Trident odchází z počítačové grafiky

  0:01aktualizováno  0:01
Výrobce grafických čipů Trident se spojuje s Xabre, odchází z PC grafiky a přenechává pole SiS a Xabre Graphics. Další z obětí intelovské zákopové války s integrovanou grafikou? Zřejmě ano, na trhu grafiky pro notebooky přežívá stále méně výrobců.

Trident Microsystems odchází z PC grafiky

Známý a poměrně populární výrobce grafických čipů před několika roky ve stolních PC - a stále značně oblíbený v noteboocích - Trident se loučí s oblastí PC grafiky jako mnoho menších výrobců před ním. Jeho divize specializující se na vývoj grafických čipů bude sloučena s dceřinou společností SiS koncernu, s nově založenou firmou Xabre Graphics Inc., která se snaží proniknout na trh s levnou variantou Xabre dražších samostatných grafických čipů ATI firem či nVidia.

Tridentu zůstane 30 procent nové společnosti XGI, do nové společnosti přejde kompletní manažerský tým grafické divize Tridentu. Díky tomu XGI získá zákazníky Tridentu a doplní další produkty do svého portfolia grafických čipů, které jí umožní lépe zaplnit trh - a zákazníkům nabídnout libovolnou variantu, od klasického 2D čipu pro pracovní nasazení až po solidní 3D akcelerátor s dobrým výkonem ve hrách a grafických 3D aplikacích.

Trident se tak vydává po cestě, kterou již šlo hodně výrobců před ním. Na počátku integračních snah a restrukturalizace celého odvětví stojí Intel a jeho úspěšná snaha, "propašovat" do levných PC své integrované čipy s grafickým jádrem již přímo na desce. Tento tah odstavil od zdroje příjmů většinu nezávislých výrobců grafických čipů, kteří se museli přeorientovat na trh například notebooků nebo se spojit s některým ze zbývajících výrobců čipových sad (VIA a S3). Či nyní Trident, Xabre a SiS.

Jediní dva výrobci, jež přežívají v náročném prostředí bez problémů podobné velikosti, jsou nVidia a ATI, kteří však pochopili pravidla hry a začali pracovat na vlastních čipových sadách, ať již integrovaných, jako ATI IGP, nebo i eventuálně samostatných jako nForce řada nVidie.

Trident však nadále bude žít, bude se však orientovat především na hardware pro digitální televizi, LCD TV a podobné produkty. Cílem bude především spotřební elektronika. Navíc, další divize Trident Multimedia Technologies bude nadále vyvíjet grafické čipy s použitím Trident technologií, avšak pro PDA či mobilní telefony.

Přejme Tridentu a jeho grafickým technologiím hodně štěstí, přece jen, konkurence svědčí trhu a spotřebitelům. Trident je mrtvý, ať žije Trident.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Najdete na iDNES.cz