Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ultimátní grafická karta: GeForce 8800GTX

  2:09aktualizováno  2:09
Hledáte grafickou kartu, která by vám umožnila hrát všechny současné hry na plné detaily s veškerým vyhlazováním v obrovských rozlišeních a stále zcela hratelně? Již nemusíte! Nová nVidia GeForce 8800GTX je tu!

Práce grafického čip nVidia 8800gtx | foto: Jan Stach

Současná generace grafických karet, které zastupují například modely Radeon X1950XTX 512MB, nVidia 7900GTX nebo SLI kombo nVidia 7950GX2 nebyly schopny poskytnout v nových herních peckách takový výkon, aby bylo možné hrát bez omezování.

  • Test Radeon X1950XTX vs 7900GTX vs 7950GX2

Přesně před měsícem se však vše změnilo. Nvidia vydala novou řadu grafických karet, která je revolucí v pravém slova smyslu. Přínosem a technologií nové grafické karty nVidia 8800 se zabývali například v tomto článku:

  • Nvidia GF8800 – Technologie a přínos srozumitelně

Z novinek, které stojí za pozornost vyzdvihujeme zcela novou konstrukci grafického jádra viz. obrázek. To, kteří doposud tušili, že v grafickém jádře se nacházejí nějaké verte a pixel shadery (jednotky zpracovávající obraz) se budou muset naučit novou strukturu grafických karet.

NVidia 8800 je první klasickou grafickou kartou, která má tzv. unifikovanou architekturu.Tedy pouze jeden druh výpočetních jednotek. Grafické jádro nové nVidie je zajímavé také díky obrovskému nárůstu tranzistorů, které obsahuje. Zatímco na předchozí generaci v podobě 7900 se nachází 278milionů tranzistorů, tak nové jádro 8800 obsahuje neuvěřitelných 681milionů tranzistorů!

Grafická karta 8800GTX je zajímavá i z dalších pohledů. Jedná se o nejdelší grafickou kartu, která kdy byla postavena. Měří neuvěřitelných 27cm. To hlavně díky systému napájení, kdy tato karta obsahuje hned dvojici napájecích konektorů. Na grafické kartě se poprvé vyskytuje více, něž 512MB paměti – plných 768MB RAM DDR3 na neuvěřitelné frekvenci 1900MHz. Je to také první karta se systémovou sběrnicí větší, jak dnes obvyklá 256bit. 8800GTX disponuje hned 384bit sběrnicí!

Unifikovaná architektura umožňuje použití nejnovějších herních technologií, které jsou dnes stále hudbou budoucnosti. Mluvím zejména o plné podpoře Shader Modelu 4.0 a DirectX 10. Shader Model 4.0 se ještě nějaký čas neobjeví, ještě dokonce nejsou ani hry, které plně využívají možnosti Shader Modelu 3.0 – to bude až blížící se Unreal Tournament 2007. Samozřejmě DirectX10 je dnes také nevyužitelný, jelikož ještě vlastně neexistuje. Podporovat ho budou až Windows Vista, ale technologii DirectX 10 již budou podporovat některé ohlášené hry a tak se DirectX10 dočká svého nasazení již v příštím roce.

Samozřejmě teorie je jedna věc, ale jak to vlastně všechno funguje? Nepřekvapivě dobře. Testy této grafické karty naleznete ve dvou článcích s podrobným představením parametrů, vzhledu, kvality obrazu, provozních vlastností a samozřejmě výkonu.

  • GeForce 8800GTX – nová generace grafik v akci
  • GeForce 8800GTX - Testy, grafy: nová dimenze výkonu

 Podle testů je grafická karta nVidia GeForce8800GTX novou dimenzí výkonu. V mnoha hrách překonává dnešní generaci grafických karet a to včetně CrossFire a SLI systémů o podstatných desítky FPS (frame za sekundu). Na této kartě jsou plně hratelné všechny dnešní hry na plné detaily s plným nastavením rozlišení, kdy GF8800 dokonce jako první podporuje až 16xAA!.

1600x1200 není pro tuto kartu žádný problém, všechny hry jsou dokonce hratelné i v rozlišení 1920x1440 a pokud přeci jen omezíte nějaký ten stupeň vyhlazování, tak hratelné bude vše i v rozlišení 2048x1536! O tom se všem kartám předchozí generace ani nezdá!. Nová nVidia 8800GTX zároveň opravuje velkou chybu GeForce7. Práci HDR s AA.

Pokud hledáte háček, tak ano jeden je. Spotřeba a nároky na počítačový zdroj. Spotřebu je potřeba vidět ze dvou hledisek. Ano je vyšší než u předchozí generace grafických karet, ale 8800GTX zároveň poskytuje mnohem vyšší výkon, takže za jeden dodaný Watt dostaneme mnohem více výkonu. Nevýhodou je, že karta díky konstrukci unifikovaných shaderů, které mimochodem tikají na frekvenci 1350MHz, zatímco zbytek jádra na 575MHz, spotřebovává mnoho energie i v klidovém stavu. 

V ruku v ruce s tím musí jít i počítačový zdroj. 450-500W sice je dostatečnou hodnotou, ale musí to být kvalitní zdroj, tedy Seasonic, Enermax nebo Tagan apod. Tato grafická karta má totiž velké nároky na sílu větve a kvalitu dodávaného proudu. Kdo by za to všechno čekal nějakou přemrštěnou cenu, tak bude asi příjemně překvapen. 16 500 s DPH je velmi reálná a velmi dobrá cena.

Tato karta je dnes vlastně jedinou, která si zaslouží označení High end. Všechny ostatní – 7900GTX, X1950XTX, 7950GX2 nemají při svých výkonech ve srovnání s GF8800GTX na toto označení sebemenší nárok. Bohužel cenově jsou stále nad 10 000 Kč a někdy i dost výrazně.

Grafická karta nVidia 8800GTX je jasným králem výkonu dnešních dní a to minimálně do doby vydání nové grafické generace ATI v podobě jádra R600. O tom si povíme v některém s dalších článků, stejně jako se podíváme na slabší  nVidii 8800GTS. 

Autor je šéfredaktorem počítačového magazínu DDWorld.cz

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Najdete na iDNES.cz