Udělejte si pořádek ve filmech i muzice

aktualizováno 
Už se doma ztrácíte ve stovkách stříbrných, modrých, fialových či jinak barevných kotoučků? Nevíte, kde máte hledat DVD s oblíbeným filmem a kam jste si vypálili album, které právě chcete poslouchat? Je jasné, že potřebujete pomoc s uspořádáním obsahu CD a DVD.

Video stream | foto: Profimedia.cz

Naštěstí se nabízí celá řada bezplatně použitelných nástrojů, které vám pomohou.

Disk Explorer Professional

Skvěle vybavená aplikace od českého autora Disk Explorer Professional vytvoří databázi z obsahů vašich CD, DVD a jakýchkoliv dalších výměnných médií nebo pevných disků (i síťových a FTP). Program důkladně prozkoumá všechny složky a jednotlivé soubory, vytvoří náhledy obrázků i videí, prohlédne i komprimované archívy a použije také ID3 tagy hudebních souborů. Ve vytvořené databázi můžete vyhledávat podle různých kritérií a prohlížet obsah všech zařazených médií. Média zařazená v databázi můžete různě třídit a přidávat k nim své komentáře, celou databázi lze exportovat v různých formátech. Přístup k databázi je možné ochránit heslem. Disk Explorer Professional je k nekomerčnímu použití k dispozici zdarma, je třeba jej jen zaregistrovat.

Disk Explorer Professional 3.60.f11 stahujte ze Slunečnice zde (2,9 MB, freeware), češtinu pro něj zde (1,6 MB).

Disk Explorer Professional 3.60

Katalog filmů

S uspořádáním sbírky filmů na DVD či CD vám pomůže také český program s jednoznačným názvem – Katalog filmů. Ke každému filmu si můžete přidat základní údaje (český a originální název, délka, rok vydání, žánr atd.), poznámky či informace o zvukové verzi, titulcích či dabingu. Katalog filmů nabízí také sledování zápůjček filmů, které tak budete mít vždy pod kontrolou. Celé seznamy filmů si můžete tisknout nebo exportovat do formátů MS Excel.

Katalog filmů 4.02f stahujte ze Slunečnice zde. (4,8 MB, freeware)

Katalog filmů

AZ CD-D

Program AZ CD-D vám umožní katalogizovat CD a DVD s libovolným typem obsahu. Kromě standardních položek popisu disků si můžete pomocí šablon vytvářet i další typy popisků pro různý obsah disků. Užitečná je jistě i možnost přidávání obalů disků do databáze. AZ CD-D umožňuje práci více uživatelům na jednom počítači – každý uživatel přitom má své uživatelské jméno a heslo a samozřejmě i svoji vlastní databázi médií. V databázích je pochopitelně možné vyhledávat a exportovat seznamy disků v různých formátech. Nechybí ani sledování výpůjček disků.

AZ CD-D 1.5.3 stahujte ze Slunečnice zde. (2,7 MB, freeware)

AZ CD-D 1.5.3

DM Filmy

Velmi jednoduchá, avšak o to snadněji použitelná databáze filmů DM Filmy ukládá data o discích ve formátu XML, který umožňuje zpracování dat i v jiných aplikacích. Filmy můžete do programu snadno přidávat, vyhledávat v nich a třídit je. Mezi údaji k vyplnění najdete například český i původní název filmu, informace o zvuku, titulcích nebo počtu disků, na kterých je film uložen.

DM Filmy 2.0 stahujte ze Slunečnice zde. (0,6 MB, freeware)

DM Filmy 2.0

Visual CD

Program Visual CD prohledá a zařadí do katalogu jakékoliv CD, DVD, pevný disk či jiné paměťové médium. Katalogizován je i obsah komprimovaných archívů v běžných formátech. V takto vytvořené databázi můžete poté pohodlně vyhledávat, aniž by bylo nutné vkládat CD nebo DVD do počítače.

Visual CD 2.0 stahujte ze Slunečnice zde. (1,9 MB, freeware)

Visual CD 2.0

FilMEdiT

Program FilMEdiT slouží pro vytvoření přehledné databáze filmů na CD a DVD. U každého filmu, uloženého v databázi, je možné přiřadit základní údaje, včetně obsahu filmu nebo i obrázku obalu originálního DVD. Databázi filmů můžete ochránit heslem, vzhled programu je možné si upravit podle vlastních preferencí.

FilMEdiT 1.3.3.70 stahujte ze Slunečnice zde. (0,7 MB, freeware)

FilMEdiT 1.3.3

CD-téka

Program CD-téka dobře poslouží především majitelům rozsáhlých sbírek hudebních CD. CD-téka zaznamená do databáze obsah jednotlivých alb, včetně délky skladeb, názvů, roku vydání a mnoha dalších podrobných údajů podle požadavků uživatele. Nechybí ani prostor na obrázek obalu alba. Databázi hudebních disků si můžete samozřejmě i vytisknout.

CD-téka 3.21 stahujte ze Slunečnice zde. (0,2 MB, freeware)

CD-téka 3.21

CD List

Aplikace CD List načte obsah libovolných výměnných médií, včetně kompletního popisu vlastností obrázků (rozlišení, počet barev…) a hudebních souborů (bitrate, ID3tagy, délka skladby atd.). Katalogizovány jsou i soubory zabalené v komprimovaných archívech. Ve vytvořené databázi můžete pohodlně vyhledávat prostřednictvím mnoha kritérií a třídit zařazené disky do kategorií. Databázi můžete zašifrovat a exportovat ji do různých formátů.

CD List 0.4.3 stahujte ze Slunečnice zde. (0,7 MB, freeware)

CD List 0.4.3

Jak si udržujete pořádek ve filmech, hudbě, hrách nebo softwaru vy? Doporučíte čtenářům v diskusi nějaký další užitečný nástroj?

Autor:


Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: komfortnější vyhledávání v Googlu

Ilustrační foto - vyhledávání

Zobrazit výsledky z Googlu textem i obrazem umí SearchPreview. Odkud se na internet připojují servery či PC, ukáže v...

V Česku se u voleb uplatnil robot. Pro ČTK psal zprávy

Umělá inteligence (ilustrační foto)

Česká tisková agentura využila během víkendových voleb i automat. Ten pomáhal editorům a redaktorům při přepisování dat...

Šikovný fotoeditor nebo zabezpečený prohlížeč pro tablet i mobil

Tablet pro práci i zábavu

Nedávno aktualizované aplikace přinášejí zajímavé funkce. Vyzkoušet tak můžete například webový prohlížeč s ochranou...Najdete na iDNES.cz