Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Turecká telekomunikační firma se tváří jako Google, aby špehovala občany

aktualizováno 
Turecká telekomunikační firma Turk Telecom přesměrovává požadavky na DNS servery Googlu do své sítě. Firma tak prakticky může sledovat, kteří uživatelé chtějí obejít turecký zákaz přístupu na servery YouTube a Twitter.

Turečtí občané sdílejí nastavení DNS na servery Googlu i na stěnách domů, aby obešli blokování Youtube a Twitteru | foto: renesys.com

Server Ars Technica si všiml, že firmy monitorující provoz na internetu, jako jsou Renensys nebo BGPMon, zaznamenaly, že Turk Telecom přesměrovává požadavky na populární zahraniční DNS servery na vládní turecké. Turk Telekom je většinově vlastněný státem a provozuje nejrozsáhlejší síť optických kabelů, která slouží především jako páteřní síť.

DNS

DNS (Domain Name Server) slouží k přesměrování jmenných adres (například "idnes.cz") na číselnou IP adresu (v tomto případě "194.79.52.193"). Nemusíme si tedy pamatovat IP adresy a celý web je mnohem přehlednější a navigace snadnější. Kdykoli zadáte do prohlížeče adresu nebo kliknete na odkaz, prohlížeč kontaktuje DNS a nechá si přeložit doménové jméno na IP adresu. Pokud by byl DNS záznam zfalšovaný, prohlížeč ani uživatel to nijak nezjistí a budou přeneseni na stránku podle útočníkovy libovůle.

Právě zahraniční DNS servery, především ty od Googlu, přitom využívali turečtí uživatelé, aby obcházeli nedávný zákaz a následné blokování služeb jako Youtube nebo Twitter. Byť v druhém případě již soud zákaz služby zrušil. Stačilo jim v mobilních telefonech, počítačích či tabletech přenastavit DNS na některý ze zahraničních serverů, jako je například Google DNS na adrese 8.8.8.8.

Nyní jsou tedy podle zjištění zmíněných firem požadavky přesměrovávány na vládní DNS servery, kde jsou přístupy k zahraničním službám zablokovány. Nikdo tak pomocí zahraničních DNS serverů nemůže obejít blokování Twitteru a Youtube. Navíc se dá předpokládat, že bude takový pokus zaznamenán a může být případně použit proti němu.

"S takový typem přesměrování DNS záznamu se často nesetkáváme, snad jen v případě Číny, kde jsme to zaznamenali několikrát v minulosti," píše na blogu Andree Toonk z BGPMon.

Minulý týden turecká vláda nejdříve nařídila blokádu sociální sítě Twitter (více zde), aby o pár dní později nechala zablokovat YouTube kvůli uniklé audionahrávce, na které turečtí úředníci diskutují o dění v Sýrii.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz