Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Třináctiletý žák opravil výpočty NASA o střetu Země s asteroidem. Mýlil se

  • 179
Třináctiletý Němec na sebe upoutal pozornost kalkulací, kterou zpochybnil tvrzení vesmírného úřadu NASA. Chlapcovým výpočtům uvěřil nejen německý tisk a NASA byl nucen pravděpodobnost přepočítat. Podle všeho se však mladý vědec mýlil.

Senzační zprávy o tom, jak třináctiletý německý génius zostudil americký vesmírný úřad NASA, se tento týden objevily v německých i světových médiích. Školák Nico Marquardt totiž údajně výrazně poopravil výpočet pravděpodobnosti, že se asteroid Apophis střetne se Zemí, a díky tomu vyhrál i mládežnickou vědeckou soutěž. NASA však ve středu uvedl, že trvá na svých původních propočtech, a také další experti hochovo tvrzení zpochybnili.

Největší nebezpečí, jaké hrozí naší planetě. Tak označují milovníci katastrofických scénářů možnost, že Apophis narazí do Země. Tu by zahalil globální mrak prachu a popílku a sužovaly by ji kyselé deště. Velká část života by zřejmě zanikla.

Američtí vědci před čtyřmi lety oznámili, že asteroid proletí v "těsné blízkosti" kolem Země v pátek 13. dubna 2029 a poté znovu zkříží oběžnou dráhu modré planety přesně po sedmi letech, v neděli 13. dubna 2036.

Nevyloučili přitom, že za určitých okolností může planetka do Země narazit.

Původně pravděpodobnost kolize vyčíslili na 1:37, načež své výpočty posléze opravili na méně hrozivých 1:45 000.

Německému školákovi se zdály rozdíly mezi výpočty NASA podezřele velké a rozhodl se riziko srážky sám spočítat. Přitom prý vzal v úvahu faktor, který NASA opomněl: množství geostacionárních satelitů, jež by mohly při prvním průletu kolem Země vychýlit asteroid nežádoucím směrem, takže v roce 2036 by byla kolize pravděpodobnější. Německé listy uváděly pravděpodobnost 1:450.

Nico za svůj výzkum v březnu dostal zvláštní cenu za fyziku v braniborské soutěži pro mladé vědce Jugend Forscht a stal se málem mediální hvězdou.

Zprávu o mladém géniovi odvysílaly televizní stanice N24 a Sat1 a bulvárnímu Bildu se Nico pochlubil, že "spočítal zánik světa". Kromě toho tvrdil, že mu NASA dal zapravdu, což se ale nepodařilo prokázat a mladý vědec to ničím nedoložil.

Univerzitní experti sice uznávají mimořádné nadání chlapce, ale sám jeho výpočet záhy po senzačních informacích v médiích zpochybnili.

Frank Spahn z Postupimské univerzity, který se s chlapcem už před časem setkal, jej nyní pozval, aby mu omyl vysvětlil. Přitom prý "pomaloval celou tabuli", uvedl deník Süddeutsche Zeitung. Spahn rovněž uvedl, že dostal e-maily od zaskočených kolegů z NASA, neboť zpráva o Nikovi pronikla i do zahraničních médií.

Také Markus Landgraf z Evropské vesmírné agentury (ESA) uvedl, že vnímavému chlapci propočty pohybu vesmírných těles jednou vysvětloval, ale ten se pak už neozval. Jeho výpočty jsou podle vědce mylné.

Nakonec i Nico začal prezentované výsledky své studie zpochybňovat. Hodnota 1:450 je podle něj "typické přehánění Bildu". Stejný údaj však citovaly i další listy.

Dnešnímu Süddeutsche Zeitung už řekl, že pravděpodobnost kolize Země s asteroidem je 1:44 998, přičemž tato hodnota se neustále mění. Další podrobnosti sdělit odmítl, neboť prý jde i o patenty.