Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TS Český jazyk III – diktáty

  5:00aktualizováno  5:00
Poslední titul z trojice produktů vztahujících se k jazyku českému nese název „Diktáty“. K nalezení je na CD-ROMu na 300 těchto cvičení, z nichž si vybere opravdu každý. Všechny diktáty lze navíc vytisknout.

V minulých týdnech byly představeny dva produkty z kolekce TS Český jazyk. Jednalo se o tituly s názvy „Pravopis“ a „Větné rozbory“. Oba jsou sice distribuovány samostatně, za zvýhodněnou cenu jsou však spolu s titulem „Diktáty“ dodávany v jednom balení.

Co se zde dá najít

Násobilku si procvičit v tomto programu opravdu nejde. Avšak na 300 diktátů s více než 18000 gramatickými jevy, které jsou obsahem programu, je plně dostačující. Mnoho diktátů, z nichž nemálo bylo použito k přijímacím zkouškám, je navíc poskytnuto samotnými školami – nejsou tedy náhodně vybrány někým neznalým.

Instalace produktu

Produkt lze spouštět přímo z CD-ROM či je možné jej nainstalovat na pevný disk. Podle výsledné kvality obrázků v programu si uživatel může zvolit instalaci 25, 15 či 8 megabajtovou.
Součástí balení je také registrační karta. Jejím vyplněním si uživatel zajistí technickou podporu, TS III - Diktáty - menuposkytování informací o nových prodkutech a slevy na další programy.

Spuštění

Po spuštění se uživatel dostane do základního menu. Z něj lze spustit procvičování či testování diktátů, program ukončit či diktáty vytisknout.
Pozadí menu se, zřejmě pro větší atraktivnost, mění. Časté obměňování však působí víc rušivě, než aby zapůsobilo.
Během procvičování se po každé správné odpovědi odhalí kus obrázku. Po dokončení diktátu je obrázek celý. Tato možnost může být jistě atraktivní pro začínající školáky, nicméně studentům připravujícím se na maturitu  může připadat více než směšná.
Každá chybná odpověď je v procvičovacím módu vyhodnocena a žák se dozví, v čem učinil chybu. Ta je také zdůvodněna.
V testu je naopak celý diktát nejprve doplněn a následně na závěr vyhodnocen.

Podle věku dítěte lze vybrat diktát pro druhý až devátý ročník. Nechce-li se někdo výběrem zatěžovat, může diktát nechat vybrat náhodně. Všechny již procvičované diktáty jsou označeny hvězdičkou.
Výběr diktátuU každého dikátu je před samotným spuštěním k dispozici náhled.

Jaké diktáty jsou?

Na tři sta diktátů uspokojí opravdu každého. Jevy se nebudou jen tak opakovat, „trvanlivost“ produktu je tedy zajištěna na poměrně dlouhou dobu. Délka diktátů je přiměřená. Průměr je šedesát jevů v jednom cvičení.
Diktáty jsou poměrně dobře setříděny také podle obtížnosti. Od druháka se tak nebude požadovat znalost shody podmětu s přísudkem.
Písmena v samotném diktátu lze doplňovat pouze myší, nikoliv klávesnicí.
Pokud by někdo ovšem chtěl otestovat své znalosti pouze z určitých vyjmenovaných slov, má smůlu. Tuto možnost program neobsahuje. Právě zde je však vidět provázanost všech tří titulů a tedy další důvod, proč je koupit v jednom balení. Jednotlivá slova a jevy obsahující právě určitá písmena je možné procvičovat v titulu „Pravopis“.

Nastavení

Nastavit lze rychlost, během níž bude uživatel nucen odpovědět. Používat lze také zvuk – ten má ovšem pouze výstražné funkce. S hlasem, jenž by za chybnou odpověď pokáral ,se v tomto titulu setkat nelze.
Velkou absencí by byla možnost diktát vytisknout. Ta však tomuto titulu nechybí a pokud si program oblíbí také kantor, nemusí zdlouhavě cvičení v hodině diktovat. Učitel jednoduše Diktátrozdá papíry, žáci si vyplní své i/y či mě/mně a diktát odevzdají.

Jaký dojem program udělal?

Aplikace je vhodná díky možnosti výběru obtížnosti pro velkou škálu studentstva. Osmiletý žáček i maturant – oba si z programu odnesou své.
Také rozsahem a kvalitou vybraných diktátů se produkt jeví více než uspokojivý. I cena je přiměřená – 600 korun bez DPH opravdu není mnoho. Pokud se navíc uživatel rozhodne produkt zakoupit jako komplet všech tří titulů, zaplatí pouze cenu dvou.

Hodnocení:

Uživatelská podpora a snadnost ovládání: 18 bodů z 20 možných

Ovládání programu je intuitivní. Nastavit lze vše potřebné. Nechybí seznam použité literatury.

Rozsah informací: 32 bodů z 35 možných

Více než 300 diktátů je opravdu úctyhodný počet. Produkt tedy jen tak nezestárne a bude hojně využívaným.

Podpora, aktualizace: 13 bodů z 15 možných

Odesláním registrační karty získává uživatel nárok na využívání technické podpory či následnou slevu produktů.

Cena: 27 bodů z 30 možných

Cena je poměrně přijatelná. CD-ROM lze objednat také ze stránky výrobce, aniž by byla hodnota produktu navýšena o poštovné a balné.
Nejčtenější

Být první nestačí. Spermie musí projít záhadným „pracovním pohovorem“

Vajíčko si podle některých vědců aktivně vybírá, kterou spermii vpustí k...

Spermie vyrážejí k vajíčku a ta nejrychlejší spermie vajíčko oplodní. Přibližně tak si většina lidí představuje...

Šetřily i na údržbě, krach musel přijít. Poslední let Pan Am z Prahy

Boeing 727-235 s registrací N4731 a jménem Clipper Allert, který jako poslední...

Legendární aerolinky Pan American definitivně skončily, oznámily 4. prosince 1991 světové agentury. Onoho dne před 26...Vědci po 37 letech nastartovali motor a hned ten na nejvzdálenější sondě

Voyager 1

Vesmírná sonda Voyager se nyní pohybuje na hranici sluneční soustavy, a je to tak nejvzdálenější objekt, který kdy...

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Rozhodněte: bude nejlepším smartphonem iPhone X, Samsung S8 nebo jiný?

Mobil roku

Hlasujte v jubilejním 20. ročníku ankety Mobil roku. Vyberte nejlepší letošní smartphone a vyhrajte jednu z...Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: Vyzkoušejte forenzní analýzu jako kriminalisté

Ilustrační foto

Podívejte se na to, co by o vás zjistili kriminalisté. Umožní to rozbor forenzních dat v aplikaci OSForensics. Vytvořte...

Aplikace pro tablety: pošlete vánoční pohledy nebo zašifrujte komunikaci

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety s iOS a Androidem najdete tento týden například prohlížeč historických webových...

Lepší proces odinstalace programů uchrání systém před problémy

Foto: SXC.hu

Instalujete-li často programy, potom byste měli myslet na to, že systému Windows to moc dobře nedělá. Pokud si však...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz