Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ukažte se na internetu. Poradíme vám, jak na to

aktualizováno 
Chcete mít vlastní internetové stránky? Pak je dobré vlastnit doménu. Co je to doména? Jak ji správně vybrat a u koho zaregistrovat? Co vše je zapotřebí pro její pořízení splnit vám povíme v tomto článku a ukážeme vám, jak ji jednoduše získat.
Internet

Internet - Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Internet se stal za poslední roky naprosto samozřejmou součástí komunikace. Většina lidí píše e-maily, vyhledává na internetu a denně několikrát vypisuje adresu internetových stránek ve tvaru www.neco.cz. Právě taková adresa, správně doména (doménové jméno) je základním kamenem internetové prezentace.

Domény se základně dělí podle řádů a to na domény prvního (CZ), druhého (IDNES) a třetího řádu (WWW). Přitom je v tomto pořadí počítáme vždy z pravé strany.

Doména

Co je doména prvního řádu?
Někdy rovněž bývá nazývána „doménovou“ koncovkou. Domény prvního řádu se dělí na dvě hlavní skupiny a to na domény národní (country code top-level domain, zkratka ccTLD) a domény generické (generic top-level domain, zkratka gTLD). Pro prostředí České republiky je nejpoužívanější ccTLD doménou jednoznačně .CZ, gTLD reprezentují například koncovky .COM nebo .NET. Novinkou jsou v poslední době domény .EU či .MOBI.

Co je doména druhého řádu?
Pokud někdo mluví či píše o doménách, má tím většinou na mysli právě domény druhého řádu. Tato část je variabilní a záleží pouze na zájemci o tuto doménu, jaké bude její znění. Registrace domén druhého řádu zajišťuje vždy správce domény (u domén .CZ je to sdružení CZ.NIC) a samotné registrace ve většině případů skupina akreditovaných registrátorů případně subregistrátorů.

Doména

Co je doména třetího řádu?
Domény třetího řádu jsou vždy v kompetenci majitele domény druhého řádu a používají se zpravidla pro umístění služeb či jednotlivých sekcí na webových stránkách (např. CESTOVANI.IDNES.CZ). Na doméně třetího řádu může mít zájemce své webové stránky v rámci některého ze serverů, které tyto služby nabízejí.

Proč je dobré mít vlastní doménu?
Webové stránky jsou kromě informačního a prezentačního využití také dobrým prodejním nástrojem. Každá společnost nebo jednotlivec, který to myslí se svými aktivitami na internetu vážně, by měl své webové stránky mít umístěné na doméně druhého řádu. Důvodů je mnoho, jedním z nich je možnost používat e-mailové adresy, za jejichž zavináčem je název vlastněné domény (např. jmeno.prijmeni@idnes.cz). Doména druhého řádu je lépe zapamatovatelná, transparentnější vzhledem k obchodním partnerům a všeobecně působí mnohem důvěryhodněji.

Doména

Co je nutné znát a vědět před registrací
Pro složení doménového jména existují pravidla, která je třeba znát a dodržovat.

Doménové jméno by mělo být:
1. ideálně co nejkratší
2. dobře zapamatovatelné
3. nemělo být jednoduše zaměnitelné za jiné/konkurenční
4. ideálně by nemělo obsahovat pomlčku

Doménové jméno by nemělo být:
1. obsahovat diakritiku*
2. složeno z jiných znaků než alfanumerických a pomlčky
3. kratší než dva znaky (záleží na zvolené Top Level Doméně)
4. delší než 63 znaků
5. začínat ani končit pomlčkou
6. obsahovat dvě pomlčky za sebou
7. shodovat se zněním domény nejvyšší úrovně (např. www.cz.cz)

*Registrace doménových jmen v každé z domén nejvyššího řádu má svá pravidla, takže aktuálně lze registrovat i domény s diakritikou, není to však příliš rozšířené. Pravidla pro registraci českých domén u nás stanovuje sdružení CZ.NIC (www.nic.cz).

Doména

Nebojte se registrace domény
Pokud se rozhodnete zaregistrovat si doménu, stačí si vybrat libovolnou společnost, která registraci domén nabízí (např. www.explorer.cz, www.active24.cz, www.ignum.cz, www.zoner.cz atd.) a navštívit jejich internetové stránky. U menších doménových registrátorů se vždy raději ujistěte, zda společnost poskytuje profesionální hostingové služby a zajišťuje registraci a správu domén.

Doména

Prvním krokem by mělo být ověření, zda vámi vyhlédnutá doména je volná (jestli ji již někdo nemá registrovanou). Na stránkách registrátora najdete ve většině případů nástroj, kterým si ověříte, zda je vámi požadovaná doména volná. Ověřovací nástroj většinou prověří dostupnost doménového jména ve všech nabízených doménách nejvyššího řádu (tj. .CZ, COM, NET, ORG a další). Objednávka domény je potom již snadnou záležitostí.

Doména

Pokud tedy najdete volnou doménu, většinou stačí kliknout na tlačítko Objednat a dostanete se do objednávkového formuláře. Vlastnictví domény ani poskytované služby registrátorem a správcem vaší domény není zadarmo, a pokud se rozhodnete doménu II. řádu zaregistrovat, je nutné počítat s tím, že i domény něco stojí. Ceny u jednotlivých registrátorů se však samozřejmě liší. České domény můžete pořídit za cenu kolem 600 Kč. Doménu .EU potom za 350 Kč.

Ve formuláři budete dále informováni, že pro svoji doménu potřebujete prostor na www stránky, e-maily, databázi a další služby. Zvolte si pro vás ten nejlepší hostingový program. Vybrat si můžete i platformu, na které se vaše stránky budou nacházet (Linux, Windows). Před odesláním formuláře, je nutné zadat kontaktní informace a souhlasit se smluvními podmínkami a pravidly registrace domén CZ. Během několika okamžiků byste potom měli prostřednictvím e-mailu obdržet instrukce, jak dále postupovat.

Na jak dlouho doménu registrovat
Minimální doba, na kterou si doménu můžete zaregistrovat je 1 rok. Toto je i nejčastější používané období. Pro držitele domény to znamená každoročně platit pravidelný roční (udržovací) poplatek a tím si vlastnictví domény prodloužit o dalších 12 měsíců. Pokud tento poplatek není uhrazen do 30ti dnů po datu expirace, je doména nejdříve znefunkčněna společností CZ.NIC a po dalších 14 dnech zrušena a uvolněna k volné registraci (týká se domén .CZ).

Obranou proti nechtěnému vypršení domény může být i registrace a platba domény na více let dopředu. Většinu domén lze registrovat až na 10 let dopředu. Někdy je registrace na více let i cenově zvýhodněna.

Kolik domén je v ČR?
O tom, že zájem o registraci internetových stránek s vlastní doménou stále roste svědčí i statistické údaje. Pokud zmíníme pouze domény s koncovkou .CZ bylo ke konci listopadu, podle údajů sdružení CZ.NIC registrováno celkem 277 032 domén. A co vy? Už máte tu svoji doménu?Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Pojďte k nám za desítky milionů. Amazon lanaří youtubery pro svůj Twitch

Bitva technologických gigantů pokračuje.

„Switch to Twitch“ (pojďte na Twitch), nabízelo by se, že našeptává Amazon úspěšným youtuberům. Láká je na svou...

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Najdete na iDNES.cz