Točte na DVD a okamžitě si své úlovky přehrajte

aktualizováno 
Jedním z typu digitálních videokamer jsou DVD kamery, které ukládají záznam na malé DVD disky o průměru 8 cm a umožňují okamžité přehrání vašich kameramanských úlovků v DVD přehrávači nebo počítači bez připojování kamery. My vám dnes přinášíme test jedné z nich.
Hitachi DZ-MV780E

Hitachi DZ-MV780E | foto: Technet.cz

Z digitálních videokamer se na Technetu věnujeme nejvíce MiniDV kamerám, které jsou sice nejrozšířenější, ale přesto nesmíme opomínat ani jiné platformy. Jednou z nich jsou i DVD kamery, které využívají pro záznam DVD disky o průměru 8 cm. Toto řečení nabízí jednu velkou výhodu. DVD disky si prakticky okamžitě po natočení snadno přehrajete ve vašem DVD přehrávači nebo počítači a nemusíte přitom složitě připojovat kameru. Trochu to připomíná analogové videokamery VHS-C, jejichž kazety jste si mohli pomocí adapteru přehrát v obyčejném videopřehrávači, ale zde se obejdete i bez toho adapteru.

Vzhled a výbava

Stylová a kompaktní DVD kamera Hitachi DZ-MV780E nabízí ve svém kompaktním těle ( rozměry 51 x 86 x 123 mm, hmotnost cca 420 g) dostatečně vysoký výkon a funkce, které postačí i náročnějším amatérů. Okem kamery je objektiv s 10x optickým a 240x digitálním zoomem. Možná se vám může zdát desetinásobný optický zoom málo. Zvlášť v dnešní době, kdy se výrobci předhánějí v tom, kdo vybaví kameru větším rozsahem zoomu, ale pro běžné natáčení to je akorát. Při velkém přiblížení má většina uživatelů bez tak problémy udržet klidný obraz bez viditelného třesu a nestíhá ani stabilizátor obrazu, bez kterého si již dnes kameru nedokážeme představit. Tato kamera je vybavena stejně jako většina videokamer elektronickým stabilizátorem.

Jestliže je objektiv okem kamery, pak jejím srdcem je snímač. V tom to případě zde naleznete CCD čip o rozměrech 1/6“ a rozlišení 1,33 megapixelu. Pro potřeby videa nabízí rozlišení 690k pixelů a pro statické obrázky 1,1 megapixelu. Digitální fotografie o rozměrech velikosti 1280x960 pixelů se ukládají buď na SD/MMC kartu nebo přímo na DVD disk. V případě fotografování na disk DVD-RAM (kamera podporuje ještě DVD-R) máte možnost přesunout si své fotografii na paměťovou kartu.

 

Pro záznam videa máte na výběr ze tří stupňů kvality, které se liší nejen datovým tokem, ale i rozlišení rozlišením. V případě použití nejvyššího stupně Extra-Fine, který nabízí rozlišení 705 x 576 pixelů, uložíte na jednu stranu disku pouhých 18 minut, což je opravdu bídný výsledek. Pokud sebou nevozíte na dovolenou plnou tašku DVD disků a jste ochotní trochu slevit z nároků na kvalitu můžete sáhnout po stupni kvality Fine, který nabízí stejné rozlišení jako Extra-Fine, ale pojme na jednu stranu disku 30 minut. To je v případě použití oboustraného DVD-RAM disku stejná kapacita jako v případě MiniDV kazety na SP. Z hlediska poměru kvality a možné stopáže vám doporučujeme v maximální míře natáčet v tomto režimu. Pro uživatele, kteří toho chtějí natočit co nejvíc je tu ještě režim standard, který nabízí dvojnásobnou stopáž než režim Fine (60 minut na jednu stranu disku). Háček je však v tom, že zdvojnásobení možné délky záznamu, bylo umožněno snížením rozlišení na polovinu.

