Tučňák v autě, problémy Gmailu, RFID a Sun kontra Windows

Pro váš lepší přehled přinášíme týdenní souhrn aktualit na Technet.cz. Věříme, že vám pomůže lépe se zorientovat v událostech, které se v posledním týdnu ve světě počítačů, spotřební elektroniky, internetu a PDA zařízení staly.

Týdenní souhrn aktualit technet.cz

Sony přivede tučňáka do aut
pátek, 9. dubna 2004 13:48 
Společnost Sony hodlá v červnu uvést na trh navigační systém pro automobily, který bude fungovat pod Linuxem. Je to vůbec poprvé, co se tento systém objeví v autech, ostatní výrobci doposud vyvíjeli vlastní systémy či užívali software uITRON či Windows Automotive.

Linuxový navigační systém od Sony

Linuxový navigační systém od Sony má obsahovat také pevný disk. Sony hodlá na Linux sázet i v dalších svých zařízeních.

Zdroj: Asia Biz Tech



"Studentská" prodejna Monima končí
pátek, 9. dubna 2004 09:06 
Společnost Monima, s. r. o., která se zabývala především prodejem počítačových součástí, nečekaně ukončila ke dni 7. 4. 2004 svou obchodní činnost. Monimu, kterou v roce 1997 založili dva studenti fakulty elektrotechnické, převzala společnost ABACUS Computer. Ta bude také provádět veškerý záruční a pozáruční servis, ovšem pouze na některé produkty. Na další zatím nelze záruku efektivně uplatnit, píší bývalí jednatelé Monimy Martin Vašíček a Jiří Klíma na stránkách www.monima.cz, které přešly pod ABACUS rovněž.

Zdroj: www.monima.cz

Dvoustopé vozítko Segway dostalo podvodní obdobu
pátek, 9. dubna 2004 08:38 
Proč se pohodlně nepohybovat i pod vodou, řeklo si pár lidí z Austrálie a vrhli se na tvorbu podvodního vozítka ScubaDoo.

To má zajistit svému řidiči podvodní jízdu plnou zážitků bez jakéhokoli tréninku. Na vozítku se sedí podobně jako na motorce či skůtru, přičemž hlava je ve vzduchové bublině, která je napojena na kyslíkovou bombu, chráněné plexisklem. Délka pobytu pod vodou závisí na náročnosti pohybů s vozítkem - standard bez doplnění kyslíku je 1 hodina.

Dvoustopé vozítko Segway dostalo podvodní obdobu

Vozítko ScubaDoo je poháněno elektromotorem, váží 43 kilogramů, měří 1,35 metru a dosahuje nejvyšší rychlosti 2,5 uzlu. Jeho cena je stanovena na 11 tisíc eur.

Zdroj: ScubaDoo


Razie v japonských kancelářích Intelu
pátek, 9. dubna 2004 07:43 
Ve čtvrtek byla učiněna prohlídka několika japonských kanceláří společnosti Intel. Razii vykonala organizace Fair Trade Commission (FTC) a v Intelu hledala důkazy o monopolní činnosti. Intel se měl podle FTC dopustit toho, že tlačil na výrobce počítačů, aby nemontovali do svých zařízení procesory od ostatních výrobců.

Mluvčí Intelu Chuck Mulloy potvrdil, že byla v kancelářích učiněna prohlídka. Pro nedostatek informací nehodlal věc dále komentovat.

Podle některých japonských médií tamní zastoupení Intelu nabízelo výrobcům velké slevy, pokud budou do svých sestav montovat procesory této značky. V případě, že by tak nechtěli konat hrozil prý Intel dokonce omezením či zastavením dodávání svých procesorů.

Zdroj: The Register


Ruský internet slaví deset let
čtvrtek, 8. dubna 2004 15:36 

Ruský internet oslavuje jubileum. Je tomu právě deset let, co byla zaregistrována doména ".ru" a Rusko bylo oficiálně uznáno jako země, která je zastoupena v globální světové síti. Dnes jí využívá zhruba 14,6 milionu ruských obyvatel, tedy asi 13 procent. Jen za posledních rok se jejich počet zvýšil přibližně o čtvrtinu.

