Tipy pro Windows 7: nástroje pro správu PC můžete mít na dosah ruky

aktualizováno 
Nástroje pro správu PC a v otevíracím menu lze mít na dosah ruky ve Start menu. Dále poradíme, jak zobrazit heslo domácí skupiny, jak zbytečně neklikat dvakrát a jak ukončit více procesů jedné aplikace najednou.

Tipy a triky pro Windows 7 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Tipy pro začátečníky:

597. – Jak dostat nástroje pro správu do Start menu

Nástroje pro správu Windows najdeme standardně v Ovládacím panelu. Abychom ho nemuseli otevírat a teprve následně vybírat ten, který chceme použít, můžeme je umístit do Start nabídky Windows.

Klikneme na prázdné místo na hlavním panelu a vybereme volbu Vlastnosti. Přepneme se na záložku Nabídka Start a klikneme na Přizpůsobit. V části Nástroje pro správu systému zvolíme Zobrazit v nabídce Všechny programy a v nabídce Start. Změny potvrdíme kliknutím na OK.

Tipy a triky pro Windows 7

598. – Jak zobrazit heslo domácí skupiny

Domácí skupina usnadňuje sdílení souborů a tiskáren v domácí síti. Pro přístup do této skupiny je zapotřebí znát heslo. Pokud jsme ji vytvořili před nějakou dobou a heslo zapomněli, a přitom potřebujeme připojit další počítač, lze heslo zobrazit.

Spustíme Průzkumníka Windows (Windows + E) pravým tlačítkem myši klikneme na odkaz Domácí skupina a vybereme volbu Zobrazit heslo domácí skupiny.

Tipy a triky pro Windows 7

599. – Jak zbytečně neklikat dvakrát

Pro řadu z nás to jistě není novinka, ale pokud ano, ušetří zbytečné kliknutí navíc. Všimněme si, že pokud měníme nějaké nastavení v systému Windows, pak máme k dispozici většinou tři tlačítka OK, Storno a Použít.

Stornem změny neuložíme a okno zavřeme. V případě Použít se změny uloží, a pak kliknutím na OK okno zavře. Proč však klikat dvakrát, když můžeme jednou. Po kliknutí na OK nejenže změny uložíme, ale také okno rovnou zavřeme.

Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

600. – Jak ukončit Explorer.exe přímo z nabídky Start

Ukončit proces Explorer.exe a znovu ho spustit lze několika způsoby. Pravděpodobně nejznámější je skrz Správce úloh systému Windows. Jde to však i rovnou ve Start nabídce. Pokud ji otevřeme, stiskneme Ctrl + Shift a někde vedle tlačítka pro vypnutí klikneme pravým tlačítkem myši. Zobrazí se volba Ukončit aplikaci Explorer.

Bohužel Explorer.exe se pak znovu nespustí, a proto stejně budeme muset použít Správce úloh systému Windows (Ctrl + Alt + Delete) pro jeho nastartování.

Tipy a triky pro Windows 7

601. – Jak ukončit více procesů jedné aplikace najednou

Některé aplikace, například Internet Explorer či Chrome, nejsou spuštěny jako jeden proces, ale každá záložka jako samostatný proces. Pokud je potom potřebujeme ukončit najednou (třeba aplikace zamrzne), pak není dvakrát příjemné zavírat je jednu po druhém.

Můžeme však využít jeden užitečný příkaz. Použijeme klávesovou zkratku Windows + R a do řádku Otevřít zadáme taskkill /f /im iexplore.exe /t kde iexplorer.exe je název procesu aplikace Internet Explorer. Dojde k zavření všech souvisejících procesů této aplikace.

Tipy a triky pro Windows 7

602. – Jak změnit prioritu přihlášení k síti

Používáme-li pro připojení k síti více adaptérů (třeba wi-fi i kabelový), pak se nám může hodit nastavení, který z nich se má připojit jako první. Klikneme na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadáme příkaz ncpa.cpl. Otevře se okno Síťová připojení. Vybereme to, které chceme nechat připojit až jako druhé a klikneme na něj pravým tlačítkem myši.

Vybereme Vlastnosti a dále klineme na Protokol IP verze 4. Dole klikneme na Upřesnit a v dalším okně zrušíme zatržení boxu automatická metrika. Nastavíme nějaké vyšší číslo, třeba 6. Změny uložíme kliknutím na OK. Nyní, když otevřeme seznam síťových připojení, bude toto připojení jako poslední (pokud ty předchozí nemají dříve nastavenou vyšší hodnotu).

Tipy a triky pro Windows 7

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: zjednodušená verze Photoshopu či nahrávač MP3

Adobe Photoshop Express

Odlehčená verze Photoshopu Express zvládne řadu úkolů. Pohodlně zaznamenat zvuk pomocí počítače umí MP3 My MP3...

Není jich moc, ale pár se najde. Užitečné doplňky pro prohlížeč Edge

Microsoft Edge

Jestliže patříte k té úzké skupině, která pro surfování na internetu používá Microsoft Edge, a chcete rozšířit jeho...

Stáhněte si zdarma: browser, co chrání soukromí, nebo zálohu Gmailu

Zabezpečení

Prohlížeč Avast Secure Browser má poskytnout maximální ochranu uživatele. O zálohu a případnou obnovu e-mailů se...

Najdete na iDNES.cz