Velice děkujeme redakci Technet.cz za ho*no. Velice nám pomohlo! S díky a...

Velice děkujeme redakci Technet.cz za ho*no. Velice nám pomohlo! S díky a pozdravem Dan Přibáň a jeho parta | foto: expedice Trabantem napříč Tichomořím

Proč stolice plave? Ptají se cestovatelé. Můžou za to střevní plyny

  • 100
„Nedaří se nám splachovat, poraďte nám,“ prosí o radu čeští cestovatelé, kteří v asijském Timoru změnili stravu. Teď jejich stolice plave a oni chtějí vědět, čím to je. A nejsou sami - „výtlak“ exkrementů je pro některé zastánce zdravé výživy oblíbeným tématem.

Některé dotazy jsou rutinní, jiné si pamatujete ještě dlouho. Náš telefonát do nemocnice určitě patří do druhé kategorie: „Dobrý den, my máme takovou zvláštní otázku. Potřebujeme, aby nám nějaký doktor řekl, proč někomu stolice plave.“ A rychle jsme dodali obligátní: „Ptám se pro kamaráda.“

Ten náš kamarád - cestovatel Dan Přibáň - stejný dotaz položil na facebookové stránce Trabantem napříč kontinenty: „Jíme většinou ryby (a jinou mořskou havěť) a rýži. Díky za fundovaný názor!“

„Zjistili jsme společnou debatou, že všichni máme stejný problém...“ píší cestovatelé z Timoru.

V diskuzi se okamžitě vyrojila řada vtipných i vážně míněných teorií:

  • Je přece jasné, že ryby plavou, tak když jíte ryby, nedivte se
  • Tuk plave, tak asi jíte moc tuku
  • Je to známka zdravé stravy
  • Je to způsobeno velkou mírou bíkovin ve stravě, jezte sacharidy
  • Zatěžte stolici olovem a klesne

Pokusili jsme se na problém podívat - jak ostatně cestovatelé požádali - fundovaně. Což vedlo k řadě nesměle trapných telefonátů a vyhledávacím dotazům, které jsme vzápětí raději mazali z historie.

Bavme se fundovaně o stolici

K objektivizaci konzistence a tuhosti stolice slouží Bristolská škála, která rozděluje stolice do sedmi typů.

Typ 1: oddělené, tvrdé hrudky (bobky), podobné ořechu (obtížná pasáž)

Typ 2: tvar jitrnice s naznačeným hrudkováním

Typ 3: tvar jitrnice s rýhami na povrchu

Typ 4: tvar jitrnice či hada, vyhlazená na povrchu a poddajná

Typ 5: hladké hrudky, jasně oddělené okraje (snadná pasáž)

Typ 6: kypré částečky s členitými okraji, kašovitá stolice

Typ 7: vodnatá, bez pevných kousků, úplně tekutá stolice

Plovoucí stolice jako znak zdravého způsobu života?

Podle některých zastánců zdravé výživy je „plovoucí stolice“ znakem zdravé stravy. Někteří zastánci tzv. paleo diety dokonce někdy tvrdí, že pokud vaše výtvory v záchodové míse neplavou, něco je špatně. Nejde o ojedinělý názor, na webech věnujících se výživě se objevuje poměrně často. V Česku například v nyní nedostupném článku na Vitalia.cz dietoložka Pavlína Zdeňková Kroužková rovněž tvrdila, že plovoucí stolice je důkazem toho, že jíte zdravě. Na náš dotaz pouze stručně připomněla, že je tento jev ovlivněn složením stravy i rychlostí trávení.

Není třeba se bát. Plovoucí stolice jen obsahuje více plynů

A nyní zpět k původnímu dotazu cestovatelů: podle doktorky Zdislavy Vaníčkové z Všeobecné fakultní nemocnice se nemusí „trabanti“ ničeho bát. Podle ní jde jednoznačně o důsledek jiného stravování i změn ve střevní mikroflóře, které nenaznačuje nic o zdravotním stavu či možných potížích pacienta.

„Stolice obsahuje větší množství plynu vyvíjeného ve střevech, tedy vodíku, metanu a sirovodíku, a ten ji udržuje na hladině,“

„Stolice obsahuje větší množství plynu vyvíjeného ve střevech, tedy vodíku, metanu a sirovodíku,“ uvádí Vaníčková. „Ten ji udržuje na hladině, protože ne všechen unikne ze střev ve formě plynu.“ Kdyby podle ní cestovatelé předmětnou stolici sledovali déle, po nějaké době by viděli, že jde ke dnu. 

Se zvýšenou tvorbou plynu ve střevech výpravy bude s velkou pravděpodobností spojen i další, poněkud nepříjemnější projev zvýšené plynatosti, říká ovšem česká lékařka. Což by mohlo být nepříjemné, kdyby jim v jejich vozech třeba nějakou nešťastnou shodou okolností třeba přestala fungovat klimatizace.

Expedice na „problém“ narazila na krásném místě - na Timoru

V každém případě je při cestách do exotických krajin lepší všímat si jiných vlastností stolice než vztlaku. „Cestovatelé by měli rozhodně zbystřit, když se ve stolici objeví jakákoliv krev, při vážnějším průjmu nebo v případě, že se v ní uvidí parazity, třeba články tasemnice nějaké červy a tak podobně.“

Plovoucí studie předmětem zkoumání vědců

Když hledáte informace o sebeobskurnějším tématu, obvykle zjistíte, že se jím už někdo vážně a do nejmenších podrobností zabýval. V případě plovoucí stolice najdeme například studii Lewitta a Duanea z roku 1972 publikovanou v prestižním The New England Journal of Medicine. Ti zjišťovali, co přesně způsobuje, že stolice plave. U 33 zdravých jedinců - z hlediska stolice šlo o 9 "plavců“ a 24 "potapěčů“ -  měřili vlastnosti exkrementů a došli k tomu, že nižší hustota je způsobena vyšším obsahem plynů. Po vyprchání plynu šly ke dnu všechny testované vzorky. „Vysoký obsah plynů - a tedy plovoucí stolice - u zdravých jedinců zřejmě souvisí s vyšší produkci methanu ve střevech,“ míní autoři.

Studie „Floating Stools — Flatus versus Fat“ (Lewitt, Duane, 1972)

Americká vládní medicínská knihovna má plovoucí stolici uvedenou jako jeden ze symptomů. Upozorňuje, že „většina příčin plovoucí stolice je zcela neškodných“ a že „samotný fakt, že se stolice nepotápí, není znamením, že něco není zdravotně v pořádku.“ Pokud ale dojde k nenadálé změně u vaší stolice, je dobré ji sledovat. V případě, že zpozorujete vážnější problém (především krev ve stolici, ať už natrávená černá nebo nenatrávená červená), je na čase přestat hledat vysvětlení na internetu, navštívit lékaře a pokud možno bez rozpaků s ním situaci probrat.

Aktualizace: článek jsme aktualizovali a odkazy na vědeckou studii, doplňující informace a doporučení.

Aktualizováno podruhé o důležitý vzkaz a fotografii přímo z expedice: Tady je speciální foto vyrobené jen a jen pro vás :) Mačeta je z listového pera a staré pneumatiky, brýle ze dřeva, skla, vosku a gumičky, splachovací záchody nejsou v Dili zase tak výjimečné. Skvělé je, že místo toaleťáku požívají konvičku nebo sprchu.

,