Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy na zajímavé weby: On-line encyklopedie s více než 100 000 hesly

aktualizováno 
Seznámit se můžete nejen s internetovým projektem, kterým lze najít odpovědi na řadu otázek z libovolného oboru, ale také spočítat čistou mzdu, nemocenskou dávku, hladinu alkoholu v krvi atd. Nechybí však ani nový fenomén mikroblogy a ještě více.

Encyklopedie Universum (obálka knihy) | foto: Universum

Vaše encyklopedie
CoJeCo.cz – www.cojeco.cz

Víte, kdy vůbec poprvé došlo k praktickému využití plynu? Z čeho se vyrábí kakao? Co jsou to afrodiziaka? Či Paciniho tělíska? Proč dochází k infarktu? Nejen odpovědi na tyto otázky najdete v unikátním projektu CoJeCo.cz

Jde o všeobecnou internetovou encyklopedii poskytující zdarma informace ve formě textu, statického i pohyblivého obrazu, zvuku a internetových odkazů. Obsahuje přes 100 000 hesel a téměř 6 500 obrazových nebo zvukových příloh. Další hesla jsou doplňována podle potřeb uživatelů (jde většinou o ta, co jsou nejčastěji vyhledávána), ale pokud i přesto nenajdete odpověď na svůj dotaz, můžete poslat připomínku. Redakce dané heslo dle možností zpracuje a uveřejní. Díky tomu, že encyklopedie je dostupná na internetu, je operativnost nesrovnatelně vyšší než u klasických knižních encyklopedií. Obsahuje nejen popis jevů a událostí minulých, ale i současných, a dokonce i budoucích, případně dočasných. Vámi požadované heslo můžete najít prostřednictvím vyhledávacího okénka. Jako zajímavá se jeví možnost využít tzv. ruletu s náhodně vybranými hesly (po kliknutí na nápis vpravo nahoře). Na titulní stránce se objevují i hesla dne nebo se můžete podívat, jaká výročí nás čekají v příštím týdnu. Pokud budete mít zájem, můžete se navíc zapojit do tvorby CoJeCo.cz. Tak se lze podělit o vaše fotografie míst, osobností či přírody, o vaše zvukové nebo videonahrávky. Přitom je stačí je poslat prostřednictvím formuláře.

CoJeCo.cz

Podobné stránky

Coto.je – informace z libovolného oboru
ABZ slovník – slovník cizích slov


Nechte si to spočítat
Výpočet.cz – www.vypocet.cz

Chcete vědět, jakou budete mít čistou mzdu? Potřebujete orientačně znát, kolik alkoholu máte v krvi? Či si jen spočítat svůj BMI? Pak zavítejte na adresu Výpočet.cz, zadejte pár údajů a zjistíte velmi jednoduše nejen to.

Na stránkách Výpočet.cz se nachází celkem deset formulářů, které slibují vypočítat nejen čistou mzdu, alkohol v krvi a BMI, ale také kalorické tabulky (energetické hodnoty potravin v kj, výpočet energetického výdeje a bazálního metabolismu), výpočet vaší nemocenské (spočtěte si, jakou nemocenskou dostanete z vaší hrubé mzdy pro zadaný počet dní nemoci), důchodový věk (informujte se, v jakém věku půjdete do důchodu), leasingovou kalkulačku (výpočet měsíčních leasingových splátek), hypoteční kalkulačku (kolik budete platit za hypotéku) či spoření (informujte se, kolik naspoříte při ukládání určité peněžní částky). Ve většině případů potom stačí zadat několik hodnot a kliknout na tlačítko Spočítej. Zobrazené informace si přitom můžete nechat poslat na svůj e-mail.

Výpočet.cz

Podobné stránky

Výplata.cz – mzdy, soc. dávek, důchodu atd.


Napište to do SMS
Mikroblogy – vaše místo na internetu

Možná že jste už něco zaslechli o novém internetovém fenoménu jménem mikroblog. Pokud ne, pak se s ním můžete velmi lehce seznámit. Pár jich existuje už i u nás a jsou kompletně v češtině.

Před několika lety se objevily tzv. blogy, což jsou osobní stránky, pomocí kterých lze komukoliv na internetu sdělovat své názory, pocity a další informace přes celosvětovou sít. Avšak ne každému se chce psát delší příspěvky a ty krátké na stránkách přitom vypadají divně. Proto nedávno někdo přišel s jakousi obměnou blogů a vymyslel mikroblogy. Mikroblog je stránka, kde si píšete, co jste zrovna prožili či vaše zážitky ze dne. Vaše příspěvky se ukládají s aktuálním datem a časem a každý tedy vidí, kdy a v kolik jste co dělali. Příspěvky přitom můžete přidávat nejen pomocí klasického počítače, ale také mobilem. Takže zážitky můžete komukoliv sdělovat kdykoliv a hlavně kdekoliv – a to i v zahraničí. Zde naleznete několik českých mikroblogů – www.drbz.cz, www.teidu.cz, www.codelam.czči www.ncity.cz.

Mikroblogy


Uwwwízlo v síti

Nahlédněte do fascinujícího světa ticha, objevte krásu znakového jazyka. Co všechno může znamenat neslyšet, jaké je to být cizincem ve vlastní zemi? Na to vše vám odpoví stránky Ruce.cz. Navíc zde můžete najít také informace o tlumočení znakového jazyka, kultuře a komunitě neslyšících a další.
Využíváte některou ze služeb společnosti UPC? Pak by vás neměly minout stránky UPCZone.cz. Na nich totiž naleznete neoficiální diskusní fórum o připojení k internetu, telefonu a TV přes UPC.
Na těchto stránkách www.rum.cz naleznete sbírku rumových etiket jednoho nadšence. V současné době čítá na 6 470 etiket z 98 států – vystaveno jich je však 4 098. Budete-li mít zájem, můžete si nechat zaslat CD s kompletní sbírkou.

Rum etiketyNejčtenější

Vědci objevili pod zemí biliardy tun diamantů, ale nedostaneme se k nim

Diamanty značky Diamonds International Corporation

V litosférickém podloží Země odhadují vědci tisíce bilionů tun diamantů. Zaměřili ho pomocí zvukových vln. Dodávají...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Slyšíte obraz? Vyzkoušejte si, zda jste jedním ze čtyř lidí

Máte pocit, že něco slyšíte při sledování GIFů?

Se vzrůstající oblibou GIFů si čím dál více lidí na sobě všímá zvláštního jevu: při pozorování tichého obrázku mají...

Další z rubriky

Nový nástroj zabrání krádežím videí na YouTube, pokus hned nahlásí

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Nejsnadnější cestou, jak do svého YouTube kanálu získat atraktivní video, je ukrást ho od jiného uživatele. Nový...

Twitter zablokoval 70 milionů účtů, ale je to trochu jinak

Ilustrační snímek

Deník The Washington Post přišel s informací, že Twitter za poslední dva měsíce zablokoval na 70 milionů účtů v rámci...

Část Deklarace nezávislosti je podle facebookového robota rasistická

Redakce listu The Liberty County Vindicator děkuje Facebooku za znovuzveřejnění...

Automatické analytické nástroje sociální sítě Facebook se rozhodly vymazat část klíčového amerického dokumentu...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz