Trojboj MP3 jukeboxů: nové kousky od firem Creative, GoDot a Philips (díl 1.)

Vánoce se blíží mílovými kroky a trh rozhodně nespí. Po podzimním klání přinášíme souboj dalších tří přehrávačů, které si dělají nárok na sváteční balící papír. Jukeboxy s pevnými disky pocházejí od Creative, Philipsu a GoDotu. Kdo si získá vaši přízeň?

Letos na podzim jsme otestovali tři hudební přehrávače, vybavené pevnými disky. V soutěžních disciplínách se tehdy utkala tehdejší lákadla trhu značek Apple, iRiver a Xclef. Protože se test setkal s velkým ohlasem, připravili jsme podobný trojboj i pro období před vánočními svátky. Také nyní jsme se zaměřili na aktuální novinky a v našich sítích uvízly stroje od Creative, Philipsu a u nás nepříliš známé firmy GoDot.

Další články MP3 speciálu:

Veterán a dva nováčci

Creative si svou řadu harddiskových přehrávačů pěstují již řádku let. Však od narození prvního jukeboxu uplynuly tři roky. Zen NX Xtra je zatím posledním přírůstkem a teprve uvidíme, zda je také nejpodařenějším. Naopak Philips uvedl na trh svou první mašinku s pevným diskem, na kterou je náležitě pyšný. Teprve test nám ukáže, zda k tomu má pádný důvod. GoDot je velkou neznámou, ačkoliv dle šíře portfolia je to firma na Tchaj-wanu dobře zavedená.

Vzhůru do boje! Zde jsou vstupní parametry dnešních soupeřů:

Creative Zen NX Xtra

Godot Digital Jukebox

Philips HDD100

rozměry (mm)

76x112x22

75x117x29

64x109x19

hmotnost

226 g

250 g

167 g

kapacita

60 GB

20 GB

15 GB

buffer

8 MB

16 MB

32 MB

formáty

MP3, WMA, WAV

MP3, WMA

MP3, WMA

datový tok

8-320 kbps

Creative Zen NX Xtra - omezený Goliáš

Kdyby se vyráběly tabatěrky s displejem, určitě by vypadaly jako nový Zen. Přehrávač má čelní i zadní panel z matného hliníku, zbytek těla je z bílého plastu. Výrazný grafický displej je dobře čitelný, ve tmě jsme ocenili příjemné modré podsvícení. Ovládací prvky jsou rozmístěny po stranách přístroje, a to nikoliv ergonomicky. Jejich uspořádání je sice pokrok oproti prvnímu Zenu, ale neustále přehmatávání po poměrně široké základně není příliš praktické.

Creative Zen Xtra

Přehrávač má pouhopouhé tři konektory. Slouží pro připojení sluchátek, síťového adaptéru a připojení k počítači. Kromě resetovací šachty už nenajdeme nic, ani mikrofon, a modří už tím pádem vědí, že Zen je jen holý přehrávač bez možnosti záznamu. Tuto skutečnost se snaží výrobce vyvážit kvalitní reprodukcí. O tu se stará efektový systém EAX, který dovede emulovat šíření zvuku v různých prostorách, zrychlit či zpomalit nahrávku bez znatelného zkreslení, rozšířit stereo panoramu a použít jeden z mnoha režimů ekvalizéru včetně uživatelského nastavení.

Ke komunikaci s PC slouží rozhraní USB 2.0 a průměrná "empétrojka" zmizí v útrobách přístroje za necelou sekundu. Ony útroby tvoří 60GB harddisk a my si můžeme poznamenat, že Creative momentálně nabízí nejvyšší kapacitu na trhu.

Creative Zen Xtra

Standardní příslušenství tvoří sluchátka - špunty (stejná jako u Rhomby), kabel, napaječ, manuál, cestovní pouzdro a Li-Ion akumulátor, která se vloží pod odnímatelný přední kryt. A nakonec je tu CD s firemním softwarem. PlayCenter je již minulostí, ke správě hudby slouží MediaSource Organizer... A k přenosu datových souborů Nomad Explorer, který se integruje přímo do Windows. Bohužel, vývojáři od Creative opět ignorovali standard Mass Storage, čímž jukebox prakticky odepsali. Jak jinak by se dal přehrávač s takovou olbřímí kapacitou využít jinak, než právě jako další jednotka v systému?

