Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Typický hacker je uhrovitý mladík bydlící u rodičů

aktualizováno 
Profil hackera, který se nápadně podobá doposud zažité představě, byl vypracován na základě dotazníků, které vyhodnocovaly prokuratury, soudy či rodiče potenciálních hackerů.

Napadlo vás někdy, jak asi vypadá člověk zabývající se prolamováním systémů a objevováním jejich chyb? Doposud byl hacker prezentován jako mladík vysedávající po nocích před monitorem, bydlící převážně u rodičů, kteří o jeho aktivitách nemají ani potuchy. Jaký je však hacker ve skutečnosti? Výsledek uskutečněného průzkumu není daleko od zažité představy.

Jak tedy vypadá hacker?

Profilu typického hackera odpovídá mladík ve věku 16-21 let, stále ještě bydlící u rodičů. K internetu se připojuje přes jejich telefon, přičemž rodiče o jeho "koníčku" neví. Samozřejmostí u každého hackera jsou velké počítačové znalosti, které byly ve většině případů získány metodou pokus/omyl a formou samostudia. K tomuto výsledku došel podle vypracované studie Bundeskriminalamts (BKA) - Spolkový kriminální úřad společně s Muensterskou univerzitou.

Dotazník vyhodnotily prokuratury, soudy a rodiče hackerů podezřelých z útoků. Celkem se průzkumu zúčastnilo 599 respondentů.

Hacker - upozorní, ale i ničí

Ve většině případů jsou hackeři veřejností vnímáni jako "škodná", která bezvýznamně způsobuje škody a přidělává práci administrátorům. Sami hackeři se však v mnohých případech snaží pouze upozornit na nedostatky, nikoliv páchat škody. Důkazem je například nedávný případ, kdy se hackeři rok volně pohybovali v síti Slovenských telekomunikácií, aniž by v jejich síti nenapáchali škodu.

Opakem je člověk, který hackuje záměrně. V případě, který se udál o tomto víkendu, je věc o to smutnější, že hack posloužil jako útok na konkurenci. Martin "kajisco" Kadlčík (mimochodem svým věkem ideálně pasující do kategorie "typického" hackera), provozovatel serveru ceskehry.cz, o víkendu zřejmě poupravil vzhled konkurenčního webu CZ-ONE.COM (což Kadlčík ovšem popírá). Jak k hacku došlo a další zákulisní informace naleznete ve článku na serveru POOH.cz.

Na hackery stejným metrem, alespoň v EU

Do budoucna by se dalo očekávat, že útoky hackerů poleví. Alespoň podle tvrzení, že počítačoví piráti budou za svůj přečin souzeni ve všech evropských zemích stejně. Pokud trestní právo členských států ještě některé činy nezná, bude je muset zavést. Strach z vyšších postihů by měl leckterého hackera od jeho koníčku teoreticky odradit, ovšem touha hackera bývá leckdy silnější než jakékoli hrozby.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Jak vyzrát na algoritmus News Feed, který řadí příspěvky na Facebooku

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Facebook odhalil další koordinovanou kampaň. Útočník je zatím neznámý

Ilustrační snímek

Sociální síť Facebook pokračuje v boji s cílenými pokusy využít platformu k ovlivňování amerických voličů. Firma...

Najdete na iDNES.cz