Každý zná "turecký čaj". Snad nevznikne slovní spojení "turecký internet".

Každý zná "turecký čaj". Snad nevznikne slovní spojení "turecký internet". | foto: Profimedia.cz

Turecko couvá z demokracie, nový zákon umožňuje blokování webů a služeb

  • 19
Opozice ho označuje za začátek fašismu, turecký parlament však zákon schválil. Turecký telekomunikační úřad bude moci blokovat webové stránky a vyhledávání klíčových slov bez soudního příkazu.

Turecký premiér Recep Tayyip Ergodan se svým odporem k sociálním sítím nijak netají. "Objevila se hrozba a jmenuje se Twitter. (...) Sociální sítě považuji za největší hrozbou pro společnost," uvedl například loni v rozhovoru pro turecký deník Haberturk.

Turecko je jedinou zemí v Evropě, kde je internet vládou již mnoho let regulován. Uvádí se, že od roku 2007 bylo zablokováno 1 112 webových stránek a služeb. Fakt, že turecký parlament nově schválil zákon, který dává telekomunikačnímu úřadu široké možnosti cenzury internetu a sledování jeho uživatelů, tedy není velkým překvapením.

Telekomunikační úřad nyní může blokovat webové stránky a služby bez soudního příkazu a blokovat může i podle klíčových slov. Zároveň je povinen sbírat a uchovávat data o uživatelích internetu, aniž by bylo veřejně definováno o jaké informace jde, jak budou zpracovány, uloženy a kdo k nim bude mít přístup.

Opozice zákon označila za fašistický a premiéra přirovnala k Adolfu Hitlerovi.

Turecko se tak možná zařadí mezi země, jako jsou Čína nebo Rusko, kde je pro přístup k opravdovému svobodnému internetu potřeba "načerno" používat VPN tunelů a dalších sofistikovaných nástrojů, protože s běžným připojením je internet "očištěn" a desítky milionů "závadných" webových stránek. Více se dočtete ve článku "Rusko začalo cenzurovat internet podobně jako Čína. Závadné weby zmizí".

Pokusy o regulaci internetu však lze zaznamenat i v zemích Evropské unie nebo USA. Více o tom najdete ve článku "NÁZOR: Všem nám zcenzurují internet. Je jen otázkou, kdy to bude".