Tři mušketýři: Abit KR7A, EPoX 8KHA+ a Soltek 75DRV2

  • 5
Všichni za jednoho - každý sám za sebe. Tak nějak se dá charakterizovat souboj tří špičkových základních desek pro procesory AMD v naší recenzi. A která je ta nej? To se dovíte uvnitř článku.

Úvod

Ne nadarmo se říká, že MotherBoard je základním stavebním kamenem počítače. Málo kdo si však uvědomuje, jak významnou roli může hrát základní deska a jaký je její vliv na celkový výkon počítače. Ale právě nekvalitní základní deska může srazit výkon Krabiceprocesoru, grafické karty i pevného disku podstatně dolů - a dokonce, může způsobovat nestabilitu počítače a časté pády programů. Proto je třeba při výběru tohoto klíčového komponentu postupovat rozvážně a dobře vybírat. Bohužel pro naše peněženky, na základní desce se nevyplatí šetřit.

Jak už jsem se zmínil v úvodu, do testu se nám dostaly desky pro procesory AMD a to konkrétně pro modely Duron (jádro Spitfire), Duron (jádro Morgan), Athlon (jádro Thunderbird) a Athlon XP (jádro Palomino). Použitelné jsou všechny procesory s frekvencemi od 600 MHz (verze  s 200 MHz FSB) do 1.67 GHz (1670 MHz / 266MHz FSB) a procesory vyšší. 

Ale než se pustíme do popisu jednotlivých desek, začneme tím (nej)méně podstatným, tedy obalem.

Krabice

Krabice (Abit)Abit

U Abitu je krabice už téměř klasická. Pouze žlutá nálepka v rohu krabice dává tušit, který konkrétní model desky se uvnitř nachází. Červeno černý obal navenek nepůsobí nijak špatně, ale je fakt, že zrovna novinka to není. Kdyby Abit neměl vynikající renomé, patrně bychom se od marketingu firmy dočkali něčeho mnohem zajímavějšího, než jen matných nápisů "Speed - Stability - Power" a pár let staré formule na potisku. No, uvidíme, jak dlouho tato strategie firmě vydrží.

EPoX 

To marketing EPoXu je z jiného soudku a tomu odpovídá i krabice a obal. I tento motherboard je, stejně tak jeho sourozenci pocházející od této firmy, zabalen v úhledné krabici připomínají "kabelku", nebo chcete-li v tomto případě spíše tašku.Krabice (EPoX) Ta na první pohled případného zájemce o koupi zaujme praktickým designem, ale nutno podotknout, že v praxi design praktický příliš není. Deska totiž může z obalu při nevhodné manipulaci velice lehce vypadnout. Verze a označení je avizováno natištěným velkým barevným 8KHA+ přes půlku krabice, takže je menší šance, že se skladník ve vašem oblíbeném Computer Shopu splete a dá vám úplně jinou desku. (Ovšem za předpokladu že není úplně slepý).

Soltek 

Krabice (Soltek)I Soltek se drží strategie podobné Abitu. Krabice je grafickým potiskem a rozměry shodná pro většinu modelů a proto je model uvnitř zabalené desky popsán pouze na bílém štítku na boku krabice. Ale. Obal rozhodně nepůsobí laciným dojmem a ve srovnání s Abitem je mnohem přitažlivější. Zákazník je navíc na obsah krabice upozorňován a lákán nápisy jako "Top MainBoard" a "Redstorm overclocking". Právě onen overclocking se dá považovat za velice dobrý obchodní tah, neboť v zákazníkovi okamžitě vyvolá pocit, že právě s touto deskou může mít ve svém počítači "výkony zítřka již dnes".

Krabice není vše..

