Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tučňák pokousal mladého Linuse Torvaldse. Linux slaví 20 let

  11:25
Před dvaceti lety se finský student pochlubil se svým základem pro svobodný operační systém, který patří mezi největší úspěchy hnutí open source. GNU/Linux je sice známý hlavně jako podivínský koníček geeků, za dvacet let si ale vydobyl prvenství mezi serverovými systémy nebo počítači.

Operační systém GNU/Linux slaví 20. narozeniny. Tučňák Tux je jeho maskotem od roku 1996, tučňáka vybral Linus Torvalds i proto, že jej krátce před tím v Austrálii pokousali. | foto: iDNES.cz

Jde o systém, na kterém běží 92 % nejrychlejších superpočítačů a zároveň se instaluje na nejlevnější netbooky a chytré telefony. Systém, kolem kterého panují vášně, mýty i nebývalé nadšení. Systém, který je zdarma pro všechny, pracují na něm tisíce vývojářů a počítají s ním největší technologické firmy.

To vše odstartoval před 20 lety Linus Torvalds, tehdy jednadvacetiletý student, kterého zrovna omrzela počítačová hra Prince of Persia a rozhodl se, že si trochu pohraje s tehdy populárním operačním systémem Minix. Jeho příspěvek na diskusní skupinu comp.os.minix odstartoval historii Linuxu:

Freax, Lignus, GNU/Linux

Kolem jména operačního systému Linux se strhla řada menších i větších sporů.

Freax - Linus Torvalds původně pojmenoval svůj systém "Freax", sloučením free + freak + UNIX. Jenže když nahrál složku "freax" na FTP svojí univerzity v září 1991, správci se název nezamlouval a změnil jej na Linux (Linus + UNIX). Linus původně nechtěl nazývat systém tak sebestředně, nakonec ale ustoupil.

Lignux - Linux by se nemohl tak rychle rozvíjet, nebýt podpory GNU projektu a GNU softwaru. Richart Stallman v roce 1996 navrhl název Lignux, aby se tak GNU stalo součástí názvu.

GNU/Linux - spolu se samotným "Linux" jde o nejpoužívanější variantu názvu. Zastánci obou variant se dlouhodobě dohadují, která lépe vystihuje spolupráci obou projektů.

Linux - čti "linuks" nebo "linyks". Více přímo u Linuse.

"Ahoj všichni uživatelé minixu,

pracuju na (svobodném) operačním systému (je to jen koníček, nebude to nic velkého a profesionálního, jako GNU) pro 386(486) AT architekturu. Pracuji na tom od dubna, a začíná se to rýsovat. Budu rád za připomínky a návrhy toho, co se vám líbí/nelíbí na minixu, jelikož můj operační systém se mu celkem podobá... Zatím jsem portoval bash a gcc a vypadá to funkčně. To znamená, že za pár měsíců by z toho mohlo být něco použitelného, a já bych rád věděl, co byste uvítali za funkce. Vítám připomínky, i když implementaci slibovat nebudu :-)

Linus (torvalds@kruuna.helsinki.fi)

P.S. Ano, žádný zdrojový kód z minixu tam není, a je podporován vícevláknový souborový systém. NENÍ portovatelný (používá task switching z 386 atd.) a nejspíš nebude nikdy podporovat nic jiného než pevné disky AT, protože to je všechno, co mám."

Na serverech i v mobilech

Navzdory skromným Torvaldsovým předpovědím dnes Linux najdeme na širokém spektru zařízení. Největší úspěch má na serverech, kde jednoznačně dominuje nad systémy BSD i Windows. Také mainframy a superpočítače běží na některé ze speciálních distribucí Linuxu častěji než na jakémkoli jiném operačním systému.

Linus Torvalds
Linus Torvalds

Linus Torvalds - finský programátor švédského původu, zakladatel a správce vývoje linuxového jádra

Nově vstoupil Linux také na mobilní zařízení, a to především díky společnosti Google. Ta na linuxovém jádru postavila svůj opensourcový operační systém Android. Přestože vstupovaly smartphony s Androidem na zdánlivě přeplněný trh, který se v roce 2007 dělil mezi iPhone, BlackBerry, Symbian a Microsoft, vyšvihl se během dvou let na první příčku prodejnosti. Podle Googlu je dnes aktivováno neuvěřitelných půl milionu instalací Androidu denně.

Na Linuxu běží velká filmová studia (Pixar, Dreamworks) rendrující 3D animace a také velké serverové farmy a datacentra. Velké firmy, jako je IBM, Amazon nebo Facebook na linuxová řešení spoléhají nejen ve svých superpočítačích. Velké firmy také nyní přispívají většinu zdrojového kódu do opensourcově vyvíjeného, Linusem Torvaldsem spravovaného linuxového kernelu.

