Co nás čeká v roce 2016?

Co nás čeká v roce 2016? | foto: Microsoft, Technet.cz

Věci, na které se budete muset připravit v roce 2016

  • 27
Analytická společnost Gartner vydala jako jedna z prvních takových firem přehled trendů, které nás čekají v následujícím roce. Chytré technologie a internet věcí nás mají provázet na každém kroku.

Jak se blíží konec roku, začínají se objevovat první úvahy nad tím, co nás v tom příštím asi čeká. Analytická společnost Gartner, která se zabývá i oblastmi technologií a IT, svou predikci vyvozuje ze současných trendů.

Analytici firmy narýsovali tří hlavní tématické celky. První je určitý digitální mix, který má zastřešovat kooperaci mezi zařízeními, rozšířený uživatelský zážitek a pokročilé 3D tiskové technologie s důrazem na nové materiály.

S prvním celkem úzce spolupracuje druhá oblast, kterou analytici označují jako chytré stroje. Právě sem zařadili internet věcí (IoT), pokročilé strojové učení a z něj vyplývající rozvoj automatizace.

Třetí oblast, která se má v příštím roce podle Gartneru rozvíjet a udávat tempo vývoje, je shrnuta pod nekonkrétní název nová IT realita. Právě sem se mají řadit adaptivní bezpečnostní systémy, nová a na míru řešená architektura a také IT architektura a struktura lépe určená pro nové oblasti distribuovaných aplikací. Důraz je také kladen na architekturu podporující internet věcí.

Stroje poznávají svět

Nejblíže běžnému uživateli je první okruh trendů. Velké naděje jsou vkládány do vzájemného propojení zařízení, které člověk využívá ve svém každodenním životě. Ať je to mobilní telefon, fotoaparát nebo třeba auto, tato zařízení spolu budou stále více navzájem spolupracovat, aby jejich majitel mohl snadněji komunikovat se svými sociálními skupinami, ale třeba i vládami. Také způsoby komunikace a získávání a sdílení dat se budou měnit, či lépe řečeno rozšiřovat. Využívat se stále více k tomu bude nositelná elektronika a také rozšířená a virtuální realita.

To vše by mělo podle analytické firmy přinést mnohem jednodušší způsoby interakce včetně adaptace na aktuální stav a prostor, kde se uživatel pohybuje. To umožní organizacím a firmám vytvářet nabídku a služby mnohem lépe šité na míru konkrétnímu uživateli.

Vyhodnocování a analýza všech možných dat, které třeba nemusí na první pohled souviset s poznáním uživatele, či se správným řešením nějakého problému, už Gartner řadí do druhé zmíněné oblasti. Firmy tak budou potřebovat rozvíjet nové strategie a technologie, aby příval všech informací zvládly a dokázaly všechny data správně propojit. Pomoci k tomu má mimo jiné i strojové učení. Stroje prostě mají stále mnohem lépe rozumět světu kolem nich. Například by mohli pomocí analýzy rozsáhlé databáze zdravotnických anamnéz odhalit dosud neznámé poznatky léčebných postupech.

Zajímavý je pohled firmy na rozšíření schopností 3D tisku, kde se mají objevovat takové materiály, jako slitiny niklu, uhlíková vlákna, sklo, vodivý inkoust, ale také léčiva a biologické materiály.


Témata: internet věcí