Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Uložte si mozek do počítače

aktualizováno 
Každému se již asi stalo, že zapomněl na nějakou událost ze svého života. Čím je člověk starší, tím častěji k výpadkům paměti dochází. Nový projekt nazvaný NewLifeBits má prý každému, kdo jej využije - přeneseně řečeno -, „zálohovat“ jeho zážitky.
Microsoft se již chystá zachytávat naše zážitky. Zálohujte si svůj život. I to by mohly být názvy tohoto článku. Následovat by ale mělo upřesnění. Tak tedy - ve vývojovém střediku Microsoftu v San Francisku se připravuje software, který by měl nahrávat každou fotografii, kterou pořídíte, každý dopis, který napíšete a mnoho dalších věcí.

Celý projekt, zatím nazývaný „MyLifeBits (kousky mého života)“, je vyvíjen v laboratořích nazvaných „Microsoft’s Media Presence Lab“. Výsledkem úsilí výzkumníků Microsoftu se má stát, v podstatě až do uživatelovi smrti, rozrůstající se multimediální databáze, která bude jakýmsi životopisem či kronikou jejího vlastníka. Hlavní přínos pak lidé, kteří s tímto nápadem přišli, uvádějí v možnosti v této neustále se rozšiřující databázi velice rychle vyhledávat potřebné údaje, čímž by měl obyčejný člověk ušetřit spoustu času.

Prohledávání krabice od bot

Pro časopis New Scientist se Gordon Bell – jeden z členů vývojového týmu - pokusil vyjádřit výhody připravovaného programu pomocí jednoduchého příkladu. Nazval jej „Problém velké krabice od bot“. Krabice od bot je totiž takovým symbolem ukládacího prostoru pro všechny možné i nemožné dokumenty, fotografie, videokazety, CD s hudbou nebo s programy a další materiály. Nic v není uspořádáno a nic v ní také nelze velice rychle nalézt. Systém „MyLifeBits“ má přinést možnost v této databázové „krabici“ pomocí prohledávacích nástrojů, jako jsou ty, které známe internetu, ve zlomcích vteřiny nalézt to, co bychom jinak mohli hledat i věky.

Systém by měl automaticky shromažďovat telefonní hovory ve formě zvukového záznamu, dokumenty, dopisy, pořízená videa a fotografie. Přitom by byl každý takový záznam doprovázen komentářem a propojen s dalšími relevantními dokumenty. Zvukový záznam by měl být automaticky převeden do textové formy.

Jak vidíte, jedná se systém, jehož plná funkčnost bude moci být představena až za několik let. To již budou na světě finančně dostupné úložné kapacity s volným prostorem v řádu 1000 GB, kvalitní programy pro rozpoznávání písma a řeči a odpovídající výpočetní výkon.

Komu pomůže?

Vyvíjený systém má ulehčit situace, kdy člověk ví, že to co hledá někde má, nemůže si ale vzpomenout kde přesně. Místo zběsilého prohledávání bytu či kanceláře, zadá dotaz a problém by měl být vyřešen.

Další pole působnosti se nabízí v oblasti zdravotnictví, kdy člověku, který má problémy s pamětí, umožní „MyLifeBits“ připomínat si staré události. Bude tedy jakousi náhradní pamětí takto postižené osoby.

Systém ještě není na světě, ale již nyní se objevují nové technologie, které mu dodají další dimenze. Možnost být připojen téměř kdykoliv ke svému „centrálnímu“ počítači, ať již doma nebo v práci, se díky různým bezdrátovým řešením pomalu stává skutečností. To jednak znamená, že ke své počítačové kronice bude mít člověk přístup kdykoliv si vzpomene a zároveň do ní může vkládat údaje a data v podstatě neustále. A například nové mobilní telefony s vestavěným digitálním fotoaparátem vám již nyní zajistí, že vám nemá šanci utéci jediné pronesené slovo, či dokument, novinový článek, zajímavá budova a kdoví co ještě.

Zdroj: AP, Microsoft, NewScientistTémata: software, Životopis

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz