Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TS Český jazyk III – diktáty

  5:00aktualizováno  5:00
Poslední titul z trojice produktů vztahujících se k jazyku českému nese název „Diktáty“. K nalezení je na CD-ROMu na 300 těchto cvičení, z nichž si vybere opravdu každý. Všechny diktáty lze navíc vytisknout.

V minulých týdnech byly představeny dva produkty z kolekce TS Český jazyk. Jednalo se o tituly s názvy „Pravopis“ a „Větné rozbory“. Oba jsou sice distribuovány samostatně, za zvýhodněnou cenu jsou však spolu s titulem „Diktáty“ dodávany v jednom balení.

Co se zde dá najít

Násobilku si procvičit v tomto programu opravdu nejde. Avšak na 300 diktátů s více než 18000 gramatickými jevy, které jsou obsahem programu, je plně dostačující. Mnoho diktátů, z nichž nemálo bylo použito k přijímacím zkouškám, je navíc poskytnuto samotnými školami – nejsou tedy náhodně vybrány někým neznalým.

Instalace produktu

Produkt lze spouštět přímo z CD-ROM či je možné jej nainstalovat na pevný disk. Podle výsledné kvality obrázků v programu si uživatel může zvolit instalaci 25, 15 či 8 megabajtovou.
Součástí balení je také registrační karta. Jejím vyplněním si uživatel zajistí technickou podporu, TS III - Diktáty - menuposkytování informací o nových prodkutech a slevy na další programy.

Spuštění

Po spuštění se uživatel dostane do základního menu. Z něj lze spustit procvičování či testování diktátů, program ukončit či diktáty vytisknout.
Pozadí menu se, zřejmě pro větší atraktivnost, mění. Časté obměňování však působí víc rušivě, než aby zapůsobilo.
Během procvičování se po každé správné odpovědi odhalí kus obrázku. Po dokončení diktátu je obrázek celý. Tato možnost může být jistě atraktivní pro začínající školáky, nicméně studentům připravujícím se na maturitu  může připadat více než směšná.
Každá chybná odpověď je v procvičovacím módu vyhodnocena a žák se dozví, v čem učinil chybu. Ta je také zdůvodněna.
V testu je naopak celý diktát nejprve doplněn a následně na závěr vyhodnocen.

Podle věku dítěte lze vybrat diktát pro druhý až devátý ročník. Nechce-li se někdo výběrem zatěžovat, může diktát nechat vybrat náhodně. Všechny již procvičované diktáty jsou označeny hvězdičkou.
Výběr diktátuU každého dikátu je před samotným spuštěním k dispozici náhled.

Jaké diktáty jsou?

Na tři sta diktátů uspokojí opravdu každého. Jevy se nebudou jen tak opakovat, „trvanlivost“ produktu je tedy zajištěna na poměrně dlouhou dobu. Délka diktátů je přiměřená. Průměr je šedesát jevů v jednom cvičení.
Diktáty jsou poměrně dobře setříděny také podle obtížnosti. Od druháka se tak nebude požadovat znalost shody podmětu s přísudkem.
Písmena v samotném diktátu lze doplňovat pouze myší, nikoliv klávesnicí.
Pokud by někdo ovšem chtěl otestovat své znalosti pouze z určitých vyjmenovaných slov, má smůlu. Tuto možnost program neobsahuje. Právě zde je však vidět provázanost všech tří titulů a tedy další důvod, proč je koupit v jednom balení. Jednotlivá slova a jevy obsahující právě určitá písmena je možné procvičovat v titulu „Pravopis“.

Nastavení

Nastavit lze rychlost, během níž bude uživatel nucen odpovědět. Používat lze také zvuk – ten má ovšem pouze výstražné funkce. S hlasem, jenž by za chybnou odpověď pokáral ,se v tomto titulu setkat nelze.
Velkou absencí by byla možnost diktát vytisknout. Ta však tomuto titulu nechybí a pokud si program oblíbí také kantor, nemusí zdlouhavě cvičení v hodině diktovat. Učitel jednoduše Diktátrozdá papíry, žáci si vyplní své i/y či mě/mně a diktát odevzdají.

Jaký dojem program udělal?

Aplikace je vhodná díky možnosti výběru obtížnosti pro velkou škálu studentstva. Osmiletý žáček i maturant – oba si z programu odnesou své.
Také rozsahem a kvalitou vybraných diktátů se produkt jeví více než uspokojivý. I cena je přiměřená – 600 korun bez DPH opravdu není mnoho. Pokud se navíc uživatel rozhodne produkt zakoupit jako komplet všech tří titulů, zaplatí pouze cenu dvou.

Hodnocení:

Uživatelská podpora a snadnost ovládání: 18 bodů z 20 možných

Ovládání programu je intuitivní. Nastavit lze vše potřebné. Nechybí seznam použité literatury.

Rozsah informací: 32 bodů z 35 možných

Více než 300 diktátů je opravdu úctyhodný počet. Produkt tedy jen tak nezestárne a bude hojně využívaným.

Podpora, aktualizace: 13 bodů z 15 možných

Odesláním registrační karty získává uživatel nárok na využívání technické podpory či následnou slevu produktů.

Cena: 27 bodů z 30 možných

Cena je poměrně přijatelná. CD-ROM lze objednat také ze stránky výrobce, aniž by byla hodnota produktu navýšena o poštovné a balné.Nejčtenější

Vědci objevili pod zemí biliardy tun diamantů, ale nedostaneme se k nim

Diamanty značky Diamonds International Corporation

V litosférickém podloží Země odhadují vědci tisíce bilionů tun diamantů. Zaměřili ho pomocí zvukových vln. Dodávají...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Slyšíte obraz? Vyzkoušejte si, zda jste jedním ze čtyř lidí

Máte pocit, že něco slyšíte při sledování GIFů?

Se vzrůstající oblibou GIFů si čím dál více lidí na sobě všímá zvláštního jevu: při pozorování tichého obrázku mají...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: bezstarostné spojení složek a přesun aplikací

Zabezpečení

Jestliže byste rádi vykopírovali soubory vnořené do složek či je spojili, povolejte Folder Merger. V případě, že budete...

Vraťte PC ztracený výkon se správným software

Speed

Jestliže váš stolní počítač či notebook ztratil výkon, můžete ještě před návštěvou servisního střediska či reinstalací...

Sada programů pro notebook na prázdniny

Ilustrační foto

Nedáte-li notebook z ruky ani o prázdninách či dovolené, a chcete ho využít pro zábavu, potom vám doporučíme některé...

Najdete na iDNES.cz