Ovšem krabice není jediným lákadlem na zákazníka a tak se firmy podbízejí nejrůznějším způsobem. Takže i když je část nakupujících dobře obeznámená s tím, co jde kupovat a pozná dobrou základní desku i kdyby byla zabalená v pytli od cementu, firmy se snaží seč mohou aby ukously kousek trhu pro sebe a uchvátili kupujícího alespoň vybavením a příslušenstvím. Zajímavá bonusová věcička, nebo jiná maličkost může někdy rozhodnout.

Výbava a příslušenstvíPříslušenství (Abit)

Abit ke svým deskám nedával nikdy nic extra a nedává k nim nic extra ani teď. To vzhledem k pořizovacím cenám těchto základních desek není zrovna povzbudivé. Chudá je jak softwarová výbava, tak výbava doplňková. S Abitem dostanete prakticky jen to nejnutnější a to se dá ještě s úspěchem spekulovat, co je vlastně to nejnutnější. To například u Solteku je situace zcela jiná.Příslušenství (EPoX) Po otevření krabice narazí zákazník na pomalu luxusní balení. Desku ještě překrývá kryt s reklamou na další modely z nabídky SoltekuPříslušenství (Soltek) (to pro případ, že by chtěl někdo zakoupit dalších pět desek) a jiné milé blbůstky, jako je CD s přiloženými programy a podobně. EPoX se drží konzervativní linie podobně jako Abit a tak jedinou věcí která zaslouží slova chvály jsou přiložené manuály které jsou pečlivě zpracované a něco málo užitečných prográmků na přiloženém CD. 

V následující tabulce jsou uvedeny některé podstatné součásti přidávané k základním deskám.

V krabici dostanete:

  Abit KR7A EPoX 8KHA+ Soltek 75DRV2
Základní deska ano ano ano
PCI držák USB portů + přídavné USB porty ano/2 ano/2 ano/2 (4)
Uživatelský manuál ano (angličtina) ano (angličtina) ano/ 2 ks (angličtina)
Datový kabel k disketové mechanice ano ano ano
Datový kabel ATA 100 k HDD ano ano ano
Datový kabel k CD-ROM ano ano ano
Disketa pro instalaci RAID řadiče ano ne ne
Instalační CD-ROM ano ano ano
Nadstandardní programy a utility ne ano ano/ + 1 CD
Přídavné teplotní čidlo ne ne ano

Ale protože jsou tací, které krabice ani výbava příliš nezajímá a soustředí se na základní desky jako takové, pustíme se trochu do některých technických detailů.

Technické detaily

Všechny základní desky jsou založené na čipsetu společnosti VIA. Označení čipsetu je VIA Apollo KT266A se SouthBridgem VIA VT8233 a NortBridgem VT8366A. Všechny desky podporují paměti typu DDR SDRAM 266MHz PC2100. V-Link Hub architektura čipsetu má maximální propustnost mezi SouthBridgem a NorthBridgem 266 MB/sec. Maximální frekvence FSB může být až 200 MHz (Efektivně 400 MHz v režimu DDR), nechybí ani podpora protokolu Ultra ATA/100 a podpora audio čipu na základní desce.

  Abit KR7A-RAID EPoX 8KHA+ Soltek 75DRV2
Formát ATX ATX ATX
Socket A ano ano ano
AGP (4X/2X) 1 1 1 (AGP Pro Slot)
PCI slotů 6 6 5
CNR slot ne ne ano
On Board Audio ne ano/AC97 kodek ano/AC97 kodek
Max. IDE zařízení 4 4 4
Ultra ATA 100/66/33 ano ano ano
RAID řadič ano/Highpoint (RAID 0,1,0+1) ne ne
DIMM slotů (184 pinů) 4 3 3
PS/2 (klávesnice/myš) 1/1 1/1 1/1
Paralelní port 1 1 1
Sériový port 2 2 2
Konektory pro přídavné větráky 4 3 3
Chladič NorthBridge ano ano ano
Počet lopatek větráčku na čipsetu 7 7 9
USB 2/2(6) 2/2(6) 2/4(6)
BIOS Award Award Award

Popis desek

Abit KR7A-RAID

Celkový pohled na Abit KR7A-RAIDDeska je co do rozložení jednotlivých konektorů navržena, až na některé výjimky, dobře. Kolem patice pro procesor jsou dodrženy standardy AMD a tak se sem většina chladičů pohodlně vejde. Starší desky Abit měly problémy s instalací chladičů typu ORB, neboť jí notně stěžovaly přilehlé kondenzátory a tak je potěšitelné, že je (alespoň částečně) prostor pro chladič vyčištěn. Patice je umístěna spíše do rohu desky a to proto, aby byl ihned teplý vzduch odváděn přilehlým zdrojem ven ze skříně. Velice dobře je řešeno umístění napájecího konektoru úplně až na okraj desky. Kabely vedoucí Konektory (Abit)ze zdroje tak nepřekáží v místech kolem procesoru. Abit je nadstandardně vybaven čtyřmi pozicemi pro paměťové moduly (DDR). Možná i to je příčina toho, že pokud nainstalujete do bank_0 paměťový modul a máte nainstalovanou grafickou kartu ve slotu AGP, paměť už nevyndáte, neboť se pojistka opře o bok grafické karty a paměť nelze vyjmout. NorthBridge je pochopitelně chlazeno aktivně, větráčkem se sedmi lopatkami. Pro ostatní přídavné větráky má Abit přichystány 4 konektory pro jejich řízení a napájení (CPU1, CPU2, System Fan1, System Fan2). IDE konektory jsou opatřeny pojistkami, aby se datové kabely nemusely lepit. A potom je tu jedna fajn a jedna méně fajn věc.Abit pamatoval na ochranu před uživatelem/kutilem a tak nezapomněl na ochranu před ostřím šroubováku v místech, kde se většinou instalují chladiče na procesor a kde může dojít ke sklouznutí šroubováku ze spony chladiče. (Pod západkami u socketu pro procesor je nalepený ochranný proužek z umělé hmoty). To byla ta první, dobrá věc. Ta druhá, né tak dobrá, je umístění konektoru pro datový kabel k disketové mechanice. Pokud totiž desku umístíme do skříně typu Big Tower, kde je disketová mechanika umístěna až úplně nahoře, dodávaný kabel k ní nedosáhne, neboť je konektor příliš dole. Deska obsahuje i tři diagnostické diody, které zevrubně informují o funkčnosti desky a o stavu v jakém se momentálně nachází. Celkově pak deska svým návrhem budí velice dobrý dojem a zejména její obrovské kondenzátory. (Povšimněte si prosím dvou šedivých kondenzátorů na obrázcích, co se potulují kolem).

EPoX 8KHA+

Celkový pohled na EPoX 8KHA+Zelená krasavice od EPoXu má také několik předností i vad a jednu vadu si odbudeme hned z kraje. Deska EPoXu nemá příliš zdařile vyřešeno umístění napájecího konektoru. Ten je až pod prostorem, který je určen pro procesor. To znamená, že veškerá kabeláž vedoucí ze zdroje musí být dodatečně odkloněna (sponkou nebo drátem) tak, aby kabely nebránily účinnému chlazení a i jinak nepřekážely. A to může být vzhledem k pozici konektoru opravdu husarský kousek, neboť kabel zaseknutý do větráku chladiče znamená pro procesor AMD jistou smrt. Oproti ostatním dvěma deskám je socket pro procesor otočen o devadesát stupňů a tak je prostor pro chladič Konektory (EPoX)vyžadovaný AMD dodržen jen tak tak. NorthBridge čipsetu je samozřejmě chlazeno aktivně větrákem se sedmi lopatkami a zajímavou a jistě užitečnou věcí je pojistka na AGP portu, která brání samovolnému vysunutí grafické karty - ovšem za předpokladu, že je karta opatřena "zobáčkem", do kterého pojistka zapadne.