"Chlapečku, jakoupak máš adresu?" ptá se policista malého Vovočky, který se ztratil. "No přeci www, tečka, vova, tečka, ru," odpoví. Populární vtip dokazuje, že pro Rusy je dnes internet naprostá samozřejmost. Deset let poté, co byla zaregistrována ruská doména, jej znají nejen ve velkých městech, ale i ve vzdálených končinách. Například ruský Tatarstán si klade za cíl zpřístupnit internet v každé vesnici do roku 2007.

Specialisté tvrdí, že ruský internet je jedním z nejvýznamnějších úspěchů, jehož Rusko dosáhlo v postsovětském období. Jeho rozvoj je velmi rychlý a ruští počítačoví experti dnes patří mezi nejuznávanější odborníky na světě, ačkoli začínali doslova na koleně, bez peněz a státní podpory.

Dnes s úsměvem vzpomínají na dobu, kdy snahy navázat počítačovou komunikaci mezi ústavy byly označovány za "politickou diverzi". Jejich nadšení je označováno až za fanatismus. V odborných kruzích jsou chváleni za vynalézavost i ruští hackeři, jejichž nápady prý svého času zamotaly hlavu i expertům NATO.

Bez internetu si dnes sotva lze představit ruskou politiku, ekonomiku, kulturu i společenský život. Nabízí poštovní služby, kvalitní elektronická média, internetové obchody, či různé vyhledávače. Přes internet mohou Rusové třeba zažádat o registraci sňatku.

Oficiálně byla doména ".ru" zaregistrována 7. dubna 1994. Na internetu ale Rusové byli už dříve, ovšem s doménou Sovětského svazu ".su". V roce 1990 vznikla počítačová síť Relcom, která sjednotila asi 30 ruských vědeckovýzkumných ústavů a byla napojena na evropské sdružení Eunet. První spojení z Moskvy se uskutečnilo s Finskem.

Rozšíření globální sítě na sovětském území se shodovalo se zánikem SSSR. Místo jedné domény tak vzápětí vzniklo celých patnáct. Ukrajina například dostala doménu ".ua", Bělorusko ".by", Ázerbájdžán ".az" a Gruzie ".ge". Sovětská doména však nezanikla, i když je dnes považována za poněkud exotickou. Registrace v ní je proto dražší, než v doméně ".ru", kde přijde asi na dvacet dolarů.

Podle údajů předního registrátora doménových jmen RU-Center bylo za deset let zaregistrováno 235.000 stránek s ruskou doménou. Z 243 národních domén, které jsou nyní ve světě, patří prý ruská do třicítky největších. Většina Rusů důvěřuje podle průzkumu fondu Veřejné mínění právě ruské doméně. Jen zhruba 13,5 procenta uživatelů dává přednost doménám com, net, org, biz, či info. Většinu domén dosud v Rusku registrují právnické osoby, i když poslední dobou roste i počet registrací fyzických osob.

Podle ředitele služby Yandex-Novosti Dmitrije Ivanova rozvoj ruského internetu brzdí velké rozdíly při šíření nových technologií mezi velkými městy a regiony. Domnívá se, že důvod není technický, ale spíše ekonomický a politický. Většina registrovaných stránek s doménou ".ru" zatím stále připadá na Moskvu, kde je jich asi 56 procent. Poslední dobou je ale stále větší zájem v regionech.

Společný projekt ruské pošty a společností Svjazivest a Rostělekom je zaměřen na zpřístupnění internetu ve všech poštovních odděleních v zemi. Internetové spojení totiž nyní umožňuje jen asi 3000 ze 40.000 ruských pošt.

Zdroj: ČTK

Asijská linuxová distribuce pokrtěna, první verze v červnu
čtvrtek, 8. dubna 2004 15:01 
Jak jsme vás nedávno informovali, tři asijské země spojily své síly při vývoji vlastní linuxové distribuce. Ta má být nasazena ve státní správě Japonska, Číny a Jižní Koree a podnět k jejímu vytvoření byla silná dominantnost systému Windows. Distribuce má již své jméno, se kterým se všichni spolutvůrci příliš nepárali - bude se jmenovat zkrátka Asianux.

