Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trojboj MP3 jukeboxů: nové kousky od firem Creative, GoDot a Philips (díl 2.)

aktualizováno 
Stovky hodin nepřetržitého toku hudby, tisíce skladeb. Takovou kapacitu mají dnešní přenosné přehrávače. V pomyslném ringu se o přízeň hudebních fanoušků utkaly novinky na našem trhu: harddiskové jukeboxy Creative Zen Xtra, GoDot Digital Jukebox a Philips HDD100. Který je nejlepší?

Po představení tří nových harddiskových přehrávačů je před námi hodina pravdy. Druhý poločas utkání značek Creative, GoDot a Philips začíná. Který disk je nejrychlejší, který přístroj má nejvíc funkcí a který nejlépe hraje?

Další články MP3 speciálu:

Rychlost a výdrž

Jako první se zaměříme na rychlost přenosu dat mezi přehrávači a počítačem. Protože však Zen Xtra nepracuje jako výměnný disk, museli jsme oželet vyčerpávající benchmarkovou analýzu a vzít k ruce stopky. Rychlost jsme ověřovali v prostředí Windows za použití souboru o velikosti 200 MB. Jak to dopadlo?

Model Čtení Zápis
Creative Zen Xtra 6310 kB/s 4027 kB/s
GoDot Jukebox 9179 kB/s 9179 kB/s
Philips HDD100 9616 kB/s 9392 kB/s

Všechny přehrávače disponují rychlým rozhraním USB 2.0, ale propustnost dat je různá. Zcela jasně kralují GoDot a Philips, Creative doplácí na proprietární systém přístupu k disku a také mu dlouho trvá, než začne skutečně zapisovat.

Creative Zen Xtra, GoDot Digital Jukebox, Philips HDD100

Při testu kapacity baterií jsme nechali do omrzení opakovat album komprimované s datovým tokem 160 kbps bez použití ekvalizéru. Ozývají se námitky, že výrobci udávají výdrž při bitrate 128 kbps - to je pravda, ale vycházíme z toho, že majitelé jukeboxu s kapacitou v řádu desítek gigabytů budou poslouchat hudbu ve vyšší kvalitě. Dobrali jsme se těchto výsledků (údaje v hodinách).

Creative Zen Xtra GoDot Jukebox Philips HDD100
výdrž dle výrobce

14

12

10

naměřená výdrž

13,5

7,5

10

doba nabíjení

4

3,5

4

Philips zůstal na svém, Creative téměř také, zato GoDot propadl a udané hranici se nepříbližil ani na dostřel. O příčině můžeme jen spekulovat. Philips má nejmenší disk (1,8") a zřejmě také nejslabší baterii (Li-Pol 1200 mAh). Creative o kapacitě svého Li-Ion akumulátoru taktně mlčí, ale GoDot by se stejným typem a 1400 mAh tolik ztrácet neměl.

Ovládání

Všechny přehrávače mají ovládání prakticky totožné. Všude najdeme navigaci à la Apple iPod, tedy položky roztříděné podle alb, interpretů, žánrů či názvů jednotlivých skladeb. Přístroje umí pracovat s uživatelsky definovaným pořadím skladeb, ovšem buď v rámci dodávaného softwaru, nebo sestaveným přímo v přehrávači. Kupříkladu Creative MediaSource dokáže importovat skladby podle seznamů M3U, ale na pořadí při přehrávání to nemá žádný vliv.

Creative Zen Xtra Creative Zen Xtra

Při takovém množství hudby je nejdůležitější orientace ve skladbách - a tu má Zen Xtra bezkonkurenčně nejlepší. Umožňuje zmíněnými položkami nejen procházet, ale v každé také vyhledávat podle počátečních písmen, což úžasně urychluje skok k písničce začínající na 'T'. Rovněž přetáčení uvnitř skladeb je dokonalé: čím déle držíme tlačítko vpřed nebo vzad, tím rychleji vyhledávání probíhá, což je ideální pro dlouhé sety či mluvené slovo.

Creative Zen Xtra

Philips se takovou navigací pochlubit nemůže, o přetáčení ani nemluvě - dvojnásobná rychlost opravdu nikoho nevytrhne. GoDot je na tom lépe, alespoň co se týče orientace v obsahu harddisku. Pokud soubory zkopírujete pomocí firemní aplikace AudioPhile, uloží se do databáze přístroje a pak lze, podobně jako u Creative, prohledávat jednotlivé položky podle abecedy. Můžete ale klidně použít Průzkumníka nebo nějakého Commandera a soubory nahrát ručně do složky MyMusic. Na displeji je najdete v menu My Music Files tříděné podle názvů adresářů. Ale pozor, GoDot neakceptuje další podadresáře, takže máte-li album Greatest Hits a v něm CD1 a CD2, neuvidíte nic.

Přenášíme hudbu

Digital Rights Management mělo být už dávno zapomenuto. Snaha o jakékoliv zabezpečení hudebních dat přichází vniveč v okamžiku, kdy je uživatel své "empétrojky" uloží jako obyčejná data. Černý puntík pro Philips za příšerně amatérské a pomalé komunikační prostředí, pochvala pro Zen, který i přes proprietární ovladače umožňuje kopírování hudby do počítače (kromě demonstračních souborů nahraných výrobcem) a velké plus pro Godot, který s tím nedělá žádné "štráchy".

Obrazovky

Modře podsvícený displej Zenu Xtra nabízí při přehrávání hudby zobrazení ve dvou režimech: starším Classic a novějším Modern. Dvě podoby má rovněž menu: buď textové, nebo nové se záložkami a grafickými ikonami.

Creative Zen Xtra

Navzdory velikému displeji se žlutozeleným podsvícením zobrazuje GoDot informace o skladbách na velmi malém prostoru. Informacím ID3 tagů je vyhrazen jediný řádek, kde neustále roluje název, autor a album. Níže je usazen celkový a odehraný čas a malé menu, kde mimo jiné najdeme dvě neobvyklé položky, a to seznamy již přehraných a následujících skladeb. Příjemným zpestřením jsou hodiny.

GoDot Digital Jukebox

Ačkoliv je displej Philipsu pěkně a přehledně uspořádaný, směřuje k vývojářům velká výtka. Během hraní totiž nescrolluje název skladby, ale pouze alba. Na další stránce je připravena celoobrazovková vizualizace v podobě pásmového analyzéru.

Philips HDD100

Fotogalerii displejů naleznete ZDE!

Další funkce

Creative Zen sice nezastane tolik funkcí jako oba konkurenti, ale za zmínku určitě stojí efektový procesor EAX, který dokáže se zvukem pravé divy. Vyzkoušet můžete četné předvolby či vlastní nastavení ekvalizéru, prostorové efekty, zrychlení a zpomalení nahrávky. Šikovný je mód Smart Volume, který přizpůsobí hlasitost výstupu okolnostem (ve voze, v noci...). Příjemná je možnost definice vlastního uživatelského profilu, který přizpůsobí grafiku a zvuk vašim momentálním potřebám, či vložení orientačního bodu (bookmarku) do skladby. Zen Xtra také jako jediný v našem testu umí pokračovat v přehrávání přesně tam, kde jste jej naposled vypnuli.

Philips HDD100 Philips HDD100

U Philipsu a GoDotu jsme prozkoumali nahrávání z linkového vstupu a mikrofonu. Philips nabízí záznam v datových tocích 64, 128 a 192 kbps a režimu Joint Stereo. Na displeji jsou k dispozici dva VU metery pro kontrolu intenzity signálu. Nahrávka je při 192 kbps velice kvalitní, ale s datovým tokem 128 kbps kupodivu ještě o něco málo dynamičtější. Datový tok 64 kbps se hodí spíš jen pro účely dokumentace. GoDot nepřesvědčil, natočený signál je slabý a zastřený.

Philips HDD100

Diktafon v obou případech pracuje v režimu 64 kbps. Nahrávky z HD100 jsou zřetelné a dobře rozeznatelné jsou i vzdálené hlasy. GoDot opět nahrává velmi slabě, je vhodný nanejvýše pro rozhovory z očí do očí.

