Ukažte své fotografie světu!

  • 1
Chcete se pochlubit svými fotografiemi všem známým, případně celé internetové populaci? Existují mnohé způsoby od publikování na internetu až třeba po tisk vlastní knížky. Každý formát však vyžaduje speciální přístup. Poradíme vám jak na to. Poslouží nám k tomu Zoner PhotoStudio 7.
Správně připravit fotografie pro publikování je základem úspěchu. Každé médium má svoje přednosti a nevýhody. Poradíme vám, jak lze s programem Zoner Photo Studio 7 zvládnout přípravu fotografie pro použití na Internetu i jak nastavit parametry pro DTP zpracování a tisk.

Fotografie pro publikování na Internetu

Fotografie pořízená 2, 3 a více megapixelovým fotoaparátem zabírá bez zmenšení plochu až několika obrazovek a v takovémto syrovém stavu není pro publikování na Internetu příliš vhodná a je potřeba jí zmenšit. Velikost souboru s fotografií se pohybuje řádově v megabajtech, což znamená až několikaminutové čekání na stažení souboru u pomalejších připojení. Ke zmenšení datového objemu tak vedou dvě cesty nebo jejich kombinace. Jedna z nich, již zmíněná, spočívá v prostém zmenšení fotografie. Ke zmenšení datového objemu lze ale také využít komprese, která má u formátu JPEG vliv na výslednou kvalitu fotografie (tzv. ztrátová komprese).

Úprava fotografie pro publikování
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (329 KB)

Fotografii nejprve zmenšíme, tak aby se vešla na monitor pomocí funkce Změna rozměrů z menu Upravit. Důležité je zvolit si vhodnou Metodu pro přepočet obrazu. Nejčastěji používanými metodami jsou Bikubická a Supersampling. Každá metoda poskytne trochu jiný výsledek – supersampling je měkčí a zachovává jemnější detaily.

Úprava fotografie pro publikování
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (218 KB)

Úprava fotografie pro publikování
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (156 KB)

Naopak bikubická metoda zostřuje fotografii a při velkém zmenšení některé detaily i vynechává:

Úprava fotografie pro publikování 
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (242 KB)

Úprava fotografie pro publikování
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (183 KB)

Během přepočtu digitálního obrazu mohou některé pixely zcela zmizet, což je rozdíl oproti analogovému zmenšování. V Zoner Photo Studiu 7 lze zároveň se změnou rozměru fotografii nastavit i Doostření:

Úprava fotografie pro publikování
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (184 KB)

metoda Bikubická Doostření 25%

Úprava fotografie pro publikování
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (189 KB)

metoda Bikubická Doostření 50%

Úprava fotografie pro publikování
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (224 KB)

metoda Supersampling Doostření 50%

Maskování neostrosti

Úprava fotografie pro publikování
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (331 KB)

V některých případech může fotografie zůstat stále neostrá, nebo ji velká hodnota parametru Doostření poškozuje. V tomto případě lze po zmenšení použít funkci Maskování neostrosti, kterou naleznete v menu Upravit – Vylepšit obraz. Tato funkce vytvoří neostrou masku (virtuální vrstvu) o určitém poloměru, kterou prolne do fotografie. Poloměr i sílu efektu je nutno vyzkoušet a nastavit individuálně pro každou fotografii.

Óprava fotografie pro publikování - přeostření
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (222 KB)

POZOR: při přeostření vznikají na okrajích objektů nepříjemné kontury, kterým je velmi dobré se vyhnout změnou poloměru, nebo zmenšením síly efektu. Při použití funkce Maskování neostrosti proto používejte zobrazení náhledu v měřítku 1:1 a kontrolujte hrany, zda je vznikající kontura ještě přijatelná.

Rámeček a okraj vylepší fotografii

Úprava fotografie pro publikování
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (283 KB)

Po zmenšení a vhodném doostření je vhodné přidat alespoň rámeček, který fotografii ohraničí. Přidáním barevného okraje lze ovlivnit atmosféru fotografie a potlačit vliv pozadí na kterém bude umístěna. Pomocí funkce Okraje a rámečky se nejprve kolem fotografie vytvoří okraj do kterého lze přidat vnitřní a vnější rámeček. Barvu okraje i rámečků lze nabrat kapátkem ve fotografii.

Optimalizace velikosti souboru

 

Úprava fotografie pro publikování
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (328 KB)

Pro publikování fotografií na Internetu se používá formát JPEG. Pro uložení s možností ovlivnit parametry, případně konverzi do tohoto formátu lze použít funkci Konvertovat soubor, případně v Editoru volbou Uložit jako… Pomocí posuvníku JPEG kvalita nastavujeme ztrátu kvality a zároveň se tím zmenšuje velikost souboru. Volba Uložit poutze obrazová data odstraní z fotografie EXIF a další informace – tím se dá ušetřit i několik kB.

Úprava fotografie pro publikování - JPEG fragmenty
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (116 KB)

POZOR: při použité velké komprese vznikají tzv. JPEG artefakty. Nejprve jsou viditelné na konturách a při dalším zvětšování vzniknou mozaikově uspořádané barevné bloky namísto kresby. Velkou kompresí lze fotografii zničit úplně stejně jako přeostřením.

Příprava fotografie pro tisk a výrobu klasických fotografií

Před tiskem, nebo výrobou klasické fotografie, je potřeba zjistit požadované vstupní rozlišení pro zajištění maximální kvality. Rozlišení se udává v počtu tištěných bodů (pixelů) na palec (2,54cm) – DPI (Dots Per Inch). U tiskáren a osvitových jednotek většinou neodpovídá požadované rozlišení hardwarovému rozlišení – pixel dodaný fotoparátem se promění v několik tiskových bodů základních barev, ze kterých se namíchají požadované odstíny.

Úprava fotografie pro publikování
Odkaz vede na nekomprimovaný TIFF (207 KB)

Pomocí funkce Změna rozměrů snadno zjistíte maximální rozměr pro kvalitní tisk při daném rozlišení zrušením volby Převzorkovat fotografii.

Optimální hodnota pro tisk na laserových tiskárnách a DTP zpracování je 300 DPI – výsledný rozměr fotografie je tedy 26x17,3cm. Pro velkoplošný tisk dostačuje i 150 DPI – z tohoto podkladu lze bez problému vyrobit i plakát o velikosti 52x34,7cm bez rizika ztráty kvality.

Převzorkováním fotografie vždy dojde ke změně kvality – ne vždy se musí jednat o změnu k lepšímu. Pokud se požadované hodnoty pro kvalitní tisk liší pouze nepatrně, není nutné fotografii zvětšovat či zmenšovat. Na druhou stranu po přepočtu fotografie na přesný rozměr lze provést korektury vlastní rukou a nenechávat je na automatice.

 

 

Další rady pro úpravu fotografií:

 

Článek vznikl ve spolupráci se společností ZONER software, s.r.o.