Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Udejte konkurenci, ať za software platí, radí protipirátská organizace

  10:57
Dvacet tisíc českých firem dostane v nejbližších dnech obsílku od protipirátské organizace BSA: "Pokud víte o nelegálním softwaru u konkurence, oznamte to!" Společnost tak prý chce chránit poctivé firmy před nekalou hospodářskou soutěží a zvýšit účinnost v boji proti nelegálnímu softwaru.
(ilustrační snímek) - V českých firmách je nainstalováno 39% softwaru...

(ilustrační snímek) - V českých firmách je nainstalováno 39% softwaru nelegálně, říká BSA. | foto: iDNES,cz

Více než 20 tisíc malých a středně velkých firem obdrží začátkem října dopis s výzvou, aby ohlásily výskyt nelegálního softwaru u konkurence.

"Reagujeme tak na značný nárůst počtu žádostí o zásah proti firmám, které užívají nelegální software. Obrací se na nás nejčastěji management firem, které si software poctivě kupují a cítí se nekalou hospodářskou soutěží konkurence ohroženi," řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance).

Některé firmy se totiž snaží podstatně snížit provozní náklady tím, že do počítačů instalují pirátský software.

"Zejména specializované společnosti, například konstruktéři, architekti, designéři či grafici, tak mohou ročně na nákupu legálního softwaru ušetřit až statisíce korun. Dopouštějí se tím nezákonného jednání a získávají neopodstatněnou konkurenční výhodu. Hodláme proti nim tvrdě zakročit," varoval Hlaváč.

Oznámení mohou manažeři, majitelé firem, ale i zaměstnanci odeslat písemně prostřednictvím formuláře přiloženého k dopisu, který obdrží poštou. Další možnosti nabízejí přímo stránky BSA.

Podle Hlaváče je velký rozdíl mezi udáním "z ulice" (kdy na BSA píše jednotlivec a upozorňuje na jiného jednotlivce) a udáním firemním. U firmy totiž není motivem nějaká vnitřní pohnutka, osobní antipatie nebo snaha uškodit.

Důvody jsou ryze ekonomické. Firmu, která se dozví, že jejich konkurence ušetřila díky nelegálnímu softwaru statisíce, takové jednání "otevřeně štve" a požaduje, aby s tím BSA něco dělala.

Nelegální software v ČR

Statistiky ukazují, že Česká republika začíná přecházet na legální software, výjimek je ale pořád mnoho.

V Česku se nelegálně užívá 38 % software, což je za posledních 14 let posun o 28 procentních bodů dolů. Ve světovém žebříčku je tak Česká republika mezi 30 nejlepšími. (Statistiky pro domácnosti i firmy, zdroj: IDC a BSA)

Počet žádostí o zásah proti nekalé konkurenci meziročně stoupl zhruba o 60 %.

Průměrná výše kompenzace určené poškozeným výrobcům softwaru se letos vyšplhala na 240 tisíc korun.

Zatímco v případě udání "z ulice" na jednotlivce a domácnosti je podíl anonymů velmi vysoký, u firemních udání je podle odhadu BSA pouze 15 % anonymních.

Počet "udání" stoupá

Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské asociace"V minulých letech jsme dostávali tyto žádosti nárazově. Letos je to až několik desítek oznámení každý měsíc. Trend má navíc vzrůstající tendenci a pravděpodobní souvisí se stupňujícím se konkurenčním bojem vyvolaným hospodářskou krizí," soudí Hlaváč.

Vývojářské firmy jsou samozřejmě mezi nejpoškozenějšími. "Náš software je pro mnoho firem klíčovým výdělečným prostředkem, který jim umožňuje dosáhnout značných zisků. Náročný vývoj je zohledněn v ceně, kterou však mnohé firmy odmítají platit. Často se setkáváme s tím, že firma například o patnácti konstruktérech si koupí pouze tři licence a zbytek instalací softwaru provede nelegálně," řekl Filip Hvízdal, obchodní manažer společnosti Autodesk, která vyvíjí software pro konstruktéry a designéry.

Vedení firem poškozených nekalou hospodářskou soutěží se nebojí na nepoctivé firmy otevřeně upozornit. Jak vyplývá ze statistik BSA, anonymních oznámení na nepoctivou konkurenci je naprosté minimum. Svoji identitu nechtějí prozradit hlavně domácí uživatelé či zaměstnanci. "Pokud je dotyčná osoba ochotna vyjít z anonymity, vyřešení celého případu to podstatně urychlí. Jednáme diskrétně, identitu informátora držíme vždy v tajnosti," uvedl Hlaváč.

Mimosoudní vyrovnání není vždy možné

Získané informace o softwarovém pirátství BSA vyhodnocuje. Jsou-li opodstatněné, podá BSA na dotyčné subjekty trestní oznámení. "Policie většinou následně provede prohlídku ve firmě či domácnosti, a pokud se podezření potvrdí, následuje příslušné trestní řízení," vysvětluje Hlaváč průběh tažení, které následuje po přijetí upozornění.

Co je BSA?

Business Software Alliance je sdružením firem zabývajících se mj. vývojem a distribucí softwaru. Působí ve více než 80 zemích světa, ústředí má v americkém Washingtonu, D.C..

Manažeři dotyčných firem se snaží téměř vždy s poškozenými výrobci softwaru dohodnout mimosoudně. "Málokdo chce riskovat soud a možný záznam v rejstříku trestů. Navíc soud může uložit vysoké pokuty, a dokonce i trest odnětí svobody až do výše pěti let. Kromě toho je už samo soudní řízení velmi stresující a může trvat řadu měsíců," řekl Hlaváč.

Snaha o mimosoudní urovnání porušení autorských práv k softwaru však může narazit na odmítavý postoj státního zástupce. "Ten může, ale nemusí s mimosoudním vyrovnáním souhlasit. Je na jeho zvážení, jestli dohodu povolí. Při zvláště hrubém porušení autorského práva nebo v kombinaci s další trestnou činností státní zástupce žádosti nevyhoví," dodal Hlaváč.

240 tisíc Kč je průměr

V případě dohody s výrobci softwaru musí tuzemské firmy počítat se zaplacením vyššího odškodného. Průměrná výše kompenzace určené poškozeným výrobcům softwaru se letos vyšplhala na 240 tisíc korun. "To je o 20 procent více než v roce 2007, kdy průměrná výše činila 200 tisíc korun. Výjimkou nejsou ani kompenzace dosahující částek mnoha set tisíc korun. Za nárůstem výše odškodného stojí větší objemy nelegálního softwaru nalezeného při prohlídkách a přísnější postoj poškozených výrobců softwaru," řekl Hlaváč.

Zaplacení odškodného navíc neznamená legalizaci pirátského softwaru, ten si musí firmy zakoupit zvlášť a nelegální software odinstalovat.

Uváděné částky odškodnění navíc neobsahují náklady na právní zastoupení obviněných a další výdaje vyplývající z trestního či občanského soudního řízení. Nedojde-li k mimosoudní dohodě, o míře odpovědnosti a výši trestu rozhoduje soud. "Ten může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše pěti let," uzavírá Jan Hlaváč z BSA.

Zdroj: BSA.cz

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 1 příspěvek

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...