Beta verze, která vznikla kombinací distribucí Red Flag a Miracle Linux je již dostupná. Verze 1.0, která půjde do ostrého nasazení má být hotova v červnu tohoto roku.

Na vývoji Asianuxu se podílí více než 40 asijských společností, mezi nejznámější patří NEC, Trend Micro či Oracle.

Zdroj: Asianux


Umístila své fotky na internet a teď je souzena za šíření dětského porna
čtvrtek, 8. dubna 2004 10:23 
Patnáctiletá dívka z Pennsylvanie sama umístila své obnažené snímky na internet a posílala je uživatelům, které potkala v chatovací místnosti a kteří o fotky projevili zájem. Nyní se musí zpovídat před soudem za zneužití dětí a za vlastnictví a šíření dětské pornografie. Policie pátrá také po uživatelích, kteří snímky od dívky, jejíž jméno odmítla prozradit obdrželi.

Zdroj: Post-gazette


V březnu bylo na internetu o třetinu více virů než v únoru
čtvrtek, 8. dubna 2004 08:15 

Po světové počítačové síti se v březnu šířilo přibližně 1200 různých virů, což je téměř o třetinu více než v předchozím měsíci. Dominovaly takzvané červy, které tvořily 90 procent škodlivých kódů, uvedla antivirová společnost Trend Micro.

Nejnebezpečnější byly některé varianty virů Netsky a Bagle, kterých vznikalo i několik týdně a které se napadaly navzájem. Odborníci proto začali hovořit o válce tvůrců těchto virů. Jakmile se objevila nová varianta Netsky, okamžitě následovala nová verze Bagle. Většina variant Bagle zablokuje činnost Netsky, současně Netsky zablokuje ostatní nebezpečné kódy jako MyDoom, Nachi, předchozí verze Netsky a předchozí varianty Bagle.

Všechny tyto červy používají stejnou metodu šíření. Napadají cílový počítač prostřednictvím elektronické pošty a šíří se dál na adresy nalezené v napadeném PC. Tím zahlcují poštovní systémy. Některé varianty mažou vybrané soubory v počítači či otvírají zadní vrátka pro vzdálený útok z jiného počítače. Počítačové červy zneužívají známých děr v softwaru a klamou uživatele. Mezi nejčastější triky patří maskování příloh za ikonu důvěrně známé aplikace, například Wordu, nebo dvojité přípony. Rodiny červů Netsky a Bagle posilují své možnosti šíření například tím, že vypouští ze seznamu svých cílových adres názvy obsahující jména antivirových firem nebo produktů.

Internetové viry vyřadily podle antivirové firmy Network Associatess v loňském roce dočasně z provozu až pětinu evropských malých firem do 20 zaměstnanců. Roční škody způsobené počítačovou kriminalitou malým podnikům se v západní Evropě pohybují kolem 22 miliard eur.

Zdroj: ČTK

V Polsku rádi nakupují přes internet. Vedou knihy a elektronika
čtvrtek, 8. dubna 2004 07:16 

V Polsku roste zájem o nákupy přes internet. Po síti nyní nakupuje už více než 1,5 milionu Poláků. Vyplývá to z průzkumu společnosti TNS OBOP. Hlavním lákadlem jsou pro ně ceny, které jsou v porovnání s klasickými "kamennými" obchody v průměru o 15 procent nižší. Například cena digitálního fotoaparátu, která se v běžném obchodu pohybuje v přepočtu kolem 40.000 korun, činí při nákupu přes internet jen něco něco málo přes 30.000 korun. A podobně je to s dalším zbožím.

Elektronika je přitom v Polsku až na druhé příčce pomyslného žebříčku internetového zboží. První místo patří knihám. Dále se po síti často prodává oblečení, vybavení k počítačům a hudba, zejména kompaktní desky. V Polsku nyní funguje více než 700 elektronických obchodů. Jejich tržby přitom jen loni dosáhly závratných tří miliard zlotých, tedy téměř 21 miliard korun. Nejvýhodněji je možné nakoupit v takzvaných elektronických bazarech.

Nejznámějším z nich je server Allegro. Server, který vznikl před čtyřmi lety, sám zboží neprodává, ale umožňuje prodejcům, aby ho zde vystavili. Zákazníci pak jako na klasické dražbě přihazují k ceně. Autor Allegra Nizozemec Arjan Bakker do svého podnikání investoval 30.000 zlotých, tedy asi 210.000 korun. Jen v loňském roce se na serveru zobchodovalo zboží za neuvěřitelných 370 milionů zlotých, což představuje více než 2,5 miliardy korun. Každý měsíc se například prostřednictvím Allegra prodá 350 aut. Většina firem, které nabízejí své zboží na internetu, může jít s cenou níže, protože za vystavené zboží nemusí platit nájem obchodů, práci prodavačů a podobně.

Poláci však nenakupují pouze v internetové bazaru, ale zboží si vybírají i v jiných obchodech. Největší z nich server Merlin navštíví denně 50.000 uživatelů, což podle odborníků odpovídá velkému hypermarketu. Sedmdesát procent příjmů serveru Merlin pochází z prodeje knížek. Je možné zde koupit 90 procent titulů, které se objeví na trhu. Zbytek příjmu pochází především z prodeje filmů na DVD a také elektroniky. V posledních dvou letech se příjmy serveru Merlin zvýšily třikrát a v loňském roce činily 22 milionů zlotých, tedy asi 150 milionů korun.

Internet je ale příležitostí i pro klasické obchody, které mohou na síti nabízet zboží, jež mají uloženo v běžných regálech. "Lidí, kteří přicházeli za námi do obchodu, bylo rok od roku méně. Proto jsme se rozhodli pro internet," říká Agnieszka Nowaczková. Její obchod MaxiMedia ročně utrží 50 milionů zlotých, přibližně 350 milionů korun. Prodává se prý hlavně dražší zboží. Z různých průzkumů vyplývá, že 1,5 milionů Poláků, kteří pravidelně nakupují přes internet, vydělá ročně asi 35 miliard zlotých (to je 242 miliard korun), přičemž třetina z této částky je určena právě na nejrůznější nákupy.

Zdroj: ČTK


Faux Pas Googlu: Jméno Gmail je již obsazeno
středa, 7. dubna 2004 13:49 
Obchodní značka Gmail, kterou vyhledávač Google použil jako název své freemailové služby nabízející 1GB prostoru je podle deníku The Financial Times obsazená. Americkému patentovému úřadu se podle novin ozvala malá britská firma Market Age, která na značku vlastní práva od roku 2002 a používá ji v 80 zemích na celém světě.

Zdroj: The Register


 

Pokus o vytvoření superpočítače z laptopů selhal
středa, 7. dubna 2004 11:24 

O propojení sedmi stovek laptopů do sítě, jež by se chovala jako superpočítač, se pokusil o víkendu v kalifornském San Francisku absolvent místní univerzity John Witchel. Pokus selhal, protože se nepodařilo zajistit stejnou technickou úroveň laptopů, kterými do akce přispěli dobrovolníci, přesto ale dosáhl pozoruhodného špičkového výkonu.
K zařazení do společnosti 500 nejrychlejších počítačů potřeboval Witchel dosažení rychlosti nejméně 403 miliard operací za sekundu, a to na standardním linpackovém matematickém testu. Při největším výkonu dosáhly spojené laptopy zhruba 180 miliard operací, ale průběžně byly schopny podávat výkon jen asi 77 miliard operací.
Ze sedmi set přenosných počítačů se podařilo do sítě propojit 699. Na špičkovém výkonu se podílelo 256 počítačů a jen 150 počítačů podávalo stabilní výkon. "Největším problémem bylo identifikovat vadné počítače a stanovit nejlepší konfiguraci..." uvedl na své webové stránce Witchel.
Problémem bylo přinutit plánovaný superpočítač, který Witchel nazval FlashMob, ke špičkovému výkonu 180 miliard operací na běžné místní sítí, která se používá v kancelářích a která umožňuje sdílení nejvýše třímegabytových souborů za sekundu.
Superpočítač však potřebuje sdílení o rychlosti stovek megabytů za sekundu. A právě k tomu napsal Witchel program, který to stovkám laptopů umožnil.

