Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tři nové ultrakompaktní digitální aparáty Pentax Optio

aktualizováno 
Jak se blíží jedna z největších letošních událostí na poli digitální fotografie - PMA 2004 -, výrobci ukazují stále více novinek. Společnost Pentax nyní představila tři nové digitální fotoaparáty řady Optio, které neutrhnou náprsní kapsu a ani se nemusejí stydět za svůj výkon.
Tři nové digitální fotoaparáty, které se chystá na trh uvést společnost Pentax, se řadí mezi kolibří modely. Jejich rozměry jsou sice minimální, ale jejich výbava a vlastnosti zaujmou i náročnějšího uživatele, který chce mít svůj aparát vždy při sobě.

První novinkou, kterou si představíme, je model Pentax Optio S4i. Tento přístroj je vybaven 4,23Mpix snímacím čipem, jenž dovolí vytvořit výsledné snímky v maximálním rozlišení 2304 x 1728 pixelů. Pořízené snímky lze ukládat pouze v komprimovaném formátu JPEG. Novinka je vybavena trojnásobným optickým zoomem s ohniskovou vzdáleností f = 5,8 - 17,4 mm (ekvivalent 35 - 105 mm u 35mm přístrojů). Světelnost objektivu se mění od F2,6 až po F4,8.

Digitální fotoaparát Petax Optio S4i 

Nejmenší možná vzdálenost objektu od objektivu je 6 cm. Rychlost závěrky může na jedné straně dosahovat 4 sekund a na straně druhé 1/2000 sekundy. Citlivost Optia 4i je v rozmezí 50 až 400 ISO. Uživatel může využít několik přednastavení pro různé druhy osvětlení nebo manuální kalibraci bílé. Pro vylepšení ostrosti pořizovaného snímku je k dispozici manuální režim. Uživatel může dále pracovat s necelou dvacítkou různých scénických režimů, kde nechybí přednastavení pro snímání v noci, na moři, v muzeu či pro kopírování textu. Speciální režim má ulehčit focení panoramatických snímků nebo 3D obrázků, které si lze pak prohlížet pomocí speciálního prohlížeče. Snímky lze upravovat v rámci ostrosti, sytosti a kontrastu vždy v pěti krocích. Správného nastavení expozice lze docílit v rozsahu ± 2 EV po 0,3 EV krocích. Pro kontrolu lze využít funkce histogram.

Digitální fotoaparát Petax Optio S4i 

Ozvučené videosekvence mají maximální délku omezenou pouze kapacitou paměťové karty. Jejich nejvyšší rozměry jsou 320 x 240 pixelů a rychlost 30 snímků za sekundu (fps). Náhledový LCD displej má úhlopříčku 1,8 palce a disponuje rozlišením 85 000 pixelů. Vedle USB 1.1 výstupu je aparát vybaven Audio-Video konektorem (A/V) s podporou norem PAL a NTSC. Snímky je možno ukládat do 11MB interní paměti nebo na flash kartu typu MuliMedia Card (MMC) či Secure Digital (SD). V základní výbavě je jedna 16MB SD karta. K napájení lze využít firemní Li-Ion akumulátor. Novinky je vybavena funkcí budíku, která ve stanovený čas upozorní zvukem a zároveň zobrazí na displeji obrázek či snímek, který může připomenout důležité události. Rozměry Pentaxu Optia S4i jsou 84 x 52 x 21 mm a jeho hmotnost se pohybuje kolem 105 gramů.

Jen o něco větší je druhá novinka ze stáje společnosti Pentax, která má mnoho shodných parametrů s předchozím aparátem. Také Pentax Optio S40 je například vybaven 4,23Mpix snímacím CCD prvkem a maximální rozměry výsledného snímku tedy jsou 2 304 x 1 728 obrazových bodů. Optika přístroje má stejné vlastnosti jako u předchozího modelu a využívá tedy trojnásobný zoom. Stejně tak režim Macro dovolí vytvořit snímek z nejmenší vzdálenosti 6 cm. Rozdíl mezi oběma přístroji nenajdete ani v rychlosti závěrky, citlivosti, ale nabídka expozičních režimů je o něco menší. I tak přesahuje desítku. Výběr nastavení optimálního vyvážení bílé odpovídá aparátu S4i.

