Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TwinGate VC2110 - laciný 2,1MP digitální kompakt (recenze)

aktualizováno 
Digitální fotoaparáty jsou stále dostupnější i amatérským milovníkům statických obrázků. Levnější modely se často pohybují pod hranicí pěti tisíc korun, jakož i malý kompakt značky TwinGate s rozlišením až 1600x1280 pixelů.

Malý, lehký, přítulný. Tak by se dal charakterizovat digitální dvoumegapixelový foťáček TwinGate. S rozměry 97x28x63 mm bude těžko hledat kapsu, do níž by se nevešel. Jeho tělo je vyrobeno z plastu, optika je velice jednoduchá, elektronika vás nezatíží, a tak bez baterií váží pouhých 110 gramů. A přítulný může být třeba k vaší peněžence, včetně DPH nestojí ani pět tisíc.

Přístroj je dodáván s klasickou kabeláží (USB, kompozitní video), čtyřmi alkalickými mikrotužkami, šňůrkou na zápěstí, příjemným cestovním pouzdrem a letmým papírovým a kompletním CD manuálem. Softwarovou výbavu tvoří sbírka aplikací firmy MGI: VideoWave pro jednoduché zpracování video souborů, grafický editor a nástroj pro tvorbu elektronických alb Photo Suite 4 SE a PhotoVista 2.02 pro vytváření panoramatických fotografií (dále vyvíjené již pod hlavičkou Roxio). K tomu ještě software NetMeeting 3.0 pro hlasovou a video komunikaci po internetu a nezbytné ovladače. TwinGate disponuje interní flash pamětí o kapacitě 8 MB, již lze rozšířit pomocí Smart Media karty. Paměti nejsou používány zároveň, je-li vložena karta, ukládá se pouze na ni.

Srovnání velikostí TwinGate VC2110 a Nokia 3310

Fotoaparát je osazen skleněnou fix-focus optikou se světelností F2.8. Snímá ve dvou režimech, které se přepínají mechanicky malým sliderem vedle objektivu. V režimu krajiny je zaostřeno od cca metru, při použití makra přibližně od 20 cm. Bohužel jsme kvůli jednoduché optice přišli o přiblížení optické, je zde však alespoň až 4x zoom digitální. Nad objektivem nacházíme průhledový hledáček, jenž je na opačné straně opatřen dvoubarevnou stavovou diodou - červená signalizuje práci, zelená připravenost k akci. Hned vedle je umístěn interní blesk, který se aktivuje tlačítkem SET (automatika, zapnutý, vypnutý) a pod objektivem slušně citlivý mikrofon.

Detail Jog-Dial kolečka

Ze sféry obyčejných automatů vynáší přístroj do vyšších sfér jog-dial ovladač na vršku, mezi spouští a tlačítkem Power. Podobně jako u dražších modelů umožňuje volit několik pracovních režimů: automatickou a manuální expozici, nahrávání hlasových poznámek ve WAVu i ozvučených videosekvencí ve formátu Motion-JPEG a přehrávání zaznamenaného materiálu. Foťák může také sloužit jako webkamera. Spoušť má klasickou funkci, při namáčknutí fotoaparát změří a zamkne expozici a teprve domáčknutím je snímek exponován.

Detail objektivu s přepínačem makro režimu Zadní stěna fotoaparátu

Na zadní stěně se nachází reproduktor a 1,5" barevný displej s přehledným zobrazením nastavení funkcí přístroje. Jejich ovládání mají na starosti tři funkční tlačítka a křížový ovladač. Do systémových voleb se dostaneme stiskem tlačítka MENU, k potvrzní slouží SET. V režimu manuální expozice lze zvolit korekci expozice ±2 EV, vyvážení bílé (automat, slunečno, pod mrakem, žárovka, zářivka). V režimu automatickém vše řídí elektronika a korekce expozice není možná. Menu dále nabízí nastavení datumu a času, zvukových projevů aparátu, výstupního video systému, velikost obrazu (viz dále) a dva kvalitativní stupně JPEG komprese, případně zformátování paměti.

