Turecko zavádí silnější omezení přístupu k internetu.

Turecko zavádí silnější omezení přístupu k internetu. | foto: Reuters

Turecko tvrdě omezuje přístup k internetu. Blokuje řadu VPN i Tor

  • 23
Omezení přístupu k internetu není v Turecku novinkou. Průběžně je vládou blokován například přístup k sociálním sítím. Ale režim jde nyní ještě dál a chce blokovat i způsoby, pomocí kterých se dalo omezením vyhnout. Turecko se tak v cenzuře internetu přibližuje například Číně.

Přístup k internetu je v Turecku zase o něco méně svobodný. Autoritářský režim přikázal v listopadu tamním poskytovatelům internetu, aby zajistili blokování systému Tor (software pro anonymní pohyb po internetu) a deseti nejpopulárnějších služeb VPN (systém, který dokáže mimo jiné obejít blokaci na základě zeměpisné polohy). Teď se zdá, že poskytovatelé vládě vyhověli a omezení jsou již realitou.

Nástroj pro anonymní přístup k internetu

Anonymizace funguje na základě šifrování spojení a jeho „přesměrování“ přes síť uzlů. Datový tok prochází nejprve sítí Tor a pak teprve „ven na internet“, čímž se ztrácí stopa k původnímu uživateli, jeho IP adrese a dalším identifikátorům.

Přes prohlížeč využívající síť Tor se uživatelé mohou dostat i ke skrytým internetovým stránkám (tzv. „dark web“) na pseudodoméně .onion.

Informuje o tom server Turkey Blocks, „hlídací pes“ zaměřený na cenzuru internetu v Turecku. Podle něj začátkem prosince hlásili poskytovatelé internetových služeb zvýšený tlak na spuštění blokací. Ve stejnou dobu začali uživatelé VPN hlásit problémy s připojením. Členové Turkey Blocks provedli vlastní test, jak je na tom v Turecku nyní Tor, a zjistili, že u dvou velkých poskytovatelů už k omezení došlo. Běžné připojení k síti Tor je nyní zcela nefunkční jak u poskytovatele TTNet, tak u UyduNet.

Jedinou možností zůstává využít funkci „mostů“ (bridges). Ta dovoluje připojení díky tomu, že používá vstupní „nody“, jejichž adresy nejsou tak snadno dostupné, a tedy se hůře blokují. U poskytovatele TTNet však bylo připojení za pomocí jednoho z mostů nestabilní, a zřejmě tedy dochází k částečnému omezení už i zde.

Turkey Blocks varuje, že tímto krokem se turecká cenzura posouvá mezi ty nejpřísnější. Přirovnává důsledky k čínskému „velkému firewallu“ a varuje, že umožní státu významným způsobem ovlivňovat tok informací. V reakci na podobné kroky již dříve snížil think-tank Freedom House hodnocení svobody internetu v Turecku na úroveň „nesvobodný internet“.