Digitální fotoaparát Petax Optio S40 Digitální fotoaparát Petax Optio S40

Také tento model umí vytvářet videosekvence se zvukem a se stejnými parametry, jako má Optio S4i. Další rozdíl mezi oběma fotopřístroji uživatel nalezne při pohledu na LCD panel. Jeho úhlopříčka je 1,6 palce a rozlišení 85 000 pixelů. Komunikace probíhá přes USB 1.1 a k dispozici je i A/V výstup. Interní paměť má kapacitu 11 MB a podpora MMC a SD karet odpovídá předchozímu modelu. Energii zajišťují dvě tužkové (AA) baterie. Velikost Pentaxu Optio S40 je 89 x 59 x 26 mm a jeho hmotnost činí 125 gramů. Cena zatím nebyla stanovena, ale bude menší než u aparátu S4i.

Poslední letošní novinka od Pentaxu nese označení Optio 30 a jedná se o digitální fotoaparát s CCD čipem s rozlišením 3,2 Mpix, který dokáže vytvořit snímek s nejvyšším rozlišením 2048 x 1536 pixelů. Snímky lze ukládat pouze komprimovaném formátu JPEG. Proměnlivá ohnisková vzdálenost f = 5,8 - 17,4 mm (ekviv. 38 - 114 mm u 35mm přístrojů) značí trojnásobný zoom. Světelnost objektivu se pohybuje mezi F2,9 a F5,7. V režimu Macro je přístroj schopen snímat objekty vzdálené pouhé 2 centimetry od objektivu. Rychlost závěrky má rozsah 2 -1/2000 sekundy. Pro vyvážení bílé není k dispozici režim manuální kalibrace. Ostatní parametry týkající se úpravy obrazu odpovídají digitálnímu fotoaparátu Optio S40.

Digitální fotoaparát Petax Optio 30 Digitální fotoaparát Petax Optio 30

Videosekvence s nejvyšším rozlišením 320 x 240 obrazových bodů mají rychlost 15 snímků za sekundu. Snímán je pouze obraz bez zvuku. Jejich délka závisí na kapacitě paměťové karty. Náhledový 1,6palcový LCD displej obsahuje 85 000 obrazových bodů. Integrovaný blesk dosáhne až do vzdálenosti 2,9 metru. Ke komunikaci slouží USB 1.1 port. Novinka je vybavena 16MB interní pamětí a možností ji rozšířit prostřednictvím MMC/SD karet. Dvě tužkové (AA) baterie mají zajistit dostatek elektřiny pro chod Pentaxu Optia 30. Jeho velikost odpovídá 94 x 62 x 36 milimetrů a hmotnost činí 130 gramů. Cena novinky je zhruba 200 USD (cca 5 500 Kč).Témata: DigiFoto, Pentax, JPEG

Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Kosmonauti ji nosili na hlavě. Teď si 360° kameru Vuze může koupit každý

360stupňová 3D kamera Vuze

Akční VR kamera Vuze je jednou z nemnoha, která umí natáčet 360° videa ve 3D a s výsledným rozlišením 4K pro každé oko....

Nikon chystá plnoformátovou bezzrcadlovkou. Má kvůli tomu nový bajonet

Nikon logo

Společnost Nikon oficiálně potvrdila, že se chystá uvést nový fotoaparát s výměnnými objektivy a novým bajonetem.

Nedává to smysl, ale budí tu senzaci. Instantním foťákům neodzvonilo

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na...

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na planetě budí na lasvegaském výstavišti až...

Najdete na iDNES.cz