Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy pro Windows 7: ladíme operační systém, aby běžel rychleji

aktualizováno 
Z jednoho místa lze pohodlně optimalizovat Windows 7 pro lepší výkon. Upraví se jeho vlastnosti třeba podle hardwarové konfigurace. Připravili jsme i tip, jak ve Wordu změnit písmena z malých na velká a naopak. Poradíme také, jak naučit Windows kopírovat text z kontextového menu.

Tipy a triky pro Windows 7 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Tipy pro začátečníky:

417. – Jak optimalizovat Windows 7 pro vyšší výkon
Pokud operační systém Windows 7 ztrácí výkon, nepropadejte panice. Postupem času se totiž jeho chod běžným používáním zpomaluje. 

Řešením je reinstalace systému, ale ještě před tím je možné vyzkoušet několik postupů.

V Ovládacích panelech se nachází funkce Informace o výkonu a nástroje. Na levé straně je seznam několika součástí, které lze spustit a pročistit systém od zbytečných dat, upravit vizuální efekty (vypnout grafické funkce, které jsou náročné na hardware PC), deaktivovat indexaci souborů pro vyhledávání či změnit schéma napájení.

418. – Jak na malá a velká písmena v Microsoft Wordu
MS Office má užitečnou funkci, která pomáhá hromadně měnit velká písmena za malá a opačně.

Postup je následující. Stačí označit text, který má být měněn. Stisknutím kombinace kláves Shift + F3 dojde ke změně. Při prvním stisku dojde ke změně všech počátečních písmen na velká. Při dalším stisku kombinace se změní dokonce všechna písmena na velká. Při třetím stisknutí se všechna písmena změní na malá.

Tipy a triky pro Windows 7

419. – Jak nenechat počítač uspat
Ve výchozím nastavení přechází PC s Windows 7 po určité době do režimu spánku. Aby se tak nedělo, stačí udělat menší změnu ve funkci napájení. Klikněte na Start -> Ovládací panely -> Možnosti napájení.

V novém okně u právě používaného schématu klikněte na odkaz Změnit nastavení schématu. V dalším okně v části Převést počítač do režimu spánku vyberte z otevíracího menu volbu Nikdy. Změny uložte kliknutím na Uložit změny.

Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

420. – Jak z kontextového menu kopírovat text přímo do schránky
Kliknutím pravého tlačítka myši na soubor s textem (typicky s koncovkou txt) lze zkopírovat text do schránky pro další použití. Tedy za předpokladu, že to systém naučíte. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit. V Editoru systémového registru najděte klíč HKEY_CLASSES_ROOT xtfileshell.

Vytvořte nový klíč s názvem Copy. Na pravé straně poklikejte na Default a zadejte Zkopírovat text. Vytvořte nový klíč s názvem Command. Na pravé straně opět poklikejte na Default a zadejte hodnotu cmd /c clip < "%1". Zavřete editor, a pokud nyní kliknete pravým tlačítkem myši, objeví se v kontextovém menu volba Zkopírovat text.

Tipy a triky pro Windows 7

421. – Jak zakázat uživatelům sdílení ze svého profilu
Zakázat sdílení uživatelských dat lze přímo z profilu. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz gpedit.msc.

Přejděte na Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu Windows -> Součásti systému Windows -> Sdílení v síti. Na pravé straně poklikejte na položku Zabránit uživatelům ve sdílení souborů ze svého profilu. Zvolte Povoleno a změny uložte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro Windows 7

422. – Jak zjistit, odkud se startují aplikace při načítání Windows
Automatickému startu aplikací na pozadí při nabíhání Windows 7 lze učinit přítrž. Kompletní natažení všech programů může trvat v některých případech i desítky sekund. 

Klikněte na Start -> Prohledat programy a soubory, zadejte regedit a odešlete Enterem. Najděte klíče (viz. níže). V těch se nacházejí záznamy aplikací, které startují společně s Windows. Smažte ty (označte myší a stiskněte klávesu Delete), které nepotřebujete.

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRun
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRunOnce
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRun
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRunOnce

Tipy a triky pro Windows 7


Nejčtenější

Vědci objevili pod zemí biliardy tun diamantů, ale nedostaneme se k nim

Diamanty značky Diamonds International Corporation

V litosférickém podloží Země odhadují vědci tisíce bilionů tun diamantů. Zaměřili ho pomocí zvukových vln. Dodávají...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Jak se odhalují plagiáty? Přeházet slova nestačí, překlad ale stroj ošálí

Ctrl + C, Ctrl + V, dvě klávesové zkratky, které zná snad každý.

Nástroje na detekci opsaných pasáží mají nemalý problém. Musí porovnat odevzdanou diplomovou práci s miliony stránek už...

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Další z rubriky

Sada programů pro notebook na prázdniny

Ilustrační foto

Nedáte-li notebook z ruky ani o prázdninách či dovolené, a chcete ho využít pro zábavu, potom vám doporučíme některé...

Stáhněte si zdarma: rozšiřte schránku Windows o historii

Ilustrační foto - nové funkce

Ke schránce Windows se může hodit pomocník ClipAngel, který umí pracovat i s dříve zkopírovanými daty. Zobrazit seznam...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz