Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy pro Windows 7 ukážou, jak změnit zobrazení ikon v oznamovací oblasti

aktualizováno 
Vedle hodin na hlavním panelu můžeme zobrazovat jen ty ikony, které budeme chtít. Ukážeme, jak na to. Poradíme také, jak otevřít soubor v jiném než přidruženém programu, jak zmenšit ikony na hlavním panelu, jak vyvolat řadu součásti nastavení systému příkazem a ještě více.

Tipy a triky pro Windows 7 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Tipy pro začátečníky:

453. – Jak zobrazit ikony v oznamovací části hlavní lišty
Některé programy, co běží na pozadí systému, umístí své ikony do oznamovací části hlavní lišty. Ty mohou být buď všechny skryté, anebo zobrazené. Chceme-li to změnit, anebo vybrat ty, které chceme mít neustále na očích, pak klikneme pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vybereme volbu Vlastnosti.

Na kartě Hlavní panel klikneme na tlačítko Přizpůsobit. V okně určíme pomocí rolovacích menu, které ikony se mají zobrazovat stále, nikdy, anebo objevit při nějaké události. V případě, že chceme, aby se zobrazovaly všechny, nemusíme klikat na jednu po druhé, ale stačí dole zatrhnout volbu Vždy zobrazovat všechny ikony a oznámení na hlavním panelu.

Tipy a triky pro Windows 7

454. – Jak otevřít soubor v jiném než přidruženém programu
Pokud systém Windows narazí na typ souboru, který nezná, a neví, jakým programem ho má otevřít, objeví se seznam, v němž mu to máme prozradit. V opačném případě ho otevře zaregistrovaným programem.

Jestliže ho chceme otevřít v jiném programu (například pro úpravu fotografií používáme více editorů), stačí kliknout pravým tlačítkem myši na soubor. Otevře se dialogové okno, ve kterém klikneme na Otevřít v programu a buď vybereme ze seznamu, anebo zadáme Zvolit výchozí program a vybereme z tohoto okna.

Tipy a triky pro Windows 7

455. – Jak zmenšit ikony na hlavním panelu
Ikony na hlavním panelu mohou mít dvě velikosti. Ve výchozím stavu jsou nastaveny jako velké. Ty zabírají zbytečně moc místa, avšak pro osoby s horším zrakem jsou zase lépe viditelné.

Pokud chceme používat ikony malé, pak musíme kliknout pravým tlačítkem myši na prázdné místo na hlavním panelu a vybrat volbu Vlastnosti. Na kartě Hlavní panel zatrhneme volbu Použít malé ikony.

Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

456. – Jak vyvolat součásti systému příkazem
Ve Windows najdeme několik pomůcek pro jejich správu. Většina z nich se dá spustit jak z příkazové řádky, tak kliknutím na příslušného zástupce.

V tomto přehledu si ukážeme příkazy, kterými je lehce spustíme. Klikneme na Start a do řádku Prohledat programy a soubory stačí zadat:

Správa počítače – compmgmt.msc
Správa disků – diskmgmt.msc
Správce zařízení – devmgmt.msc
Prohlížeč událostí – eventvwr.msc
Sdílené složky – fsmgmt.msc
Editor místních zásad skupiny – gpedit.msc
Místní uživatelé a skupiny – lusrmgr.msc
Sledování výkonu – perfmon.msc
Výsledná sada zásad – rsop.msc
Místní zásady zabezpečení – secpol.msc
Služby – services.msc

Tipy a triky pro Windows 7

457. – Jak spustit některé pomůcky z plochy
V předchozím tipu jsme zmínili některé konzolové aplikace. Pro rychlejší přístup k nim si ale lze například na ploše vytvořit jejich zástupce. Vytvoříme na ploše nového zástupce (kliknutím pravého tlačítka myši: Nový -> Zástupce) a do umístění položky zadáme jméno aplikace, kterou chceme spustit.

Pro ukázku jsme vybrali otevření aplikace pro Editor místních zásad skupiny – %systemroot%system32gpedit.msc. Pak zadáme název zástupce např. Editor místních zásad skupiny. Pokud budeme chtít, můžeme navíc přiřadit i klávesovou zkratku, a to ve Vlastnostech zástupce v řádku Klávesová zkratka.

Tipy a triky pro Windows 7

458. – Jak změnit dobu pro zjišťování aktualizací Windows
Ve výchozím nastavení zjišťuje služba Windows Update dostupnost nových aktualizací pro systém Windows každých 22 hodin. Chceme-li tuto dobu snížit, pak to lze provést takto.

Klikneme na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadáme příkaz gpedit.msc. Přejdeme na Konfigurace počítače -> Šablony pro správu -> Součásti systému Windows -> Windows Update. Na pravé straně poklikáme na záznam Frekvence zjišťování nových aktualizací. Vybereme Povoleno a nastavíme nový interval (maximální hodnota je 22 hodin).

Tipy a triky pro Windows 7Nejčtenější

Otázka dne: Jak může dítě v děloze přežít týdny hlavou dolů?

Dítě vydrží v děloze několik týdnů hlavou dolů. Vy to ovšem doma nezkoušejte,...

Jak může dítě v děloze přežít týdny hlavou dolů, tedy v poloze, která u dospělého vede spolehlivě ke smrti? To je téma...

V USA skončila svoboda internetu. Operátoři ho mohou zpomalovat

Protesty na podporu Net Neutrality (Los Angeles)

Federální komise pro komunikaci zrušila ochranu svobody internetového připojení, tzv. síťovou neutralitu. Rozhodnutí...Poslední den: vyberte Mobil roku a vyhrajte špičkový smartphone

Mobil roku

Hlasujte v jubilejním 20. ročníku ankety Mobil roku. Vyberte nejlepší letošní smartphone a vyhrajte jednu z...

Měla to být revoluce v létání. Před 50 lety poprvé vyjel Concorde z hangáru

První premiéra Concorde na veřejnosti v Toulouse.

Letiště Toulouse-Blagnac, pondělí 11.prosince 1967. Veřejnost má poprvé možnost na vlastní oči spatřit Concorde, první...

Čínská letadlová loď bude asi mít elektromagnetický katapult na letadla

Vizualizace nové čínské letadlové lodě Type 002

Nová třída letadlových lodí čínského námořnictva Type 002 bude pravděpodobně vybavena elektromagnetickým katapultem pro...Další z rubriky

Tipy na programy, které prodlouží výdrž Windows 10 na baterie

Ilustrační foto

Jedním z nejdůležitějších prvků notebooků je baterie. Její kapacita určuje, jak dlouho bude dodávat potřebnou energii....

Zoner jako první v ČR přešel na předplatné. V USA poklesl, jinde se daří

Přibyla možnost i další práce s vrstvami, kdy se při retušování automaticky...

Nejrozšířenější český software na úpravu fotografií Zoner má za sebou rok od chvíle, kdy udělal zásadní a v Česku...

HP má na svých noteboocích tajné nahrávání stisknutých kláves

Nový notebook HP EliteBook Folio.

Notebooky s logem HP mají podobný problém, který v minulosti řešili jiní výrobci. Kvůli předinstalovanému programu musí...Najdete na iDNES.cz