i ceny skipasů a možnosti dalšího vyžití na horách.

Zima na iDNES.cz – http://cestovani.idnes.cz/ig_zima.aspx
A nemůžeme začít jinde než na iDNES.cz. Kolegové ze serveru Cestování.iDNES.cz pro vás pravidelně připravují v rubrice http://cestovani.idnes.cz/ig_zima.aspx nejčerstvější informace o sněhu a lyžování na horách. Nechybí tipy na lyžařskou dovolenou, trendy a novinky v lyžování, lyžařská výzbroj, lyžařské oblečení, poradna pro lyžaře, lyžařské výlety v Česku i zahraničí. Mezi služby se řadí databáze zemí (ČR, Francie, Itálie, Rakousko, Slovensko a Švýcarsko) s výběrem oblastí a středisek, ve kterých lze najít podrobně zpracované informace o sjezdovkách, vlecích, délce běžeckých stop a mnohem a mnohem více údajů. Ve skyporadně se lze poradit s odborníky jaké lyže, boty atd. vybrat. Vše doplňují informace o počasí a možnost nalézt areály na mapě. V článcích, které zde naleznete, se dozvíte o nejhezčích lyžařských trasách, kde si zalyžovat, kdy a kam jezdí skibusy a další tipy pro zimní radovánky.

Zima na iDNES.cz

HolidayInfo.cz – www.holidayinfo.cz
HolidayInfo.cz je jedním z největších českých rozcestníků o českých horách. Tento web je dokonalým servisem pro lyžaře. V přehledné formě si můžete prohlédnout aktuální informace o stavu sjízdnosti sjezdovek a provozu vleků, ceníky jízdného nebo panoramatické mapy českých zimních středisek. Nechybí údaj o aktuálním množství a typu sněhu, teplota a podmínky pro sportování. Po kliknutí na libovolný název se dostanete k detailům o vybraném středisku. Mezi informacemi se kromě podrobného popisu o možnostech vyžití také nachází kontaktní údaje na areál a jeho fotografie. U sjezdovek můžete nalézt údaje o převýšení, délce a její obtížnosti, stejně jako to, zda je v provozu, či nikoliv a zda nabízí večerní lyžování. Nechybí ani zprávy o tom, jaké lanovky a vleky jsou použity včetně jejich kapacity, detailní informace o běžeckých tratích. Řada z vás jistě uvítá záběry z panoramatických a webových kamer z každého lyžařského střediska. Ty jsou navíc archivovány, takže si představu o sněhové nadílce či sjízdnosti sjezdovky lze udělat ve většině střediscích. Server pro tyto účely využívá kamery, které lze vidět i v ranním pořadu ČT Panoráma. Server je určen i pro cizince, protože nabízí informace i v němčině, angličtině a polštině.

HolidayInfo.cz

Českéhory.cz – www.ceskehory.cz
Server Českéhory.cz nabízí 13 komplexně zpracovaných pohoří českých hor, více než 2 500 mnohostránkových prezentací o ubytování, 28 digitálních map pro kvalitní výběr ubytování a on-line informace podávající zpravodajství každou minutu dne. Užitečný však není pouze v zimě, ale přes celý rok. V závislosti na ročním období totiž nabízí celou řadu informací pro návštěvníky hor. V současné době vás však jistě zajímají sněhová zpravodajství. Ta samozřejmě nechybí a to včetně údajů kolik ho je, jeho typ a zda je sjezdovka v provozu. Některým střediskům je věnována speciální stránka, na které se nacházejí informace o nadmořské výšce, sněhu na sjezdovce, podmínkách pro lyžování, adresy, popisu a mapy areálů atd. Nechybí ani odkazy na on-line kamery s archívem záznamů i na několik měsíců zpět. Pokud na hory nemáte s kým vyrazit, jistě byste neměli minout část Seznamka v horách. Zde můžete navázat vztah s lidmi, které také zajímají hory a spolu se na nich sejít, i když jste ze zcela jiného místa ČR.

Českéhory.cz

Lyžování.cz – www.lyzovani.cz
Pro ty z vás, kteří chtějí vyjet za lyžováním na sjezdovkách či prkně nejen po našich horách, je tu server Lyžování.cz. Ten nabízí dobře zpracovaný Skiatlas, sněhové zpravodajství, celé zájezdy či možnost on-line sehnat ubytování. Ve Skiatlasu na vás čeká celkem 15 zimních středisek. Zmapováno je přes 600 areálů a nejvíce jich je z Česka a Rakouska. Sněhové zpravodajství je však dostupné bohužel pouze pro ČR, avšak nechybí informace o sněhu, novém sněhu, jeho typu, zda jezdí vleky, a jak staré jsou údaje. I zde nechybí web kamery, které nabízejí pohled nejen na česká střediska, ale i zahraniční seznamka či spolujízda (najděte spřízněné duše). Začínajícím lyžařům by mohla přijít vhod databáze výrobců sportovního vybavení či prodejen v ČR a požádat mohou o radu někoho zkušenějšího v poradně. A nechcete-li kupovat výbavu novou, potom nahlédněte do bazaru, třeba seženete, co hledáte pouze za zlomek ceny.

Lyžování.cz

 Tip na program pro běžkaře
 Před rokem se objevil zajímavý program, který by mohl zaujmout ty z vás, kteří vyznávají zimní sportování. Produkt Běžecké tratě zobrazuje digitální mapy horských oblastí v ČR s možností naplánovat vlastní trasu. Poté se ukáže její výškový profil, itinerář a statistické údaje. Dokáže zobrazit v mapě běžecké značení, tyče, polohu a typ sjezdovek, lyžařské vleky a lanovky. Vytvořenou trasu je možno uložit, vytisknout nebo exportovat do formátů JPG, BMP nebo HTML. Z jednotlivých tras lze vytvářet deník výletů, kde můžete zaznamenávat, který den jste jeli jakou trasu, jaké bylo počasí apod. Volně dostupná verze je omezena opisováním desetimístného čísla během práce s programem.