Místo pro baterie a paměťovou kartu

Křížový ovladač kromě procházení položek menu slouží k ovládání digitálního zoomu v rozsahu 1,2x - 4x, aktivaci funkce sekvenční expozice (max. 5 snímků po sobě) a desetivteřinové samospouště. DISP přepíná zobrazení údajů na displeji, případně jej zcela vypíná. V módu prohlížení lze stiskem SET zobrazit na displeji naráz devět náhledů pořízených snímků.

Ačkoliv fotoaparát umožňuje ukládat obrázky v rozlišeních 640x480, 1280x1024 a 1600x1280, je osazen (zrada!) pouze 1,3megapixelovým CMOS čipem. Dvoumegových snímků je dosaženo hardwarovou interpolací, jež se bohužel na jejich kvalitě dost výrazně podepisuje. Fotografie jsou nejlépe prokreslené ve fyzickém rozlišení čipu, tj. 1280x1024. Digitální zoom má akceptovatelnou kvalitu ještě při 2x zvětšení, výš už je obraz silně rozpixelovaný. Optika, jež vyfotí makro záběr až od 20 cm, je znatelný handicap oproti dražším dokonalejším výrobkům, snímajícím již od několika centimetrů.

Denní snímek náhled 640x480 Denní snímek 4x zoom náhled 640x480
Denní snímek bez zoomu (1600x1280, 360 kB)      Denní snímek 4x zoom (1600x1280, 240 kB)

Přístroj sloužil po většinu testování dobře, uplatnil se zvláště při fotografiích v exteriérech, kde vynikl i korektním podáním barev. V interiéru už to tak slavné nebylo. Nenašel jsem nikde v dokumentaci citlivost snímacího čipu, ale bude pravděpodobně hodně nízká. Při nízkém osvětlení mnohokrát nedokázal vůbec změřit expozici a místnost se nepodařilo vyfotit ani s bleskem. Ten je ideální pro focení objektů do vzdálenosti přibližně 1,5 metru. Velmi příjemě překvapily noční snímky výtečnou reprodukcí s nízkým podílem šumu. Komu chybí pevná ruka, pro toho je připraven závit pro stativ.

Makro

Ocenit můžeme slušný displej a výdrž baterií, i přes indikaci nízkého napájení fotoaparát ještě nějakou dobu držel. Na čtyři dodané mikrotužky jsme celkem nafotili kolem 200 snímků, řadu z nich s bleskem, přitom jsme ještě stihli komunikovat s počítačem a vůbec si hrát s nastavením.

Noční snímek náhled 640x480 Interiér s bleskem náhled 640x480
Noční snímek (1600x1280, 380 kB)      Interiér s bleskem (1600x1280, 360 kB)

TwinGate VC2110 je vhodným foťáčkem pro nenáročné digitální fotografy. O jeho oblibě svědčí i to, že jej během 14 dnů testování stihl distributor téměř vyprodat. Na příští rok se můžeme těšit na další laciný, ovšem výkonnější kompakt.

K testu zapůjčil digimat.cz.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Podívejte se, jak fotí první Canon svého druhu, nový EOS R

Testovací snímek nové full frame bezzrcadlovky Canon EOS R

Minulý týden společnost Canon představila po třiceti letech první výraznou inovaci v plnoformátovém portfoliu systému...

Neuvěřitelná perspektiva: podívejte se na nejlepší fotografie z dronů

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné...

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné snímky za rok 2017. Podívejte se na...

První Polaroid, se kterým uděláte selfíčko i na dálku

Instantní fotografie z nového Polaroidu One Step+ lze přímo doladit v aplikace...

Vypadá skoro stejně jako před třiceti lety v dobách největší slávy. Pod značkou Polaroid byl v Berlíně představen nový...

Najdete na iDNES.cz