Komentář: Starší grafické karty většinou žádnou pojistku proti vypadnutí nemají. Nicméně pojistka na motherboardu nebrání úspěšné instalaci žádné grafické karty a tak není do budoucna (v případě upgradu) na škodu pojistku na motherboardu mít.

Deska je dále osazena třemi pozicemi pro DIMM moduly a i když to není tak luxusní číslo jako čtyři u Abitu, dá se říci, že tolik pozic ani není potřeba - tři jsou až dost. Bohužel ani u EPoXu není možné instalovat paměti a mít přitom do AGP slotu zastrčenou grafickou kartu, neboť pojistka přeci jen do grafické karty naráží.

Lahůdkou této desky je takzvaný "debuger". V praxi to vlastně není debuger, tak jak ho znají například programátoři, ale POST displej, který při startu počítače hlásí pomocí číselných údajů o chybách a problémech, které můžou (nejenom) při spouštění nastat. Poté stačí zobrazený kód vyhledat v manuálu a závadu odstranit. (Za závadu je považováno odpojení myši, absence disketové mechaniky a podobně.)

Soltek 75DRV2

Celkový pohled na Soltek 75DRV2I Soltek, stejně tak jako ostatní desky, má aktivní chlazení NorthBridge čipsetu. Tentokrát ale byla zvolena výkonnější verze větráčku s devíti lopatkami. Prostor pro chladič procesoru je dostatečný a standard AMD byl i v tomto případě dodržen. Kupodivu se vejdou i kulaté chladiče typu ORB (klasická verze) a pomocí konektorů je možné řídit až dva přídavné větráky (2+1 na procesoru).

Komentář: Je to o pověstný fous, protože na rohu socketu je "zapomenut" jeden z kondenzátorů (viz. Konektory (Soltek)foto).

Menší slabinou jinak zdařilého rozvržení desky jsou IDE konektory bez pojistek (Abit i EPoX je má) a fakt, že jsou natlačené na sebe. Naopak výborně jsou řešeny pozice pro paměťové moduly. Narozdíl od předcházejících desek lze s pamětmi bezproblémově manipulovat, aniž by se musela demontovat grafická karta. I konektor napájení je řešen přímo ukázkově. Je posunut až na samý okraj desky a je umístěn vodorovně s okrajem. (Kéž by toto řešení bylo všude, prostě super.) Zajímavostí je AGP Pro slot určený pro profesionální grafické karty, ovšem, nejenom pro ně. I Soltek má podporu řiditelných větráčků a připojit lze celkem tři (2+1 pro procesor).

BIOS

Startovací program (BIOS) je důležitou součástí každé základní desky (a počítače vůbec). Proto k němu uvedu něco málo slov. Všechny testované desky se za své BIOSy rozhodně nemusí stydět. V daném případě pocházely všechny od Award Software (Pozor, v některých verzích těch samých desek se výrobce BIOSu může lišit) a všechny měly velice zajímavé funkce. Mezi ně patří možnost změnit násobitel procesoru, změnit frekvenci FSB po krocích 1 MHz, změnit rychlost AGP a PCI sběrnice, umožnit běh paměti v asynchronním režimu a tak dále. Zkrátka, kompletní overclockerské nástroje umožňující hračičkům z procesoru (a nejenom z něj) vyždímat maximální výkon.

Komentář: Verze BIOSu u těchto, tzv. overclockerských desek, je velice choulostivé téma. Prakticky vždy první verze BIOSů overclockerských motherboardů neobsahují některé funkce (které deska ale umí) a nemají v sobě odstraněné chyby. Samozřejmě, základní funkce fungují dobře, ale to většině fajnšmekrů asi nebude stačit. A právě to byl případ testovaných desek. Například funkce Redstorm overclocking u Solteku 75DRV2, která automaticky nastavuje optimální maximální frekvenci FSB, kterou procesor snese, se několikrát tvrdošíjně zasekla a nezbylo nic jiného než resetovat desku do základního nastavení. U některých prvních verzí EPoXů 8KHA+ zase v BIOSu chybí věci jako AGP 4x (lze nastavit pouze 1x, nebo 2x) a možnost nastavit paměti na nižší frekvenci, než jakou běží FSB. Testovaný Abit KR7A zase pro změnu zvládal pouze nastavení 4:2:1 a 3:2:1 (FSB:AGP:PCI) z čehož je zřejmé, že pokud máte overclockerské ambice, nezbývá nic jiného, než přeflashovat BIOS na nějakou aktuálnější verzi. (To, že flash BIOSu může být také tím posledním, co s deskou uděláte nemusím doufám připomínat).Athlon 1800+

Testy a výkony

Nejprve informace o tom, jak jsme testovali. Všechny desky spolupracovaly se stejnými komponenty a těmi v tomto případě byly:

  • Grafická karta: InnoVision GeForce 2 Ti (nVidia)
  • Pevný disk: IBM DeskStar 41 GB, 7200 ot/min, 2 MB Cache. Ultra ATA/100Athlon 1900+
  • 1. procesor: AMD Athlon XP 1800+ (1530 MHz)
  • 2. procesor: AMD Athlon XP 1900+ (1670 MHz)
  • Paměť: KingMax 256 MB (333 MHz DDR PC2700) CL 2.5
  • Chladič: GlobalWin WBK 38 (doporučen AMD)
  • Skříň:InWin IW-S508-IW (zdroj 300W)
Paměť KingmaxPro všechny základní desky jsme se tedy snažili vytvořit co nejstabilnější testovací prostředí tak, aby měly co Piny procesoru (1800+)Paměť Kingmax (druhá strana)možná nejvíce podobné podmínky. U všech jsme použili stejný pevný disk, stejnou grafickou kartu, stejný napájecí zdroj, stejnou skříň a dokonce i stejný chladič, klávesnici a myš. Je zřejmé, že dodržení těchto pravidel je vůbec základním předpokladem k objektivitě srovnávacích testů.

Paměť v originálním baleníAle jak už to tak bývá, ne všechno je zcela perfektní.Piny procesoru (1900+) Celou situaci však ztížili sami výrobci, neboť každá z testovaných základních desek je vybavena jiným startovacím programem - BIOSem. Navíc, jak jsem se již zmínil, ne všechny BIOSy byly nejnovějšího data a tak se nám výsledky v absolutních číslech poněkud "rozjely". Naštěstí to, jak si ukážeme za chvíli, rozhodně nevadilo.

KaždýOba Athlony moderní BIOS má položku "Load Optimized Defaults", která nastavuje "optimální" hodnoty ve všech ostatních položkách. Toto nastavení je kompromisem mezi stabilitou a výkonem. Protože běžný uživatel tuto funkci velice často využívá, rozhodli jsme se, že provedeme testy právě s tímto nastavením.

Oba Athlony (pohled na piny)K testu opět posloužila již mnohokrát (zejména pro svojí objektivitu) osvědčená hra Quake III Arena. V rozlišení obrazu ve kterém jsme testovali (tedy 640 x 468 obrazových bodů) je z 95% eliminován výkon QIIIA (Soltek)grafické karty a tak převážná většina výpočetního výkonu závisí na datové propustnosti systémové sběrnice a na výkonu procesoru. "Demo" je pak předem daná scéna skládající se z určitého, pevně danného počtu snímků. Měří se, jak rychle dokáže počítač scénu přehrát (vykreslit). Konečný výsledek pak udává počet snímků za vteřinu, nebo-li "fps" (Frame Per Second).

Druhý test je mnohemQIIIA (EPoX) zajímavější, náročnější na výpočetní výkon procesoru a představuje pro systém mnohem větší zátěž. Úkol je na první pohled snadný, převést (zhruba) 125 MB velký soubor (film) z formátu Avi do Mpeg a naopak. Čím rychleji, tím lépe.

Z výsledků je patrné, že v benchmarku Quake III Arena vyhrál Abit (232.5 fps), druhý skončil EPoX (187.9) a třetí Soltek (180.5 fps). V převodu videa byl opět nejrychlejší Abit KR7A. Na závěr jenom podotknu, že výsledky jsou to hezké, ale pouze formální, neboť kvalituQIIIA (Abit) desky z tohoto údaje nelze nikdy poznat. Je to logické, neboť "Load Optimized Defaults" (ač hojně používané) nemusí být vždy "Optimized" pro všechny desky. Vyladit BIOS není snadné a tak jediné inteligentní srovnání, je srovnání výkonů u dvou rozdílně rychlých procesorů - ale na stejné desce. Platí, že čím vyšší rozdíl mezi dvěma po sobě jdoucími procesory, tím je deska výkonnější a teprve v kolísání výkonu u jinak taktovaných procesorů se dají nalézt slabiny desky. Některé procesory mohou desce vyhovovat, jiné mohou vyhovovat méně a některé nemusejí vyhovovat vůbec.Převod videa z Avi do Mpeg Z tohoto důvodu může jinak po všech stránkách perfektní deska v testech pohořet.

Podíváme-li se na náš případ, pak rozdíl mezi procesorem AMD Athlon XP 1900+ a AMD Athlon XP 1800+ byl u Abitu (QIIIA v demu 1, 16 bit) 5.2 fps, u EPoXu 6.2 fps a u Solteku 1.1 fps. Podle tohoto měřítka nejrychlejší procesory nesedí příliš Solteku, naopak EPoXu vyhovuje Athlon XP 1900+ nejlépe.

V převodu videa je na tom opět nejlépe Abit, když rozdíl mezi AMD Athlon XP 1900+ a AMD Athlon XPPřevod videa z Mpeg do Avi 1800+ u něj činil 1 minutu a 32 sekund, zatímco u EPoXu to bylo 31 sekund a u Solteku 28 sekund.

DDR vs SDRAle jací by to byli tři mušketýři, kdyby se mezi nimi nenašel ten čtvrtý. A tady je. Abit KT7A je jednou z nejrychlejších desek na trhu s čipsetem VIA KT133A. Na rozdíl od námi testovaných desek je však určen pro paměti typu SDRAM. Přilehlý graf ukazuje rozdíl ve výkonu mezi konzervativně (tedy ne na maximální výkon) nastavenou deskou EPoX 8KHA+ (DDR) a na maximální možný výkon nastavenou Abit KT7A (SDR). U obou motherboardů byly použity stejné procesory a přesto je v převodu videa rozdíl přibližně 25 procent (nižší sloupec je lepší). Tím také padá zažitá pověra o rychlosti DDR pamětí, která ve skutečnosti není 5, ani 10 a ani 15 procent. A prestože se 25 procent nemusí zdát hodně, při časově náročných úlohách jde o významný rozdíl.

Závěr

Všechny desky poskytují nadstandardní možnosti pro "ladiče". Dá se řici, že to jsou patrně nejlepší desky pro overclocking - a tedy absolutní špička. Poskytují vynikající stabilitu při přetaktování a Abit navíc v testech potvrdil dobré výkony (a tak nápisy Speed - Stability - Power na krabici nejsou jen lacinou reklamou). Ani Soltek a EPoX se nemají za co stydět a plně se Abitu vyrovnají. Jsou jenom nepatrně náročnější na vyladění.

Za spolupráci na testu děkujeme firmám:

Abi - EPoX 8KHA+
Levi - Abit KR7A, KingMax 256 MB (333 MHz DDR PC2700) CL 2.5
ProCA - Soltek 75DRV2, AMD Athlon XP 1800+ a AMD Athlon XP1900+