Transmeta je na koni, věří si a chce se poměřovat s konkurencí

aktualizováno 
Souboj na poli procesorů se začíná přiostřovat. Současní lídři trhu - společnosti Intel a AMD - už rozhodně nejsou sami. Transmeta překonala v uplynulých týdnech 1GHz hranici a začala se poměřovat se svou konkurencí. Jak si vede?

Na veletrhu CES, který se konal v uplynulém týdnu, se společnost Transmeta Corporation rozhodla pro razantní propagaci svých mikroprocesorů. Zejména pak porovnala výhody svých CPU s konkurenčními produkty firem, jakými jsou Intel, AMD, VIA a National Semiconductor (NS). Tato událost se objevila jen několik dní před uveřejněním finančního hospodaření společnosti v posledním čtvrtletí roku 2003. Je tedy možné, že Transmeta si na IT trhu výrazně polepší v prodejnosti nových CPU. Zejména pak prezident a výkonný vedoucí v jedné osobě, Matthew Perry, věří v obrovský úspěch nového čipu Astro.

Trocha historie
Na americkém veletrhu Comdex 2002 v listopadu oficiálně představila svůj nejnovější přírůstek do rodiny mikroprocesorů, CPU s označením Astro TM8000. Dle vedení společnosti se podařilo najít opět lepší kompromis mezi spotřebou energie a celkovým výkonem. Ten by měl výrazně posunout výkon směrem nahoru. Hlavním rozdílem oproti CPU Crusoe je schopnost práce až s osmi instrukcemi v jednom cyklu a 256bitová architektura čipu. Hromadná výroba je pak naplánována na tento rok. Současné procesory (Crusoe) označované řadou TM5xxx se spotřebou 6.8 W budou taktovány do frekvence 1 GHz. Později je nahradí zmiňovaný Astro, vyráběný 0.13mikronovou technologií.

Transmeta zveřejnila zajímavou tabulku, ve které porovnává své mikroprocesory s výrobky dalších největších výrobců CPU na světě.

Hodnocení/společnost

Spotřeba

Technologie
snížení výkonu

Výkon

Cena

Transmeta

100%

100%

75%

100%

Intel

25%

25%

100%

0%

AMD

25%

0%

100%

50%

VIA Technologies

50%

50%

50%

100%

National Semiconductor

50%

50%

0%

50%

Legenda: čím více procent společnost dosáhne, tím je lépe hodnocena v daném sloupci

Hned na první pohled zjistíme, že v tabulce bohužel nejsou obsažené informace, které by běžný uživatel očekával. Hlavně zde není zmíněno, jaké procesory byly poměřovány (druh, zaměření, označení). Nesmíme totiž zapomenout, že jak Intel, tak AMD disponují několika řadami CPU, z nichž každá je určena pro zcela odlišný segment trhu (low-end, high-end, mobilní, serverový). Kdybychom se měli pitvat v uveřejněné tabulce, možná bychom došli k zajímavým závěrům. Pokud by totiž Transmeta porovnávala nejrychlejší řešení Intelu, musela by vzít nejvýkonnější procesor Pentium 4 o frekvenci 2.2 GHz a proti němu postavit Crusoe TM5800 s nominální frekvencí max. 1 GHz. Pak by zcela jistě výsledný rozdíl obou procesorů nečinil pouhých 25 % výkonu.

Malé srovnání
Procesory Transmety jsou vyhledávány hlavně pro nízkou spotřebu energie, a tudíž pro dlouhodobou výdrž baterií, ale rozhodně se nemohou měřit (aspoň co se výkonu týče) s jedničkou na trhu, společností Intel. Dalším zarážejícím faktem je srovnání s National Semiconductor. Mějme totiž na paměti, že právě procesory Transmety jsou vyráběné na linkách této společnosti. Procesory NS pak plní specializované zařízení, kde si vedou velmi dobře. Cílová skupina Transmety je naopak v mobilním trhu (notebooky, PDA a tablety), a tak srovnávání s Intelem či AMD není zrovna objektivní a na místě.

Transmeta roadmapa

Závěrem
Až se objeví první funkční vzorky nového CPU Astra s nominální frekvencí 1.4 GHz s odběrem 6.8 W, bude jistě zajímavé srovnat, jak si vede právě proti Pentiu M. Vedení se totiž krátce před skončením roku 2002 nechalo slyšet, že zaútočí na mobilní CPU od Intelu. Cena procesoru by se měla pohybovat někde kolem hranice 120 USD za kus a v prodeji se objeví ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Ale v té době bude už Intel zase o krůček dál…

Zdroj: The Inquirer

Autor:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Speciální kamerka přečte nápisy na ulici, bankovky i lidi a stojí 130 tisíc

Zařízení OrCam MyEye 2 je možné připojit na levou i pravou stranu brýlí.

Společnost OrCam oficiálně v Česku uvedla zařízení MyEye, které pomocí kamerky s reproduktorem zrakově postiženým...

Američané mají dva nejvýkonnější superpočítače. Odsunují tak Čínu

Superpočítač Sierra v národní laboratoři Lawrence Livermore v Kalifornii

Aktuální žebříček nejvýkonnějších počítačů světa zamíchal již poněkud monotónním obrazem, kde již několik let vládnou...

Najdete na iDNES.cz