Total Recorder 4.1 - nejlepší zvukový rekordér pro Windows (recenze)

  • 9
Potřebujete uložit audio výstup některého z programů, nahrát na disk streamované rádio, internetový telefonát, nebo oblíbený rozhlasový pořad vysílaný pozdě v noci? S nejnovější verzi Total Recorderu to není žádný problém.

Určitě se vám již stalo, že jste si chtěli například převést oblíbenou kazetu nebo elpíčko do digitální podoby, uložit na disk streamované internetové audio, či nahrát si z rádia nočnímpořad pro pozdější poslech, převést archivní nahrávky z obstarožního audio formátu do standardního WAVu, uložit si průběh telefonického rozhovoru přes internet, popřípadě si nahrát audio výstup z libovolného programu. Na první zcela triviální záležitost, která se však při absenci vhodného programového vybavení může zvrtnout ve stěží řešitelný problém. Programů pro uložení audio dat na harddisk existuje samozřejmě nepřeberné množství, málokterý však nabízí takové možnosti a komfort obsluhy jako právě Total Recorder v nejnovější verzi 4.1, na kterou se blíže podíváme v dnešní recenzi.

Total Recorder 4.1

Instalace
Uživatele zvyklé na systémové požadavky nejnovějších komerčních programů příjemně překvapí již velikost instalačního archívu, která lehce přesahuje jeden megabajt. Okřídlené rčení o tom, že co je malé, je také hezké, platí v případě Total Recorderu na sto procent. Výsledkem maximální optimalizace programového kódu je instalace, která vyžaduje na harddisku pouze necelé tři megabajty a po zcela nenáročném nainstalování, registraci a nezbytném restartování operačního systému je možné začít Total Recorder ihned používat.

Total Recorder 4.1

Interface
Jak je patrné z ilustračních obrázků, systémové uživatelské rozhraní programu je vměstnáno do jednoho malého okna, které je v zájmu přehlednosti dále rozděleno na čtyři samostatné sekce. Jmenovitě se jedná a sekci vlastností ukládaného souboru, sekci zobrazující aktuální status činnosti programu, sekci graficky zobrazující průběh ukládaného souboru a editační sekci. Kromě pár doplňkových oken, která slouží pro dílčí nastavení programu, jsou všechny ostatní funkce přístupné přes rolovací menu (s možností využití klávesových zkratek) a prostřednictvím tlačítek a grafických ikon ovládaných myší. Přehlednosti uživatelského rozhraní a snadnému ovládání byla věnována náležitá pozornost, takže osvojení většiny možností programu je i pro méně zkušeného uživatele otázkou pouhých pár minut.

Total Recorder 4.1

Použití
Jak již bylo zmíněno, hlavní pracovní náplní Total Recorderu je ukládání audio dat na hard disk. Při maximálním zjednodušení lze shrnout jeho obsluhu do následujících kroků: zadání parametrů ukládaného audio souboru (formát, rozlišení, vzorkovací frekvence); volba zdroje audio signálu; nahrávání; uložení nahraného souboru na disk. Ve skutečnosti však Total Recorder nabízí mnohem více. Kromě standardního WAVu umožňuje ukládat audio data přímo v MP3 formátu včetně vyplnění ID3 Tagů (využívá aktuálně nainstalované systémové kodeky - Lame, Blade, Fraunhofer; instalace programu žádné kodeky neobsahuje). Novinkou je přidaná podpora stále populárnějšího „open source“ formátu Ogg Vorbis. Při výběru zdroje audio signálu je možné nahrávat digitálně přímo ze zvoleného vstupu zvukové karty či z interního mixeru. Zároveň je možné ignorovat nastavení softwarového mixeru v operačním systému a systémové zvuky. Také můžete využít interní ovladač Total Recorderu, který umožňuje nagrabovat digitální audio data přímo na výstupu jednotlivých programů. Pověstnou třešničku na dortu představuje podpora ukládání průběhu telefonování přes internet, při kterém jsou ukládány oba směry komunikace s možností uložení příchozího a odchozího směru do levého, respektive pravého mono kanálu.

Total Recorder 4.1

Recording
Nahráváte-li pravidelně například pořady z internetového, satelitního, nebo analogového rozhlasového či televizního vysílání, potom vám přijde vhod integrovaný scheduler umožňující detailně naprogramovat časy nahrávání včetně dodatečné normalizace nahraných dat a vypnutí počítače po ukončení nahrávání. Další z neméně užitečných vlastností programu je možnost automatického rozdělení ukládaných audio dat na jednotlivé soubory podle zadaných kritérií (například podle volitelné délky mezery mezi skladbami, podle délky a velikosti nahrávaných dat) v reálném čase. Zapomenout nesmíme ani na tzv. pre-recording s volitelnou délkou vyrovnávací paměti, při kterém jsou data automaticky ukládána do bufferu a při aktivaci nahrávání je jeho obsah připojen na začátek aktuálně nahrávaného souboru - velmi užitečné například při nahrávání oblíbené skladby naslepo, kdy stěží zachytíte celý začátek, a podobně. Integrované základní editační nástroje sice nemohou v žádném případě konkurovat specializovaným audio editorům, nicméně pro nejzákladnější editaci pořízených nahrávek zcela vyhovují.

Total Recorder 4.1

Požadavky
Systémovým nárokům pro spolehlivý provoz Total Recorderu 4.1 - Professional Edition vyhoví standardní PC s některou z aktuálních verzí operačního systému Windows a zvukovou kartou. Před zakoupením plné verze programu je možné otestovat všechny jeho funkce a možnosti prostřednictvím volně šiřitelné demo verze, jejíž funkčnost je však značně omezena pevně nastaveným limitem pro maximální délku nahrávaných dat. Pro úplnost zbývá dodat, že registrační poplatek činí přijatelných $35.95 a že Total Recorder 4.1 existuje ve dvou provedeních. Kromě recenzované profesionální edice je to ještě standardní verze, která sice nenabízí mnohé z funkcí verze profesionální, ale její registrační poplatek činí pouhých $11.95 a většině uživatelů navíc zcela postačí.

 


Témata: MP3, software