Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tři odkazy a tři tipy, než si koupíte digitální foťák

  11:52aktualizováno  11:52
Co byste měli prohlédnout, než si koupíte digitální fotoaparát. Článek jsem psal především s ohledem na nákup levnějšího fotoaparátu, ale dá se použít obecně pro nákup jakéhokoli digitálu.

Digifoťák místo oka | foto: SXC.hu

1. Na obraze záleží

Nenechte se ukecat lákavými čísly. Deset megapixelů může být v případě levného kompaktu spíše nevýhoda. Třicetinásobný zoom složený z 3x optický a 10x digitální je zavádějící, zbytečné číslo. Místo toho se zaměřte na kvalitu snímků a kvalitu objektivu.

U snímků se bojte především šumu. Se zašuměnou fotografií se těžko pracuje. K tomuto nepříjemnému efektu obvykle dojde, pokud využíváte vyšší citlivost digitálního čipu. Obrázek, který na náhledovém displeji vypadá úžasně, se tak na monitoru a v tisku promění v rozsypanou tibetskou mandalu. Fialové a zelené tečky v černé barvě a podobné nešvary spolehlivě zničí každou fotku. Šum testujte alespoň u ISO 400 a ISO 800. Pokud nemáte možnost foťák na šum otestoval, vyzkoušejte některé z odkazů uvedených níže. Šum budou mít i nejlepší fotoaparáty, takže nakonec zase záleží na vás, ale je dobré vědět, že více megapixelů neznamená nutně kvalitnější fotka.

2. Počítejte s dodatečnými výdaji

Nákup digitálního fotoaparátu je i přes jejich klesající ceny významnou investicí. Připravte se také, že nikdy nezůstane jen u ceny fotoaparátu. Proto si ověřte, kolik vás bude stát paměťová karta (alespoň 512 MB), pouzdro (nechcete jej přece poškrábat) a hlavně náhradní baterka. To se týká obzvláště fotoaparátů, které mají vlastní akumulátor. Nenechte se nalákat štíhlým stříbrným tělem fotoaparátu - sebelepší tenká baterka se tak vybije a jet na dva dny z města...

3. Napřed vyzkoušejte, pak kupujte

Fotoaparát si musíte vyzkoušet, v tom si nenechte zabránit. Soustřeďte se hlavně na provedení tlačítek, umatlatelnost displeje, zda si nosem nějaká tlačítka nemačkáte , zda vidíte ostře skrze hledáček (možná budete potřebovat dioptrickou korekci), zda se vám dobře přehazuje pod- nebo přeexponování, aniž byste spustili zrak ze scény, jak rychle funguje zoom, jestli nejsou položky ISO, vyvážení bílé, režim snímání příliš zahrabané v menu a jak rychle se dají obrázky prohlížet na displeji, případně jak jdou na displeji zoomovat. Tak. Velký důraz klaďte na rychlost fotoaparátu - za jak dlouho naběhne, jak rychle se nabíjí blesk, protože to jsou věci, které by vám pak nejvíce lezly na nervy.

Pokud fotíte opravdu rádi, zajímejte se i o manuální nastavení. Není to nutné, ale pro experimentování, hraní si s clonou a časem, pro zajímavé efekty a pro plnou kontrolu nad fotkami je... nutné. Tak aby vás pak nemrzelo, že za vás foťák všechno rozhoduje.

Pokud je toho na vás hodně, vezměte si s sebou do obchodu nějakého fotografa amatéra, bude se jen třást vám všechno vysvětlit:)

Digifoťák


 Odkazy

Digitální fotoaparáty se staly hitem již před lety, a po internetu existují stovky stránek věnovaných této problematice. Ale méně je někdy více. Vybral jsem pro vás tři odkazy, které se při výběru a porovnávání fotoaparátů budou určitě hodit.

1. Porovnání kvality fotografií

Sice je stránka ve francouzštině, ale porovnání stále stejných snímků je k nezaplacení. O co jde? V redakci mají k dispozici stále stejný interiér, ve kterém fotí stále stejné snímky různými fotoaparáty. Tak lze skutečně objektivně porovnat dva fotoaparáty "face-to-face". Vyberete výrobce, model a pak už jen porovnáváte. Všímejte si hlavně ostrosti kresby a šumu na hranách a ve tmavých plochách. Poté, co jsem objevil tuhle stránku, mám silný nástroj na posuzování foťáků. A vy teď taky.

Face a face - srovnání digifoťáků


2. Profi recenze fotoaparátů

Podrobné recenze digifotoaparátů najdete taky na DPReview, kde je navíc i galerie obrázků pořízených s konkrétním přístrojem. Expertům poslouží ještě lépe DigitalCameraInfo nebo PhotoZone.de.

3. Katalog fotoaparátů

Pro přehled dostupných fotoaparátů doporučujeme náš katalog digitálů. Můžete zde vyhledávat podle mnoha parametrů a fotoaparáty porovnávat. A když už jsem u toho, odkážu ještě předvánoční, nicméně stále aktuální, článek o Deseti nejlepších kompaktech do šesti tisíc. Teď budou některé z nich ještě levnější, případně budou mít mladší sourozence.

Krása fotografie netkví ve fotoaparátu

Doufám, že Vám tento článek pomůže s výběrem foťáku. Pamatujte, že sebelepší foťák za vás snímek nevymyslí. Fotografie by měla mít záměr, aby měla smysl. Když fotíte, měli byste vědět, komu fotíte, co chcete říct, co se snažíte zachytit a uchovat. Náladu? Výraz ve tváři? Krásu člověka, okamžiku? Dramatičnost? Přátele, atmosféru? Pokud to nebudete vědět dopředu, strávíte stovky hodin probíráním statisíců nemastných neslaných fotek na vašem disku... A to až tolik radosti nepřinese.

Článek vychází z mého předvánočního příspěvku na blogu.

Autor:


Témata: Deník redakce, ISO

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: Mapa prozradí, kde hrozí nebezpečí povodní

Notebook

Povodňová mapa na Intermap.cz ukáže v Česku místa, která jsou spojena s rizikem povodní. Po ztracených zvířatech lze...

Chcete mít možnost požádat nezletilou o nahé fotky, ptal se Facebook mužů

Logo Facebooku

Společnost Facebook čelí kritice za průzkum, ve kterém se mužů ptala na to, zda je podle nich vhodné, aby bylo na...

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

Najdete na iDNES.cz