Trosky satelitu ROSAT brzy ráno zasyčely v Indickém oceánu. Nejspíš

  9:54aktualizováno  10:18
Kolem čtvrté hodiny ranní našeho času dopadly zbytky německého satelitu pravděpodobně do Indického oceánu. Jistotu zřejmě nebudeme mít nikdy.

Satelit Rosat v představě ilustrátora | foto: ESA

Stejně jako nedávno americký satelit UARS, dopadl zřejmě i německý ROSAT bezpečně do oceánu. Kolem čtvrté hodiny ranní našeho času jeho trosky rozvlnily Indický oceán. Přesné místo dopadu zatím není známo a nejsou hlášena ani žádná pozorování pádu. A tak to zřejmě zůstane navždy. Pád oficiálně potvrdila Německá kosmická agentura (DLR).

Oblast možného místa dopadu satelitu Rosat podle amerických údajů, které

Oblast možného místa dopadu satelitu Rosat podle amerických údajů, které udávají zánik satelitu ve 3:50 SELČ, plus mínus sedm minut. Žlutá linka vyznačuje dráhu, kterou by satelit ve vymezeném časovém rozmezí měl urazit. Větší část leží nad Indickým oceánem, ale Na severu dosahuje až nad oblast jihovýchodní Číny. Trosky mohly dopadnout až do vzdálenosti 40 kilometrů od dráhy letu v oblasti o délce několika stovek kilometrů.

Na vlastní oči totiž konec satelitu nikdo z astronomů zřejmě neviděl. Dostupná data o pádu tak pocházejí pouze od vojáků respektive od Velitelství strategických sil USA. To v devět hodin ráno oznámilo zatím nejpřesnější odhad. Satelit zanikl ve 3:50 SELČ, plus mínus sedm minut. S největší pravděpodobností satelit dopadl do Indického oceánu (viz. mapka).

Voda, Čína, Barma?

Starší informace německé vesmírné agentury uváděly jako nejpravděpodobnější rozmezí čas mezi 3:45 a 4:15, kdy satelit přelétával nad Indickým oceánem a Čínou. To znamenalo poměrně znepokojivou možnost, že by družice nejspíše mohla vstoupit do atmosféry nad pevninskou oblastí Číny (patrně někde v její jihovýchodní části), což by zvyšovalo riziko škod na životech a na na majetku.

I když se to s největší pravděpodobností nestalo, zatím není zcela jisté, že satelit dopadl do moře. Pohyboval se rychlostí kolem osmi kilometrů za sekundu, takže během udávaného časového intervalu mohl teoreticky urazit po oběžné dráze ještě několik tisíc kilometrů a dopadnout někde na území Barmy, Thajska nebo dokonce Číny.

Americká armáda vidí i to, co jiní ne

Americké vojenské složky mají při sledování podobných událostí nad zbytkem světa velkou výhodu: vlastní síť satelitů sledujících tepelné stopy v atmosféře. Družice jsou v první řadě určeny ke sledování raket a jejich startů, ale umožňují také sledování jiných tepelných anomálií.  

Přesnější určení doby a místa zániku satelitu než od armády USA se patrně nedočkáme, pokud se neobjeví očití svědci jeho vstupu do atmosféry. Nad oceánem taková možnost ovšem není moc pravděpodobná. Takže v tuto chvíli stále není, a možná nikdy nebude, jasné, zda části družice skutečně dopadly na povrch Země, jak předpovídaly simulace.

Na oběžné dráze sloužil ROSAT 21 let od roku 1990 kdy byl vypuštěn. Více informací v tomto článku.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Dalekohled Kepler končí, došlo mu palivo. Objevil přes 2 600 planet

Vizualizace dalekohledu Kepler

O hledání nových planet u cizích sluncí se budou muset postarat jiná zařízení, než je vesmírný dalekohled Kepler. Na...

Brzy oslavíme 10 let v ESA. Proběhne český vesmírný týden

V rámci Czech Space Week proběhne 24 hodinový hackathon

Letošní rok je pro českou kosmonautiku výjimečný. Slavíme hned tři kulatá výročí. K této příležitosti probíhají v rámci...

Už se neozve. Sonda Dawn odhalila záhadné skvrny, teď ji došlo palivo

Sonda DAWN

Veleúspěšná sonda Dawn se definitivně odmlčela. Došlo ji palivo (hydrazin) potřebné k orientaci v prostoru. Stroj tak...

Najdete na iDNES.cz