 

Každý z podporovaných DVD formátů má své klady a zápory. Disky DVD-R mají tu výhodu, že je přehraje téméř každý DVD přehrávač a DVD mechanika v počítači. Na druhou stranu jejich hlavní nevýhoda spočívá v tom, že jsou pouze zapisovatelné a není možné je přepisovat. Z tohoto důvodu jsou vaše možnosti práce s diskem v kameře výrazně omezené. Můžete video nahrávat a přehrávat, zrobrazit si informace o videu, ale už ho nemůžete editovat. Navíc musíte disk předtím než si ho přehrajete v DVD přehrávači finalizovat. Pokud si připlatíte a budete nahrávat na výrazně dražší disky DVD-RAM, otevírají se vám nové možnosti. S DVD-RAM můžete editovat natočené scény, přidávat do nich speciální efekty, vytvářet playlisty a měnit tituly, kopírovat fotografie na kartu a také samozřejmě ochránit scény před tím, abyste je omylem vymazali. Formát DVD-RAM má však jednu velkou nevýhodu a to, že není tak rozšířený.

 

Pro připojení máte k dispozici AV výstup, konektor Mini USB pro připojení k počítači a konektor pro připojení externího mikrofonu. Rozhraní jsou netradičně umístěna na přední straně kamery pod mikrofonem.

Součástí balení je kromě samotné videokamery: akumulátor, nabíječka, adaptér pro připojení přes nabíječku k elektrické síti, dálkový ovládač, baterie do dálkového ovladače, AV kabel, PC kabel, krytka objektivu, popruh, CD se softwarem, jeden DVD-R disk a nakonec hadřík pro čištění disku.

Ovládání

Videokamera se velice dobře drží a všechny ovládací prvky jsou dobře dostupné. Na zadní straně je vedle hledáčku pod diodou Access/PC, která signalizuje práci s diskem a připojení k PC, tlačítko Disc Eject. To otevírá DVD mechaniku, která zabírá celou pravou stranu přístroje a při držení přiléhá k vaší dlani. Dále je ještě na zadní straně kruhový volič režimů a videospoušť. Musíme zmínit ještě jednu zajímavost a tou je pojistka, kterou si můžete zablokovat přepnutí do fotorežimu na disk. Podle manuálu má zabránit, abyste si omylem nepřepnuli focení, když chcete pouze nahrávat video.

 

Fotospoušť spolu s ovládačem zoomu se již tradičně nachází na horní straně kamery. Ostatní ovládací prvky jsou na levé straně přístroje. Ty nejdůležitější a nejčastěji používanější jsou přitom umístěny nad 2,5“ LCD displejem a máte k nim přístup, i když je zaklaplý. Pro práci s videem je však pohodlnější LCD displej než hledáček. Nejdůležitějšími z těchto tlačítek jsou Menu a Disc navigation, které slouží k prohlížení obsahu disku. Navigace je velice pohodlná a příliš se neliší od prohlížení obsahu DVD na klasickém DVD přehrávači. Tlačítko Select pak slouží k výběru jednotlivých scén.

 

Proč ho koupit?
elegantní design, jednoduché ovládání, snadné editování videa v kameře, video si přehrajete na DVD přehrávači nebo počítači bez připojování kamery
Proč ho nekoupit?
chybí některé funkce, málo rozhraní
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
25 600 Kč

Po odklopení displeje se nám odhalí dalších sedm tlačítek. Quick menu zobrazí na rozdíl od Menu pouze funkce, které jsou nejčastěji používány. Jednou z nich je například přepnutí do širokoúhlého režimu 16:9. Tlačítko Focus přepíná mezi manuálním ostřením a automatickým. Exposure pro změnu umožňuje mauální nastavení expozice. Šikovné je tlačítko BLC, které slouží ke kompenzaci protisvětla.

Obraz a zvuk

Jak již jsme zmiňovali kamera nabízí tři stupně úrovně kvality. Využitelné jsou všechny tři a ani u režimu Standard nemůžeme říct, že by byl nepoužitelný, i když je už rozdíl v kvalitě jasně patrný. Jako nejvhodnější se nám jevil z hlediska poměru kvality a délky stopáže režim Fine. DVD kvalitou záznamu obecně nedosahuje kvality záznamu na MiniDV, protože data komprimuje, ale pro potřeby videoamatérů je plně dostačující. Otestovali jsme kameru ve všech možných situacích a nejvíc kameře svědčí spíše standardní světelné podmínky. S ubývajícím světlem se sice kvalita záznamu zhoršuje a přibývá šumu, ale pokud se máte k dospozici alespoň trochu světla (0,3 luxu), kamera si s tím poradí.

 

Co nás vyloženě překvapilo, bylo zjištění, že kamera nemá samostaný noční režim. Jediné, co vám zbývá je využití režimu expozice Low Light, který si vystačí s úrovní světla 0,3 lx. Z dalších režimů můžeme ještě zmínit Sport, Portrait, Spotlight (bodově osvětlené scény) a Sand&Snow (jasné scény u moře nebo na sněhu). Stejně tak chybí kameře integrované světlo nebo možnost přisvícení displejem. Přídavné světlo však můžete připojit přes Hot-shot patici.

Renomovaný český kameraman F. A. Brabec vám poradí jak lépe točit v článku Nechte si poradit od renomovaného profesionála, jak točit.

Co se týče zvuku, pak kamera ukládá zvuk v DVD kvalitě ve formátu MPEG Audio Layer, Dolby Digital. S úrovní kvality zvuku jsme nebyly příliš spokojeni, protože DVD mechanika je poněkud hlučnější a někdy způsobuje poměrně silné vibrace, což je nejen nepříjemné, ale i negativně ovlivňuje zvuk. Můžete se však tomu vyhnout používáním externího mikrofonu. Samozřejmostí je funkce Wind screen, která má pomocí snížení citlivosti mikrofonu potlačovat hluk vytvářený větrem.

 

Koupit či nekoupit

Pokud je pro vás hlavním kritériem cena, pak pro vás obecně není DVD kamera nejvhodnější. Digitální kamery jsou výrazně levnější a nabízí i za stejnou nebo dokonce nižší cenu více funkcí. Přesto však nemusíme DVD kamery zatracovat. I ony mají řadu výhod, které jsme již v této recenzi zmínil a které nemají páskové videokamery. Příkladem může být snadné editování videa přímo v kameře. Mezi největší přednosti této kamery jednoznačně patří snadné ovládání a jednoduchá práce se záznamem. Na druhou stranu jí chybí některé funkce na které jsme zvyklí a poměrně chudá výbava konektory. Cena je sice vyšší než u MiniDV kamer, ale přesto je stále ještě poměrně příznivá. Doporučená maloobchodní cena videokamery Hitachi DZ-MV780E činí 25 600 Kč.

 

Vlastnosti  
Snímač

1/6“CCD (1,33 Mpx)

Rozlišení (video/fotografie)

690k pixelů/1,1 Mpx

Optika

Hitachi, 10x optický zoom, 240x digitální zoom

Světelnost objektivu

F1,8 - 2,3

Ohnisková vzdálenost (video)

53.4mm - 534mm

Závěrka

1/4 - 1/4000

Podporované formáty

DVD-R, DVD-RAM

LCD displej (úhlopříčka/rozlišení)

2,5"/112k pixelů

EVF (úhlopříčka/rozlišení)

0,2"/200k  pixelů

Mikrofon

stereo

Formát zvuku

MPEG Audio Layer, Dolby Digital

Programy AE

Auto, Sporty, Portrét, Bodové osvětlení, Písek a sníh, Nízké osvětlení

Paměťové karty

SD/MMC

Rozlišení fotografií

1280x960

Rozhraní

AV, Mini USB, externí mikrofon, Hot-shot patice

Rozměry

51 x 86 x 123 mm 

Hmotnost

cca 420 g

Cena

25 600 Kč

Autor:

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Panasonic útočí. Má dvě full frame bezzrcadlovky a spojenectví se Sigmou

Panasonic představil své prvni full frame bezzrcadlovky řady Lumix S.

Panasonic chce razantně vstoupit do souboje plnoformátových bezzrcadlovek. Modely LUMIX S1R a S1 umí, ve své kategorii...

Z analogové zrcadlovky vyrobí špatně fotící monstrum, hipstery nadchne

I am back, Photokina

Špatně může být vlastně „krásné“. Na vlně, která se šíří nejen světem fotografie už několik let, se veze například...

Sigma vyrobí vlastní fotoaparát s plnoformátovým čipem Foveon

Sigma na veletrhu Photokina 2018

Sigma pokračuje ve výrobě vlastních fotoaparátů, které používají unikátní snímací čip Foveon. Tentokrát slibuje jeho...

Najdete na iDNES.cz