Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TweakTC - natweakujte si aplikaci Total Commander

aktualizováno 
Myslíte si, že využíváte souborového manažera Total Commander na samé hranici jeho možností? Pak jste zcela jistě ještě neslyšeli o programu, který zpřístupní jeho skryté funkce a zefektivní ty stávající. V zajímavém freewarovém nástroji na vás čeká více, jak 65 nastavení!

Total Commander představuje mezi uživateli oblíbeného správce souborů, který se velmi nápadně podobá kdysi velmi rozšířené obdobě tohoto programu určené pro operační systém MS-DOS, aplikaci Norton Commander. V současné době se jedná o vůbec nejrozšířenější souborový manažer pro PC. Proto se snad nenajde uživatel, který by se s ním již někdy nesetkal.

Trocha historie
Užitečnému programu dokonce neublížila ani změna jeho názvu. Společnost Microsoft totiž jeho tvůrci Christianu Ghislerovi zaslala dopis, v němž ho upozorňovala, že název "Windows Commander" může evokovat spojitost se systémem Windows. A tak se 4. listopadu 2002 s novou verzí programu objevilo nejen několik novinek, ale i změna názvu. Total Commanderu to však jen prospělo, protože od té doby se těší ještě většímu zájmu, než-li dříve. My vás však dnes nechceme obtěžovat historií programu, ale představit vám jeden zajímavý softwarový nástroj, který stojí minimálně za vyzkoušení.

Tweak for Total Commander (TweakTC) je aplikace pro pokročilou konfiguraci Total Commanderu. S jeho pomocí tak můžete nastavovat rozšířené vlastnosti souborového manažera. Obsahuje více, jak 65 dalších funkcí, které se za normálních okolností nedají nastavit přímo v programu. Jedinou možností je editace konfiguračních souborů (wincmd.ini a wcx_ftp.ini). To však nemusí vyhovovat všem uživatelům, a tak je tu TweakTC. Program je určen pro TC verze 6. Pokud používáte starší pětkovou verzi, je možné, že některé volby nebudou funkční. Program si můžete stáhnout na adrese - Tweak for Total Commander (114 kB).

Po dekomprimaci archivního souboru zjistíte, že program není třeba instalovat. Může ho tedy používat i „pouhý“ uživatel Windows (bez administrátorských práv). Stačí, když spustíte soubor TweakTC.exe a můžete začít tweakovat. Po otevření hlavního a zároveň jediného okna vás mohou zaskočit nesmyslné znaky. Ničeho se však nebojte, nejde o zavirovaný soubor. Program totiž vytvořil ruský programátor, a tak je v jeho mateřském jazyce. Naštěstí si popisky můžete lehce přepnout do anglického jazyka. Stačí kliknout na tlačítko in English (ve spodní části okna).

Po tomto kroku zjistíte, že v programu se nachází celkem sedm kategorií: Behavior (chování), Copying (kopírování), Restrict (omezení), Icons (ikony), Problems (problémy), FTP Settings (FTP nastavení) a Misc (různé).

Behavior (Chování)
První záložka má na starost funkčnost TC. Můžete tak zablokovat úvodní obrazovku, nebo se postarat o zobrazování hranatých závorek u adresářů. Právě možnost odebrat hranaté závorky je dle našeho názoru velmi vítaná. Dále je možné nastavit kurzor myši tak, aby se jeho pohybem měnil výběr položek, přičemž pro puštění stačí jen jeden klik na soubor či složku. Klávesa Space za normálních okolností označí položku bez přesunutí o jednu níž, vy jí však můžete přiřadit i tuto funkci, klávesa pak bude plnit stejný účel, jako Insert. Přejete-li si při změně jednotky skočit na stromovou strukturu disku, pak by vás mohla zajímat položka If set to 1, Total Commander...

Tweak for Total Commander

Copying (kopírování)
Tato záložka určuje způsob kopírování. Definovat tak můžete velikost bloků (ta navíc může být proměnlivá) či zvlášť nastavit velikost bloků pro větší/menší soubory a nebo zrušit kontrolu volného místa před kopírováním. Neméně zajímavá možnost je i využít kopírování dat „vždy“ na pozadí systému.

Restrict (Omezení)
Pokud potřebujete zakázat zobrazení některých diskových jednotek, či jejich znovu načítání, pak to provedete právě zde. Na pravé straně najdete oblast, ve které můžete omezit přístup k funkcím, jako je startovací menu, příkazový řádek v TC, spuštění FTP klienta apod. Hned pod touto oblastí najdete boxík pro prohození funkcí kláves F5 a F6. Užitečnou funkcí může být i zákaz přejmenování souborů a složek v TC, nebo vypnutí skrolování kolečka u myši.

Tweak for Total Commander

Icons (ikony)
Jak již název napovídá, jde o změnu ikon v programu.

Problems (problémy)
V této kartě můžete nastavit chování při problémech s programem. Zmiňme alespoň možnost aktivovat mazání dat po uplynutí několika milisekund, nebo zapnutí či vypnutí kopírovaní dlouhých názvů adresářů pomocí klávesové zkratky Shift+Enter do příkazové řádky. Užitečná je také možnost nadefinovat, které jednotky mají při kopírování dat odstraňovat atribut - Jen pro čtení. To se může hodit při manipulaci se soubory na CD a DVD.

FTP Settings (FTP nastavení)
Zde se nacházejí opravdu nepostradatelné funkce pro ty, kteří se často připojují k FTP. Pomocí tohoto nastavení tak můžete donutit integrovaného FTP klienta v TC ukládat informace o provedeném připojení, o tom, co vše jste z FTPka stáhli, či definovat knihovnu Socket pro FTP připojení. Mimo dalšího si dokonce můžete nastavit zobrazování skrytých souborů, počet sekund pro odezvu, export či import FTP připojení, nebo zda-li chcete využívat pasivní, nebo aktivní mód. My jsme si zamilovali možnost stahování na pozadí TC automaticky při startu transferu dat.

Tweak for Total Commander

Misc (různé)
Poslední kategorie v sobě zahrnuje doplňující nastavení. Toužíte-li tedy po barevném odlišení souboru, vypnutí testování ZIP archívu po rozbalení, spouštění souborů v archívu, kontrole CRC, pak se zde jistě vyřádíte. I zde však naleznete jednu funkci, která je velmi vzácná. Pokud máte v PC instalováno více mechanik (jedno zda virtuálních nebo fyzických), jen stěží si určitě pamatujete, která z nich je označená jako F CD-ROM, a která jako G CD-ROM. Místo popisku CD-ROM si však můžete zvolit jiný, vystižnější popis, např. jméno mechaniky nebo její typ.

Tweak for Total Commander

Závěrem a zhodnocení
Změny, které provedete v tweakeru se projeví až po opětovném otevření programu Total Commander. Nezapomeňte tedy při vašich experimentech na tuto podstatnou skutečnost, stejně jako i na to, že program nepodporuje přenastavení funkcí do výchozích hodnot. Nezbude vám tedy nic jiného, než si provedené změny někam znamenat, nebo si zálohovat konfigurační soubory - wincmd.ini a wcx_ftp.ini. Jste-li však zarytými fandy tohoto souborového manažera, pak to pro vás jistě nebude problém. Tweaker for Total Commander je tedy zajímavý nástroj, který zpřístupní nebo změní některé součásti programu, již tak dobrého Total Commanderu. Potěšující je i to, že za používání programu nemusíte platit.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz