Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Týden proti virům aneb Všechno co jste chtěli vědět o virech a báli jste se zeptat

aktualizováno 
Počítačové viry na nás číhají na každém kroku. Server Technet.cz pro vás připravil pětidenní seriál, který vám pomůže nejen s tím, jak se virům bránit, ale umožní vám například klást dotazy v on-line rozhovoru nebo vás seznámí s historií virů.
Počítačové viry jsou stále více nebezpečnější a zákeřnější. Ty tam jsou doby, kdy se viry přenášely na disketách a bylo tak omezeno jejich šíření. S nástupem internetu a stále větším počtem uživatelů, kteří na něj mají přístup se zvětšil i prostor pro šíření virů. Setkat se s nimi tak mohl již patrně každý, kdo pracuje s počítačem a občas vyrazí i na internet.

Nebezpečí číhá na každém kroku

Podle posledních výzkumů je totiž každý počítač, který je připojen na internet, v průměru do dvaceti minut nějakým způsobem napaden. Statisticky má každý z nás ve svém počítači necelou třicítku programů, které vás nějakým způsobem špehují. A například poslední velká virová nákaza z minulého pátku způsobila, že zhruba 30 % všech e-mailů, které procházely českým internetem, bylo zavirovaných. To je již dost pádný důvod se podobným nebezpečím bránit, i když se může na první pohled zdát, že jsou viry a další závadné programy neškodné.

V následujících pěti dnech vám server Technet.cz přinese informace, jež vám, jak doufáme, pomohou lépe se orientovat v boji proti virovým škůdcům.

Listopadový týden proti virům

Listopad byl zvolen jako měsíc boje proti virů z několika důvodů. Tím prvním je skutečnost, že právě v tomto měsíci 3. listopadu 1983 byl vytvořen počítačový virus, který měl sloužit k prezentaci na semináři o počítačové bezpečnosti, jenž se konal o 7 dní později. Později vyšla studie Computer Viruses – Theory and Experiments (Počítačové viry – teorie a eperimenty), kde byl vývoj a působení tohoto viru dokumentováno. Na tomto semináři byl poprvé použit výraz virus, který přenesl do počítačové mluvy Len Adleman. Zmíněný dokument a virus vytvořil Fred Cohen.

O čtyři roky později v listopadu 1987 byla založena jedna ze společností, která v dalším roce uvedla na trh mezi prvními program, který si zaslouží název antivirový. Jeho název zněl McAfee VirusScan a setkat se sním můžete v podstatě dodnes.

Rok na to znovu v listopadu se mohlo několik miliónů uživatelů seznámit s tzv. „Morrisovým červem“. Tento virus vytvořený studentem Robertem Morrisem napadl několik tisíc počítačů a pronikl do jednoho oddělení NASA, kde se pracovalo na tajném vládním programu. Vyčíslené škody dosáhly hodnoty 100 miliónů amerických dolarů.

Co vás čeká: historie virů, online rozhovor a perličky

Od dnešního dne až do pátku se budete na našich stránkách setkávat se sérií článků, které se budou věnovat virové problematice. Seznámíme vás s tím, jak se bránit proti virové nákaze, jaké prostředky k tomu budete potřebovat. Dále se dozvíte, jak vůbec vir ve svém počítači objevit a co můžete dělat pro jeho odstranění.

Ve středu na třetí hodinu si vás na našem serveru dovolíme pozvat na on-line chat s odborníkem na virovou problematiku, kde se budete moci ptát na nejasnosti, které máte v souvislosti s virovou problematikou.

V neposlední řadě budete moci nahlédnout do historie počítačových virů a zjistíte, co se stalo s některými dopadenými tvůrci nebezpečných počítačových virů. Doufáme, že vám tento týden proti počítačovým virům přinese dostatek užitečných informací, které vám pomohou efektivněji bojovat proti virové nákaze.

Autoři:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Najdete na iDNES.cz