Tipy na zajímavé weby: On-line encyklopedie s více než 100 000 hesly

aktualizováno 
Seznámit se můžete nejen s internetovým projektem, kterým lze najít odpovědi na řadu otázek z libovolného oboru, ale také spočítat čistou mzdu, nemocenskou dávku, hladinu alkoholu v krvi atd. Nechybí však ani nový fenomén mikroblogy a ještě více.

Encyklopedie Universum (obálka knihy) | foto: Universum

Vaše encyklopedie
CoJeCo.cz – www.cojeco.cz

Víte, kdy vůbec poprvé došlo k praktickému využití plynu? Z čeho se vyrábí kakao? Co jsou to afrodiziaka? Či Paciniho tělíska? Proč dochází k infarktu? Nejen odpovědi na tyto otázky najdete v unikátním projektu CoJeCo.cz

Jde o všeobecnou internetovou encyklopedii poskytující zdarma informace ve formě textu, statického i pohyblivého obrazu, zvuku a internetových odkazů. Obsahuje přes 100 000 hesel a téměř 6 500 obrazových nebo zvukových příloh. Další hesla jsou doplňována podle potřeb uživatelů (jde většinou o ta, co jsou nejčastěji vyhledávána), ale pokud i přesto nenajdete odpověď na svůj dotaz, můžete poslat připomínku. Redakce dané heslo dle možností zpracuje a uveřejní. Díky tomu, že encyklopedie je dostupná na internetu, je operativnost nesrovnatelně vyšší než u klasických knižních encyklopedií. Obsahuje nejen popis jevů a událostí minulých, ale i současných, a dokonce i budoucích, případně dočasných. Vámi požadované heslo můžete najít prostřednictvím vyhledávacího okénka. Jako zajímavá se jeví možnost využít tzv. ruletu s náhodně vybranými hesly (po kliknutí na nápis vpravo nahoře). Na titulní stránce se objevují i hesla dne nebo se můžete podívat, jaká výročí nás čekají v příštím týdnu. Pokud budete mít zájem, můžete se navíc zapojit do tvorby CoJeCo.cz. Tak se lze podělit o vaše fotografie míst, osobností či přírody, o vaše zvukové nebo videonahrávky. Přitom je stačí je poslat prostřednictvím formuláře.

CoJeCo.cz

Podobné stránky

Coto.je – informace z libovolného oboru
ABZ slovník – slovník cizích slov


Nechte si to spočítat
Výpočet.cz – www.vypocet.cz

Chcete vědět, jakou budete mít čistou mzdu? Potřebujete orientačně znát, kolik alkoholu máte v krvi? Či si jen spočítat svůj BMI? Pak zavítejte na adresu Výpočet.cz, zadejte pár údajů a zjistíte velmi jednoduše nejen to.

Na stránkách Výpočet.cz se nachází celkem deset formulářů, které slibují vypočítat nejen čistou mzdu, alkohol v krvi a BMI, ale také kalorické tabulky (energetické hodnoty potravin v kj, výpočet energetického výdeje a bazálního metabolismu), výpočet vaší nemocenské (spočtěte si, jakou nemocenskou dostanete z vaší hrubé mzdy pro zadaný počet dní nemoci), důchodový věk (informujte se, v jakém věku půjdete do důchodu), leasingovou kalkulačku (výpočet měsíčních leasingových splátek), hypoteční kalkulačku (kolik budete platit za hypotéku) či spoření (informujte se, kolik naspoříte při ukládání určité peněžní částky). Ve většině případů potom stačí zadat několik hodnot a kliknout na tlačítko Spočítej. Zobrazené informace si přitom můžete nechat poslat na svůj e-mail.

Výpočet.cz

Podobné stránky

Výplata.cz – mzdy, soc. dávek, důchodu atd.


Napište to do SMS
Mikroblogy – vaše místo na internetu

Možná že jste už něco zaslechli o novém internetovém fenoménu jménem mikroblog. Pokud ne, pak se s ním můžete velmi lehce seznámit. Pár jich existuje už i u nás a jsou kompletně v češtině.

Před několika lety se objevily tzv. blogy, což jsou osobní stránky, pomocí kterých lze komukoliv na internetu sdělovat své názory, pocity a další informace přes celosvětovou sít. Avšak ne každému se chce psát delší příspěvky a ty krátké na stránkách přitom vypadají divně. Proto nedávno někdo přišel s jakousi obměnou blogů a vymyslel mikroblogy. Mikroblog je stránka, kde si píšete, co jste zrovna prožili či vaše zážitky ze dne. Vaše příspěvky se ukládají s aktuálním datem a časem a každý tedy vidí, kdy a v kolik jste co dělali. Příspěvky přitom můžete přidávat nejen pomocí klasického počítače, ale také mobilem. Takže zážitky můžete komukoliv sdělovat kdykoliv a hlavně kdekoliv – a to i v zahraničí. Zde naleznete několik českých mikroblogů – www.drbz.cz, www.teidu.cz, www.codelam.czči www.ncity.cz.

Mikroblogy


Uwwwízlo v síti

Nahlédněte do fascinujícího světa ticha, objevte krásu znakového jazyka. Co všechno může znamenat neslyšet, jaké je to být cizincem ve vlastní zemi? Na to vše vám odpoví stránky Ruce.cz. Navíc zde můžete najít také informace o tlumočení znakového jazyka, kultuře a komunitě neslyšících a další.
Využíváte některou ze služeb společnosti UPC? Pak by vás neměly minout stránky UPCZone.cz. Na nich totiž naleznete neoficiální diskusní fórum o připojení k internetu, telefonu a TV přes UPC.
Na těchto stránkách www.rum.cz naleznete sbírku rumových etiket jednoho nadšence. V současné době čítá na 6 470 etiket z 98 států – vystaveno jich je však 4 098. Budete-li mít zájem, můžete si nechat zaslat CD s kompletní sbírkou.

Rum etikety

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Tipy na weby: Sledujte nonstop záběry kamer v ČR nebo kupte auto

Webcams.cz

Je u vás deštivo a myslíte si, že na druhé straně republiky určitě svítí slunce? Přesvědčte se z PC či smartphonu a...

Legální manipulace voleb: politici v USA kreslí šílené mapy, aby vyhráli

Jak lze legálně ovlivnit volby ve svůj prospěch? V Americe používají...

Technologie zasahují do života často nečekaným způsobem. Fascinující a zároveň odstrašující ukázkou je americké...

Tipy na weby: ke správné češtině zábavnou formou či informace o jídle

Ilustrační foto

Web Moječeština.cz je tu pro všechny, kteří se nejen chtějí mateřský jazyk nabiflovat, ale především ho pochopit....

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz