Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Toshiba ohnula a na 0,4 milimetru ztenčila LCD displej

aktualizováno 
Zatímco většina věcí ve světě digitálních technologií spěje k miniaturizaci a snadné přenositelnosti, monitory a displeje jsou tím lepší, čím jsou větší. To však přináší problém při nošení. Co si tak displej srolovat? Toshiba k tomu udělala první krůček.
Pokud chce člověk mít u sebe neustále přenosný počítač, je potřeba slevit z některých požadavků, které jsou kladeny na stolní PC. Odhlédneme-li od výkonu, za který se u přenosných počítačů platí několikanásobně více, největší omezení čeká uživatele v komfortu jaký přinášejí velká periferní zařízení jako klávesnice, nebo monitor či displej.

Zatímco s klávesnicemi si výrobci notebooků jakž takž poradili a nabízí různé skládací, srolovatelné, či dokonce virtuální produkty, u notebookových displejů je rozměr mnohem větší problém. Velikost přenosného počítače je totiž dána právě velikostí jeho displeje, nejvíce si to uživatel uvědomí v okamžiku, kdy vidí notebook s nadprůměrně velkým displejem, jako je tomu například u nového přenosného počítače Sony Vaio s šestnáctipalcovou LCD obrazovkou. O kolik snazší by bylo přenášení, kdyby se dal každý větší displej složit či srolovat do takové velikosti, aby se vešel do kapsy u saka. Bohužel si na takovou vymoženost budeme asi ještě nějaký ten čas muset počkat, ale již jsou zde první náznaky technologie, která by podobné „psí kusy“ s displeji přenosných zařízení dovolovala.

Ohebné LCD od Toshiby

Ohebné LCD od společnosti ToshibaPatrně první LCD, které může bez ztráty funkčnosti pokrýt i jinou než rovnou plochu a je do určité míry pružné představila společnost Toshiba. Displej byl předveden na akci Society for Information Display 2002 (Společnost pro informační displeje) konané v tomto týdnu. Demonstrace ukazovala možnost displej lehce ohnout (v nejvyšším bodě 20 cm), bez toho, aby se jakýmkoliv způsobem poškodil.

Předváděný model byl 8.4 palcový nízkoteplotní polykřemičitý TFT LCD displej s rozlišením 800 x 600 obrazových bodů (SVGA). Technologie výroby spočívala ve vytvoření plastikové tabulky s tranzistory na velice tenkém skleněném substrátu (v podstatě tenká skleněná deska). To umožňuje vytvoření výrobního procesu za běžné teploty, což je výrazný pokrok od nízkoteplotní technologie výroby ohebných displejů, kdy se tranzistory formují na plastikovém substrátu (navíc se touto technologií nedosahuje takové kvality).

Ukázka zobrazení na ohebném LCDTakto vytvořený displej je dle firemních údajů až o 75 % lehčí a tenčí než LCD displeje vyráběné současnou technologií. V absolutních číslech to znamená tloušťku 0,4 mm a váhu necelých 20 gramů. Další výhodou nové technologie je větší odolnost proti nárazům.

Displeje vyrobené touto technologií mají spatřit světlo světa v roce 2004 a patrně se nejdříve objeví v mobilních telefonech a PDA. Toshiba prezentovala i další nápady využití těchto displejů, i když poněkud větších rozměrů. Možná se tak za pár let budeme v prostředcích hromadné dopravy setkávat s informačními tabulemi, které budou umístěné na zakřivené části dopravního prostředku.

Závěr

Běžný uživatel se může těšit, že jej nová technologie zase o něco přiblíží k době, kdy bude možno velké LCD nosit složené v kapse. Ale již nyní si dokáži představit úsporu prostoru, která může vzniknout pouhým prohnutím displeje v notebooku.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Messenger Telegram

Rusko se od pondělí snaží zablokovat ruskou obdobu WhatsAppu. Firma se pokouší obejít zákaz i za pomoci služeb Amazonu,...

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Najdete na iDNES.cz