GoDot Digital Jukebox - obézní šikula

Tchaj-wanský výrobce se patrně pokusil o imitaci iPodu od Apple, která je už na první pohled podezřelá svou tloušťkou. Plastovému přístroji vévodí velký grafický displej, podsvícený neobvyklým žluto-zeleným světlem. Hlavním ovládacím prvkem je směrový joystick, jemuž sekundují tlačítka pro návrat do vyššího menu a spuštění/pozastavení playbacku. Toť vše.

GoDot Digital Jukebox

Horní dva konektory na boku slouží k připojení USB kabelu a externího zdroje. Pár linkových samic je určen pro vstupní nebo výstupní audio zařízení a taktéž i sluchátka. Interní mikrofon je opravdu nenápadný, jeho skrýš připomíná nechtěný otvor po vyštíplém plastu. Přímo do komprese MP3 lze nahrávat také z integrovaného FM tuneru, pro záznam jsou k dispozici režimy 96 a 128 kbps. Zvuk lze při přehrávání zkrášlit ekvalizérem, kde se vedle obvyklých fixních předvoleb vyskytuje také dynamický modifikátor frekvenčních obálek podle hudebního žánru uvedeného v ID3 Tagu.

GoDot Digital Jukebox

Výrobce si pro nové majitele přichystal poměrně solidní sluchátka, která se tváří jako perleťová, oblíbený cestovní pytlíček, kabeláž, adaptér a cédéčko s obslužným softwarem. To obsahuje ovladače, aplikaci Audiophile pro organizaci hudby a softwarový přehrávač MusicMatch. Ovladače však pod W2k/XP potřebovat nebudete a ani Audiophile nemusíte vůbec použít. GoDot Jukebox totiž pracuje ve dvou režimech: buď na disk nakopírujete hudbu přímo pod Windows, nebo prostřednictvím dodaného programu. O výhodách a nevýhodách obou způsobů si povíme příště - každopádně je to zajímavé řešení.

Philips HDD100 - malý tělem, velký duchem

Mašinka od Philipsu je nejmenší a s velkým náskokem také nejlehčí. Také má ze všech výrobků nejnižší kapacitu disku (15 GB), ale zase největší buffer (32 MB). Neobyčejná kombinace černého magneziového těla se zrcadlovým lemováním a inverzního, bíločerného displeje, je elegantní, ale o to rychleji se zašmudlá. Designéři na to šli od lesa, na čelním panelu ponechali jen směrové klávesy, ovladače hlasitosti a tlačítka pro vstup do menu a knihovny souborů zůstala na boku. Tamtéž můžeme zaměřit interní mikrofon.

Philips HDD100

Na vršku přístroje zírají čtyři zdířky: USB, napájení, výstup na sluchátka a linkový/optický vstup. Je tedy zcela očividné, že Philips umí stahovat signál z externího zdroje a nahrávat hlasové poznámky ve formátu MP3, a to ve třech stupních kvality: 64, 128 a 192 kbps. Dovede také přehrávat soubory MP3 a WMA, upravovat zvuk předvoleným či žánrovým ekvalizérem a nabudit basy.

Nedílnou součást produktu, který je uložen v komfortním semišovém lůžku, je USB kabel, napaječ, transfer váček, sluchátka a dálkové ovládání. Zde můžeme jen litovat, že se jedná o zcela obyčejný "dálkáč" bez displeje, jen se základními tlačítky.

Philips HDD100

Přístroj se sice v systému přihlásí jako výměnný disk, ale potřebuje k tomu vlastní proprietární ovladače. Datové soubory lze přenášet obvyklým způsobem, hudba je však chráněna proti kopírování (alespoň teoreticky) podobným systémem jako u iPodu. Firemní aplikace spravuje databázi všech zvukových souborů v přehrávači, kde jsou uloženy nikoliv pod svými původními názvy, ale alfanumerickými kódy. Jak se taková ochrana osvědčila v praxi, to se dočtete ve druhém dílu našeho testu.

A co bude příště?

Ve čtvrtek se podíváme, jak jsou na tom jednotlivé jukeboxy co do rychlosti přenosu dat, rozpitváme přítulnost ovládání a funkce, zhodnotíme kvalitu zvukového výstupu a záznamu a při závěrečném porovnání parametrů vyhlásíme vítěze. Zůstaňte naladěni.