Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Týden proti virům aneb Všechno co jste chtěli vědět o virech a báli jste se zeptat

aktualizováno 
Počítačové viry na nás číhají na každém kroku. Server Technet.cz pro vás připravil pětidenní seriál, který vám pomůže nejen s tím, jak se virům bránit, ale umožní vám například klást dotazy v on-line rozhovoru nebo vás seznámí s historií virů.
Počítačové viry jsou stále více nebezpečnější a zákeřnější. Ty tam jsou doby, kdy se viry přenášely na disketách a bylo tak omezeno jejich šíření. S nástupem internetu a stále větším počtem uživatelů, kteří na něj mají přístup se zvětšil i prostor pro šíření virů. Setkat se s nimi tak mohl již patrně každý, kdo pracuje s počítačem a občas vyrazí i na internet.

Nebezpečí číhá na každém kroku

Podle posledních výzkumů je totiž každý počítač, který je připojen na internet, v průměru do dvaceti minut nějakým způsobem napaden. Statisticky má každý z nás ve svém počítači necelou třicítku programů, které vás nějakým způsobem špehují. A například poslední velká virová nákaza z minulého pátku způsobila, že zhruba 30 % všech e-mailů, které procházely českým internetem, bylo zavirovaných. To je již dost pádný důvod se podobným nebezpečím bránit, i když se může na první pohled zdát, že jsou viry a další závadné programy neškodné.

V následujících pěti dnech vám server Technet.cz přinese informace, jež vám, jak doufáme, pomohou lépe se orientovat v boji proti virovým škůdcům.

Listopadový týden proti virům

Listopad byl zvolen jako měsíc boje proti virů z několika důvodů. Tím prvním je skutečnost, že právě v tomto měsíci 3. listopadu 1983 byl vytvořen počítačový virus, který měl sloužit k prezentaci na semináři o počítačové bezpečnosti, jenž se konal o 7 dní později. Později vyšla studie Computer Viruses – Theory and Experiments (Počítačové viry – teorie a eperimenty), kde byl vývoj a působení tohoto viru dokumentováno. Na tomto semináři byl poprvé použit výraz virus, který přenesl do počítačové mluvy Len Adleman. Zmíněný dokument a virus vytvořil Fred Cohen.

O čtyři roky později v listopadu 1987 byla založena jedna ze společností, která v dalším roce uvedla na trh mezi prvními program, který si zaslouží název antivirový. Jeho název zněl McAfee VirusScan a setkat se sním můžete v podstatě dodnes.

Rok na to znovu v listopadu se mohlo několik miliónů uživatelů seznámit s tzv. „Morrisovým červem“. Tento virus vytvořený studentem Robertem Morrisem napadl několik tisíc počítačů a pronikl do jednoho oddělení NASA, kde se pracovalo na tajném vládním programu. Vyčíslené škody dosáhly hodnoty 100 miliónů amerických dolarů.

Co vás čeká: historie virů, online rozhovor a perličky

Od dnešního dne až do pátku se budete na našich stránkách setkávat se sérií článků, které se budou věnovat virové problematice. Seznámíme vás s tím, jak se bránit proti virové nákaze, jaké prostředky k tomu budete potřebovat. Dále se dozvíte, jak vůbec vir ve svém počítači objevit a co můžete dělat pro jeho odstranění.

Ve středu na třetí hodinu si vás na našem serveru dovolíme pozvat na on-line chat s odborníkem na virovou problematiku, kde se budete moci ptát na nejasnosti, které máte v souvislosti s virovou problematikou.

V neposlední řadě budete moci nahlédnout do historie počítačových virů a zjistíte, co se stalo s některými dopadenými tvůrci nebezpečných počítačových virů. Doufáme, že vám tento týden proti počítačovým virům přinese dostatek užitečných informací, které vám pomohou efektivněji bojovat proti virové nákaze.

Autoři:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Najdete na iDNES.cz