Historie operačního systému GNU/Linux

Dvacet let vývoje open-source systému navázal na systémy UNIX, BSD a Minix, otevřel se ale programátorům z celého světa a nezavřel si dveře před komerčním využitím. Dnes patří velké firmy mezi hlavní vývojáře svobodného operačního systému GNU/Linux.

1970 - Ken Thompson a Dennis Ritchie vyvinuli a implementovali systém UNIX, který se stal základem mnoha moderních operačních systémů

1983 - Richard Stallman zakládá GNU Project, organizaci podporující svobodný software a hromadnou spolupráci vývojářů

1987 - holandský profesor Andrew Tanenbaum vydává operační systém MINIX založený na UNIXu, zamýšlený pro akademické použití

1991 - finský student Linus Torvalds zveřejňuje na diskuzní skupině comp.os.minix legendární příspěvek "Hello everybody out there...":

1992 - První linuxová distribuce (Softlanding Linux System) zahrnovala i podporu TCP/IP a okenního prostředí X Window System.

20 let Linuxu podle The Linux Foundation

1993 - První komerční linuxová distribuce Slackware Linux je nejstarší dodnes vyvíjenou distribucí.

1994 - Linus Torvalds uvolnil Linux 1.0, zdrojový kód měl 176 250 řádků.

1996 - Linuse Torvaldse pokousal v Austrálii tučňák. Krátce na to vybere tučňáka Tuxe jako maskota pro operační systém.

1998 - Microsoft použil krabičku s Red Hat Linuxem jako důkaz toho, že nemá na trhu operačních systémů monopol.

1999 - VA Systems spustila portál SourceForge, který je dodnes předním depozitářem open-source projektů.

2003 - V legendární superbowlové reklamě s učenlivým dítětem se společnost IBM "přihlásila" k otevřenému operačnímu systému Linux.

2004 - Canonical uvádí Ubuntu 4.1, které se svým půlročním cyklem uvádění nových verzí a důrazem na potřeby běžného uživatele postupně proměňuje vnímání Linuxu masovými uživateli.

2007 - Linux míří na mobilní telefony, nejprve skrze LiMo Foundation, později díky operačnímu systému Android, podporovaném firmou Google.

2010 - Na Linuxu založený Android v prodejnosti poráží ostatní mobilní platformy a jeho hvězda stoupá.

2011 - Linux slaví 20 let, oblibě se těší především na serverech a mobilních telefonech.

Na desktopech pořád underground

Serverové a mobilní využití ale systému velkou reklamu nedělá, neboť je zde tučňákovské jádro běžnému uživateli skryto. Nemaskovaný Linux, běžící jako desktopový operační systém, si zatím našel cestu jen k jednomu až pěti procentům uživatelů. Pro mnoho laiků znamená Linux pořád ještě "ten zvláštní systém pro programátory, kde se všechno dělá přes příkazovou řádku a pořád se tam musí kompilovat jádro či co."

To už ale dávno není pravda. Existuje celá řada linuxových distribucí, a zatímco některé jsou skutečně zaměřené na programátory a počítačové mágy, jiné (Ubuntu, Mint...) může užívat doslova každý. Pokud chcete Linux vyzkoušet, nechte si poradit na českých stránkách nebo v našem starším článku. Podíl Linuxu na desktopech sice zůstává pod procentem či v jednotkách procent (odhady mluví o 1 - 5 %), ale i díky uživatelsky přívětivým distribucím lze očekávat vzrůstající trend.

Ubuntu ve virtuálním počítači VMware Player

Linux jako lego

"Linux je jako lego: můžete z něj postavit cokoli chcete."

"Velká část uživatelů Linuxu si jej oblíbila nikoli navzdory jeho univerzálnosti, ale právě pro jeho univerzálnost."

(Dominic Humphries, 2006)

V době, kdy uživatel většinu času tráví v prohlížeči, už rozdíly mezi desktopovými operačními systémy nejsou tak významné, jako tomu bylo dříve. Více než kdykoli předtím platí, že uživatel může používat to, co je mu pohodlné a příjemné. Pro uživatele, ve více jak 85% většině zvyklé na operační systémy od Microsoftu, ale Windows nad Linuxem vítězí právě povědomostí, uživatelskými návyky a dostupností. Což je, při nulové ceně Linuxu, paradoxní.

Dominic Humphies napsal legendární článek, přirovnávající Linux k motorce a Windows k autu. Přestože dnes je situace jiná, stále zde zůstává důležitý fakt: Linux není jen operační systém, Linux je komunita uživatelů kolem GNU i Linuxu, kteří tento ekosystém vytvářejí. I proto bude nejspíš vždy užitečnější pro ty, kdo si chce s počítačem trochu pohrát.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi nejsou příspěvky

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...