Ukliďte si pevný disk: uvolníte jeho kapacitu a ušetříte za nákup nového

aktualizováno 
Každý pevný disk se jednou zaplní a leckdy ani netušíte, kam se všechny ty volné gigabyty vlastně poděly. Vyzkoušeli jsme nástroj, se kterým ho snadno prohlédnete a uklidíte. Mnohdy ani nebudete nuceni kupovat nový.

Klasickým řešením docházejícího místa je zakoupení dalšího disku. Nechcete-li však investovat do nového a domníváte se, že je čas ve vašich datech udělat pořádek a nepotřebné soubory zlikvidovat, pak zkuste zajímavý program Xinorbis.

Pomocí něho budete mít perfektní přehled o velikosti svých adresářů jako na dlani. Po analýze vašich diskových úložišť (či jiných médií) totiž zobrazí koláčový graf využití všech adresářů. Zároveň zobrazí, kolik procent z obsazeného místa zabírá systém, videosoubory, grafické soubory, hudba, dokumenty apod. Problém mu však nečiní ani zobrazit velikost dat pro jednotlivé uživatele operačního systému či ty s nulovou délkou, v tempech, případně je poskládat podle data, typu, posledního přístupu atd.

Stažení a instalace
Domovské stránky programu naleznete na této adrese. Instalační soubor pak můžete stahovat přímo zde – Xinorbis (2 MB). Určen je pro operační systémy Windows 2000 a novější včetně Windows Vista. Protože je program šířen v rámci freewarové licence, nemusíte za něj platit. Instalace není nikterak složitá a stačí se jí doslova proklikat. Program pustíte přes Start nabídku. V Programech však nehledejte složku Xinorbis, ale nejprve freshney.org, ve které se nachází.

Hlavní okno
Po spuštění se zobrazí hlavní okno a automaticky otevře další, tentokrát dialogové, nazvané jako Quick Start. To slouží k rychlému startu, takže zde máte možnost zvolit si, jaký pevný disk(y) (máte-li jich více) anebo jednotku chcete zanalyzovat. Na levé straně zvolíte ke skenování celý vybraný disk a na pravé potom můžete zvolit třeba pouze složku (poklikáním na záznam na disk do složky vstoupíte a kliknutím nahoře na tlačítko Scan začne analýza). Dole potom máte možnost zvolit, zda chcete, aby se toto okno otevíralo automaticky při každém spuštění.

Xinorbis

A jdeme analyzovat
Jakmile zvolíte, co chcete skenovat (my jsme vybrali celou jednotku C:), několik následujících desítek sekund či až minut - v závislosti na velikosti jednotky a jejím obsazení - trvá její analýza. Během tohoto procesu vidíte, jaké složky jsou prohledávány, a graficky je znázorněno, kolik ještě zbývá prohledat. Po shromáždění dat dojde k jejich automatické analýze a pak se zobrazí okno s výsledky.

Xinorbis


Rychlé informování o stavu
Nyní se nebudeme věnovat vrchní části okna. Podívejte se rovnou na koláčový graf vlevo. Ten informuje uživatele o tom, kolik místa na jednotce zabírají různé druhy softwaru (např. programy, operační systém, audio, dokumenty atd.). Na pravé straně hned vedle pak můžete projít celý log analýzy v textové podobě. Hned pod těmito informacemi naleznete další a ty jsou pro lepší přehlednost rozděleny do záložek.

Xinorbis


Záložky s analýzou
V záložkách se dozvíte mnoho informací. První zobrazí data o skenování v tabulce, druhá potom ve stromové struktuře a buď v koláčovém, anebo sloupcovém grafu. Všechny záložky mají přitom několik různých parametrů, podle kterých si lze filtrovat výsledky tak, jak potřebujete vy. Například pod záložkou Magnitude naleznete statistiku velikosti jednotlivých souborů. To znamená, že se dozvíte, kolik souborů máte větších než 1 GB, menších než 1 Kb apod. Užitečná může být i ta s názvem Dates. Chcete znát stáří souborů? Zde tento přehled budete mít a ihned zjistíte, jaké že to soubory jsou třeba nejstarší. To záložka Top 50 vám přináší přehled 50 největších a nejmenších souborů na jednotce. V systému existuje i mnoho souborů s nulovou velikostí – ty vám odkryje záložka Null Files. Neméně zajímavá statistika se nachází i pod Users. Zobrazí totiž, kolik dat patří uživatelům přihlašujícím se k vašemu PC (např. táta, máma, sestra apod.).

Xinorbis

U záznamů naleznete nejen informaci o velikosti, ale také celou cestu k souboru, kdo ho vlastní, jeho stáří apod. Poklikáte-li na vybraný záznam, zobrazí se vám v novém okně s dalšími podrobnostmi.

Xinorbis


Potřebuji reportovat
Chcete-li tyto statistiky někomu předat či si je uložit pro další účely, můžete je vyexportovat třeba do HTML, XML, CSV či TXT formátu prostřednictvím čtyř tlačítek v části Quick Reports.

Xinorbis


Další volby
Nahoře naleznete několik tlačítek. Třeba to s názvem Compare slouží k porovnání dvou disků, jednotek či adresářů. Pokud si třeba myslíte, že se někde nacházejí stejná data, pak se tato funkce může dozajista hodit. Pod volbou Preference naleznete konfiguraci samotného programu. Zde můžete měnit mnoho parametrů od barev u jednotlivých kategorií přes možnosti ukládání reportů, definování temp souborů až po nastavení vzhledu grafů.

Xinorbis


Závěrem
Xinorbis je silný nástroj, který dokáže o vašich datech zjistit obrovské množství údajů a ty vám potom mohou pomoci nejen při čištění disku od zbytečností. Díky zanalyzování se tak můžete dozvědět, jak staré soubory máte, kolik jich je prázdných, kolik jich máte třeba větších než 1 GB, případně zda soubory mámy nezabírají na disku nejvíce místa. Následně na to můžete provést očistu pevného disku mnohem snadněji a efektivněji.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Spusťte si Android ve Windows, Linuxu či Macu

Ilustrační foto - Android

Chtěli jste hrát Android hry na počítači? Máte to mít. A je jedno, zda pracujete ve Windows, Linuxu či v Macu. Stáhněte...

Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci  Windows 10 October 2018...

Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří...

Stáhněte si zdarma: komfortnější vyhledávání v Googlu

Ilustrační foto - vyhledávání

Zobrazit výsledky z Googlu textem i obrazem umí SearchPreview. Odkud se na internet připojují servery či PC, ukáže v...Najdete na iDNES.cz