Zdroj: ČTK

Toshiba bude mít paměť s největší kapacitou na světě
středa, 7. dubna 2004 10:46 

Japonský výrobce spotřební elektroniky a polovodičových zařízení Toshiba Corp uvede na trh paměť s největší kapacitou uchování dat na světě. S pamětí NAND o čtyřech gigabajtech chce Toshiba uspět v konkurenčním boji na trhu snadno přepsatelných paměťových čipů, uvedl podnik v dnešní zprávě. Vzorky nové paměti NAND budou dostupné ještě tento měsíc, budou stát 12.000 jenů, tedy zhruba 95 eur. Jejich seriovou výrobu zahájí Toshiba ve třetím čtvrtletí.
Toshiba se o dominantní pozici na trhu rychlých pamětí NAND dělí s jihokorejským koncernem Samsung Electronics. Poptávka po těchto paměťových čipech rychle roste díky novým digitálním fotoaparátům a fotografujícím telefonům. Nově příchozími na tento trh jsou korejský Hynix Semiconductor a německý Infineon Technologies AG. NAND je typem paměti s vysokou hustotou dat s rychlým a snadným přepisováním informací. Čip nepožaduje elektřinu, aby uchoval data a používá se jako vyjímatelná paměť pro snadný tisk a přenos dat. Toshiba tuto paměťovou technologii vyvinula v roce 1987, připomněla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK


První screenshoty z gigabajtového freemailu Gmail
středa, 7. dubna 2004 08:11 
Na internetu se objevily první screenshoty z pracovního prostředí freemailu Googlu. Gmail se nachází ve stádiu betatestování, kterého se účastní 1000 testerů. Některý z nich však neodolal a vypustil obrázky Gmailu na internet.

Gmail

Ačkoliv screenshoty příliš nevypovídají o předpokládaných schopnostech Gmailu, můžete si udělat alespoň částečný obrázek o tom, jak bude freemail s kapacitou 1GB vypadat.

Gmail

Podle informací testera bude možné zvolit uživatelské jméno v rozsahu 6-30 pozic. Uživatel bude moci rozdělit okna pod sebe, takže uvidí svůj původní e-mail a odpověď na něj, což dokumentují screenshoty na adrese http://fury.com/article/1990.php. Pokud vás zajímají další informace týkající se Gmailu, naleznete je na jiné stránce http://miscoranda.com/102, kde se screenky rovněž objevily.

Zdroj: Miscoranda.com, Fury.com


 

Microsoft zakládá Skupinu pro RFID
úterý, 6. dubna 2004 13:38 
Společnost Microsoft hodlá hrát větší roli v technologii rádiových identifikačních štítků (RFID). Za tímto účelem založila společnost organizaci s názvem Microsoft Radio Frequency Identification Council. Dalšími členy této skupiny jsou firmy Accenture, GlobeRanger, Intermec Technologies a Provia Software.

Microsoft spolu s partnery hodlá v tomto spolku připravovat hardwarové a softwarové produkty a služby. Samotný Microsoft pak hodlá podporu RFID doplnit do například do OS Windows CE, databázového programu SQL Server či Biz Talk Serveru.

Zdroj: ZDNet


Nebezpečný WinAmp
úterý, 6. dubna 2004 10:27 
Oblíbený multimediální přehrávač WinAmp obsahuje nebezpečí. Problém se týká všech produktů od verze 5.02 níže. Útočník může upraveným HTML kódem spustit ve WinAmpu soubor, který způsobí přetečení bufferu. Prozatím jediným řešením je upgrade na verzi 5.03, kde se tato chyba již nevyskytuje.

Zdroj: PCWord


Největší evropský pirátský gang dopaden
úterý, 6. dubna 2004 09:41 
Ruská antipirátská organizace (RAPO) dopadla doposud největší evropský pirátský gang. Ten se specializoval především na pálení DVD a jejich následný prodej do mnoha evropských zemí. Odhalena byla i profesionální dílna blízko Moskvy, která dokázala měsíčně vypálit 650 tisíc disků.

Podle Konstantina Zemchenkowa z RAPO mířily vypálené disky nejčastěji do Británie, Polska, Španělska, Portugalska a Israele.

Zdroj: The Hollywood Reporter


Japonsko, Čína a Jižní Korea se postavily proti Windows
úterý, 6. dubna 2004 08:19 
Japonsko, Čína a Jižní Korea se dohodly na společném vývoji operačního systému vycházejícího z Linuxu. Země se tak chtějí zbavit dominantnosti Windows. Dohoda byla podepsána v Pekingu uplynulou sobotu.

Vlády všech zemí se zavázaly podpořit privátní sektor při vývoji vlastní distribuce. Tu budou také používat ve státní správě.

Oznámení o započetí vývoje vlastní distribuce přišlo jen chvíli poté, co Microsoft získal v Číně významnou zakázku. Balík Office si vybral největší tamní softwarový vývojář Tengtu International k tomu, aby byl nasazen na více než 35 tisíc škol v zemi.

Zdroj: Yahoo! News


Sun se dohodl s Microsoftem
pondělí, 5. dubna 2004 11:14 

Americký výrobce síťových počítačů Sun Microsystems urovnal dlouho trvající spor se softwarovým gigantem Microsoft. Firma rovněž oznámila, že propustí 3300 zaměstnanců, tedy zhruba deset procent své celkové pracovní síly, a dodala, že ve třetím čtvrtletí očekává mnohem vyšší ztrátu než analytici.

Společnost Sun uvedla, že v rámci dohody obdrží od Microsoftu 700 milionů dolarů za urovnání otázek kolem porušování konkurence a 900 milionů za urovnání patentových problémů. Firmy se navíc dohodly, že si vzájemně budou platit poplatky za užívání jimi vytvořených technologií.

Firma Sun bojovala s Microsoftem řadu let a případ, ve kterém Microsoft vinila za sabotování jejího softwaru Java, se měl dostat k soudu. Společnost rovněž podporovala postup Evropské unie proti Microsoftu.Evropská komise předminulý týden uznala firmu Microsoft vinnou ze zneužívání dominantního postavení na trhu a vyměřila jí za to vysokou pokutu. Komise dala Microsoftu 90 dní na to, aby výrobcům počítačů nabídl verzi svého operačního systému Windows bez přehrávače Media Player. Dalších 120 dní má firma na to, aby své konkurenci sdělila "úplné a přesné" informace o kódu rozhraní, který je nutný ke správnému fungování serverů.

Společnost Sun, která je pod tlakem konkurentů, jako jsou International Business Machines, Hewlett-Packard a Dell, se nyní snaží vymanit ze ztrát. Firma uvedla, že s okamžitou platností jmenovala šéfa softwarové divize Jonathana Schwartze svým prezidentem a provozním ředitelem. Sun očekává ve třetím finančním čtvrtletí končícím v březnu čistou ztrátu 750 až 810 milionů dolarů, tedy 23 až 25 centů na akcii. Bez zahrnutí restrukturalizačních nákladů by měla ztráta činit šest až osm centů na akcii, zatímco analytici dosud počítali se ztrátou pouhých tří centů, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK


Baterie s výdrží 80 hodin nabitá za 30 vteřin
pondělí, 5. dubna 2004 09:09 
Společnost NEC představila baterii, která je plně nabitá během třiceti vteřin. Baterii na organické bázi je možné nabíjet pomocí standardní nabíječky. Prototyp pro Minidisc přehrávač dokázal interpretovat po půlminutovém nabíjení hudbu celých 80 hodin. Obvyklá doba nabíjení standardních baterií je v řádu několika hodin.

NEC zatím neoznámil, kdy by se baterie měly objevit v prodeji. Podle společnosti se tohoto zdroje energie v budoucnu dočkáme nejdříve v autech ovládaných na dálku či v holicích strojcích.

Zdroj: Asia Biz Tech



Údaje o průměrné známce, počtu známek a příspěvků v diskusi jsou platné k okamžiku vydání přehledu.