Rozhlasový přijímač integrovaný v Digital Jukeboxu pracuje na VKV a disponuje deseti předvolbami. Příjem je dobrý, ale signál už tak kvalitní není a navíc je ze záhadných důvodů rušen výrazným hučením. Stejně dopadá i záznam na disku.

Reprodukce

Nejlepší zvukaři se narodili - hádejte kde? Pokud jste tipovali Creative, je to správně. Zen Xtra má jednoduše dokonalý výstup, kde vedle cinkajících výšek a vyvážených středů vynikají především přesné basy.

Philips zvoní o maličko méně a basy jsou lehce 'rozplizlé', ale Zenu sekunduje statečně. Obvyklé předvolby zvýrazní spíš basy a dodatečný DBB Bass Booster zapínejte opravdu jen při nižší hlasitosti. Vede totiž často k distorzi hloubkových frekvencí. Výstup GoDotu je s Philipsem srovnatelný, ovšem ekvalizér se příliš nepovedl. Výrazně snižuje hlasitost zvuku i kvalitu reprodukce.

GoDot Digital Jukebox GoDot Digital Jukebox

Postřehy

Ke Creativeu nemáme prakticky žádné výhrady, během několikadenního testování jsme museli resetovací šachtu prošťourat jen jednou, zato HDD100 zamrzal pravidelně zhruba třikrát za den, někdy okamžitě po startu. Zde chce ještě hodně zapracovat na firmware. Obslužná aplikace od Philipsu při každém spuštění dlouhé minuty zdržuje se synchronizací databáze a má pomalou odezvu. Ke GoDotu jen upozornění, že si při kopírování souborů potrpí na připojený síťový zdroj.

Creative Zen Xtra GoDot Jukebox Philips HDD100
kapacita

60 GB

20 GB

15 GB

FM tuner

ne

ano

ne

záznam rozhlasu

ne

ano

ne

záznam mikrofon

ne

ano

ano

analog/opt. vstup

ne/ne

ano/ne

ano/ano

analog/opt. výstup

ano/ne

ano/ne

ano/ne

dálkové ovládání

ne

ne

ano

update firmware

ano

ano

ano

cena vč. DPH

14 239 Kč

8 990 Kč

13 640 Kč

Creative Zen Xtra, GoDot Digital Jukebox, Philips HDD100

Kdo vyhrál?

Přímého vítěze vybrat nelze, protože každý z kandidátů splňuje jiné nároky. Můžeme to ale shrnout zhruba takto: pokud toužíte po stylovém přehrávači se skvělým zvukem a vysokou kapacitou za zajímavou cenu, sáhněte po Creative Zen Xtra. Philips láká malými rozměry, kvalitní reprodukcí a šikovným rekordérem, který využijete třeba na přednášce. GoDot nabízí mnoho funkcí za nízkou cenu. Nabízí se zde srovnání například s přehrávačem Xclef, který je jen o tisícovku dražší.

K testu zapůjčili: Alzasoft (Creative Zen Xtra), mp3Mall.cz (GoDot Digital Jukebox) a Philips (HDD100).

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Dívka poslouchající nejspíše prázdný CD přehrávač.
CD přehrávačům je 35 let. Změnily hudební průmysl a odcházejí do důchodu

Úplně první CD přehrávač, Sony CDP-101, přišel na trh před pětatřiceti lety. Digitální hudební formát převálcoval své analogové předchůdce a změnil hudební...  celý článek

Sennheiser SET 900 a Panasonic RP-WFG20
Špatně slyšíte třeba televizi? Tato speciální sluchátka to vyřeší

Neustále u vás doma řve televize? Vy zesilujete a partnerka hlasitost ubírá? Nebo naopak? Vyzkoušeli jsme dvojici sluchátek pro nedoslýchavé. Funkčnost během...  celý článek

Šíření nenávisti hudbou má mnoho podob. Na Spotify by se však už vyskytovat...
Spotify odstraňuje neonacistické a další nenávistné kapely ze své služby

„Kapely hlásající nebo podněcující nenávist proti rase, náboženství, sexualitě a podobně u nás nebudou tolerovány,“ prohlásila mluvčí služby Spotify. Zejména...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.