Replika prvního tranzistoru

Replika prvního tranzistoru | foto: United States Federal Government

Tranzistory zesilují proud už šedesát let

  • 25
Jeden z nejdůležitějších vynálezů 20. století je bezesporu tranzistor. Přestože jste možná žádný neviděli, máte jich doma nepočítaně...
Dnes je tomu právě šedesát let, co se v laboratořích společnosti Bell zrodil první tranzistor. William Shockey, John Bardeen a Walter Brattain na něm pracovali už od druhé světové války, kdy jim šlo především o efektivnější elektroniku do radarů.
16. prosince 1947 se jim konečně podařilo tranzistorem zesílit napětí z 1,3 V na 15 V. Vynálezci pak svůj objev prezentovali 23. prosince, což je datum, které se někdy udává jako datum vynálezu. V dalších měsících se v laboratořích konala neoficiální soutěž o nové jméno. Ve škole jsme se tak během fyziky mohli učit pojmy jako: "Semiconductor Triode", "Solid Triode", "Surface States Triode", "Crystal Triode" nebo "lotatron". Nakonec zvítězil návrh Johna Pierce, který byl později oficiálně oddůvodněn sloučením slov "transconductance" nebo "transfer" a "varistor".
Bell Telephone Laboratories se zveřejněním převratného vynálezu čekali až do června 1948. Tisková konference se tehdy setkala s vlažným až žádným ohlasem. Teprve následující léta ukázala, o jak převratný vynález šlo.
Nejvyššího ocenění v podobě Nobelovy ceny za fyziku se všem třem vynálezcům dostalo roku 1956.
Myšlenka tranzistoru je ale ještě o desítky let starší. Už v roce 1926 si v Německu podal Julius Edgar Lilienfeld přihlášení patentu polem řízeného tranzistoru. Nepublikoval však o svém vynálezu žádné články a vynález upadl v zapomění. Podle některých dokladů se zdá, že vynálezci v Bellových laboratořích měli některé z Lilienfeldových patentů k dispozici.
Využití tranzistoru
Tranzistor stál u zrodu moderních technologií a je doslova v každé elektronické vymoženosti druhé poloviny 20. století. Většina dnešních tranzistorů je používána jako součást integrovaných obvodů. Počítačový procesor může obsahovat i přes miliardu tranzistorů. Díky levným a maličkatým tranzistorům může náš fotoaparát nebo mobil obsahovat čip, který by kdysi zabíral několik místností...
Odkazy
Jak je pravděpodobně znát, tranzistorům nerozumím a toto výročí se ke mě dostalo se zpožděním. Než abych psal nepřesnosti, odkážu laskavé čtenáře na stránky, kde najdou podrobnější informace.