Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Věci, na které se budete muset připravit v roce 2016

aktualizováno 
Analytická společnost Gartner vydala jako jedna z prvních takových firem přehled trendů, které nás čekají v následujícím roce. Chytré technologie a internet věcí nás mají provázet na každém kroku.

Co nás čeká v roce 2016? | foto: Microsoft, Roman Všetečka,  Technet.cz

Jak se blíží konec roku, začínají se objevovat první úvahy nad tím, co nás v tom příštím asi čeká. Analytická společnost Gartner, která se zabývá i oblastmi technologií a IT, svou predikci vyvozuje ze současných trendů.

Analytici firmy narýsovali tří hlavní tématické celky. První je určitý digitální mix, který má zastřešovat kooperaci mezi zařízeními, rozšířený uživatelský zážitek a pokročilé 3D tiskové technologie s důrazem na nové materiály.

S prvním celkem úzce spolupracuje druhá oblast, kterou analytici označují jako chytré stroje. Právě sem zařadili internet věcí (IoT), pokročilé strojové učení a z něj vyplývající rozvoj automatizace.

Třetí oblast, která se má v příštím roce podle Gartneru rozvíjet a udávat tempo vývoje, je shrnuta pod nekonkrétní název nová IT realita. Právě sem se mají řadit adaptivní bezpečnostní systémy, nová a na míru řešená architektura a také IT architektura a struktura lépe určená pro nové oblasti distribuovaných aplikací. Důraz je také kladen na architekturu podporující internet věcí.

Stroje poznávají svět

Nejblíže běžnému uživateli je první okruh trendů. Velké naděje jsou vkládány do vzájemného propojení zařízení, které člověk využívá ve svém každodenním životě. Ať je to mobilní telefon, fotoaparát nebo třeba auto, tato zařízení spolu budou stále více navzájem spolupracovat, aby jejich majitel mohl snadněji komunikovat se svými sociálními skupinami, ale třeba i vládami. Také způsoby komunikace a získávání a sdílení dat se budou měnit, či lépe řečeno rozšiřovat. Využívat se stále více k tomu bude nositelná elektronika a také rozšířená a virtuální realita.

To vše by mělo podle analytické firmy přinést mnohem jednodušší způsoby interakce včetně adaptace na aktuální stav a prostor, kde se uživatel pohybuje. To umožní organizacím a firmám vytvářet nabídku a služby mnohem lépe šité na míru konkrétnímu uživateli.

Vyhodnocování a analýza všech možných dat, které třeba nemusí na první pohled souviset s poznáním uživatele, či se správným řešením nějakého problému, už Gartner řadí do druhé zmíněné oblasti. Firmy tak budou potřebovat rozvíjet nové strategie a technologie, aby příval všech informací zvládly a dokázaly všechny data správně propojit. Pomoci k tomu má mimo jiné i strojové učení. Stroje prostě mají stále mnohem lépe rozumět světu kolem nich. Například by mohli pomocí analýzy rozsáhlé databáze zdravotnických anamnéz odhalit dosud neznámé poznatky léčebných postupech.

Zajímavý je pohled firmy na rozšíření schopností 3D tisku, kde se mají objevovat takové materiály, jako slitiny niklu, uhlíková vlákna, sklo, vodivý inkoust, ale také léčiva a biologické materiály.

Autor:


Témata: internet věcí

Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Jak ulovit patnáctku. Američané nabídli sto tisíc dolarů a marně čekali

MiG-15bis, se kterým ulétl severokorejský stíhač No Kum-sok do Jižní Koreje,...

Během korejské války chtěli Američané vypsáním vysoké finanční odměny zlákat některého z pilotů MiGu-15 k úletu na svou...

Další z rubriky

Nový standard DisplayHDR srovná vysoký dynamický rozsah pro monitory

Nová Apple TV přináší podporu 4K a HDR obrazu.

Organizace VESA připravuje otevřený standard DisplayHDR, který definuje HDR pro LCD obrazovky počítačů a notebooků.

Brýle z Kazachstánu vás natočí i zezadu. Objednalo si je tisíc lidí

Z Kazachstánu je nejen Borat, ale i brýle Orbi.

Začínající značka Orbi se snaží, aby Kazachstán už nebyl známý jen korupcí a občanem Boratem. Vyvinula speciální brýle,...

Společně i do vaší kuchyně. Qualcomm chce Google asistenta všude

Kužník Jan: Google poprvé na CES v Las Vegas

Společnosti Google a Qualcomm ohlásily na veletrhu CES spolupráci na společném vývoji platformy pro chytré domácí...

Najdete na iDNES.cz