Ultrabook je mrtvý, ať žije Evo. Co vám tato nálepka při nákupu řekne?

  0:02
Čas od času se společnost Intel rozhodne, že je potřeba oddělit zrno od plev. Definuje minimální technickou a funkční specifikaci, a pokud ji zařízení splní, může tak nést její označení. Co pro zákazníka znamená nová nálepka Intel Evo?
Označením „Intel Evo“ se mohou pyšnit jen notebooky splňující přísná kritéria.

Označením „Intel Evo“ se mohou pyšnit jen notebooky splňující přísná kritéria. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Pamatujete si na pojem „Ultrabook“? Před deseti lety jej společnost Intel zavedla pro kategorii notebooků splňující jím stanovené podmínky. Těmi byly použití procesoru IntelCore, maximální výška 18 mm pro notebooky do 13,3" nebo 21 mm pro stroje od 14" výše. Na akumulátor musel ultrabook vydržet nejméně 5 hodin, z hibernace se probrat do sedmi sekund. To tehdy splňovaly jen high-endové modely. V dalších letech Intel specifikaci několikrát aktualizoval, ale postupně se „ultrabook“ začalo lidově říkat všem tenkých notebookům vyšší třídy. Ostatně, potřebná kritéria postupem času začaly splňovat nové modely docela běžně.

Trochu to připomíná například situaci s normou Hi-Fi, přesněji DIN 45500 z roku 1966. To bylo definované technické minimum, které musel přístroj - tehdy gramofon, zesilovač, magnetofon, reprosoustavy - splňovat, aby se mohl chlubit označením Hi-Fi. Šlo například o kmitočtový rozsah, odstup signálu od šumu nebo toleranci kolísání otáček. V prvních letech ji plnily jen špičkové stroje, poté již potřebných parametrů dosahovala i běžná „spotřebka“. Nakonec se pojem Hi-Fi zobecnil jako označení pro „slušnou hudební sestavu“. Ale to jsme trochu odbočili.

Intel však nelenil a v roce 2019 představil „Project Athena“, který byl opět sumarizací specifikací, při jejichž splnění mohl být notebook označen „plaketou“, která měla zákazníka ujistit, že stroj splňuje zásadní kritéria pro moderní přenosný počítač. Přesnější specifikací se nebudeme zdržovat a přejdeme k aktuální, druhé verzi Project Athena, která dostala název Intel Evo. První notebooky „Intel Evo“ právě přichází na trh a my jsme vyzkoušeli jednu z vlaštovek - Dell XPS 13.

Co znamená Intel Evo

Zatímco u ultrabooku byla specifikace trošku ve stylu „nesmí to být cihla, nesmí dlouho startovat a baterie musí vydržet alespoň do oběda“, v případě Intel Evo je docela podrobná.

Co tedy musí notebook nebo konvertibilní tablet splňovat, aby mohl dostat nálepku Intel Evo? Vybíráme to nejdůležitější:

  • musí být postaven na procesoru Core i5 nebo Core i7 generace Tiger Lake ve verzi s výkonnými grafickými jádry Iris Xe
  • musí mít alespoň 8 GB RAM a 256 GB NVMe SSD úložiště
  • displej musí mít rozlišení alespoň 1080p
  • akumulátor musí zvládnout šestnáct hodin přehrávání videa z lokálně uloženého souboru, nebo vydržet 9 hodin běžné práce s využitím bezdrátové sítě a jasem displeje 250nit
  • za 30 minut rychlého nabíjení musí akumulátor zvládnout 4 hodiny provozu
  • zařízení musí mít podsvětlenou klávesnici, podporu stylusu (pera) a touchpad musí být z kategorie „precision touchpad“
  • musí se ze spánku (přesněji „connected standby“) probudit v čase nižším než 1 sekunda
  • musí mít USB-C napájecí port, superrychlé rozhraní Thunderbolt 4 a bezdrátovou síť Wi-Fi 6
  • musí mít nějakou formu biometrického přihlašování
  • na uživatele musí mířit alespoň 720p / 30 fps webová kamera
  • musí být vybaven operačním systémem Windows 10 (asi aby měl tradiční partner, Microsoft, radost)

Další parametry nastavující minimální laťku pro Intel Evo

Dalo by se říci, že specifikace Evo je kuchařka pro ideální notebook, přinejmenším reálná výdrž na celou pracovní dobu, podsvětlená klávesnice, USB-C napájení a superrychlé standardy Wi-Fi 6 a Thrunderbolt 4 jsou ingredience, které by modernímu mobilnímu počítači chybět neměly.

Evo v reálném provozu

Jak se nám ale potvrdilo při soužití s konvertibilním „Evo“ notebookem XPS 13 od Dellu, je škoda, že na některé další ingredience se ve specifikaci nepamatuje. Například „matný dotykový displej“ bychom viděli rádi - ano, obraz jím zobrazený je méně atraktivní, ale zase jej můžete mnohem pohodlněji používat i venku nebo v horších světelných podmínkách a oči si neunavujete odlesky. Na to je tedy dobré při výběru notebooku pamatovat zvlášť.

Intel Evo

Také bychom uvítali „limit hlučnosti ventilátorů“. Ve specifikaci je to vyřešeno požadavkem na „bez ventilátorů, nebo ventilátorů ne větších než 15 mm“, což je sice hezké, ale právě malinkatá vrtulka rotující vysokou rychlostí může být původcem nepříjemného hluku a v případě XPS 13 je to podle nás největší mínus celého zařízení. Ventilátor totiž sviští i ve výkonově nijak dramatických situacích, jako je videokonference s pěti účastníky na platformě Google Meet - a zrovna v tomto případě by měl uživatel určitě rád ticho.

Tím však výtky v podstatě končí.

Notebook se ze spánku opravdu probere dřív než dootevřete víko displeje, v tu chvíli kamera s infračervenou podporou mrkne na obličej a díky systému Windows Hello je tak uživatel okamžitě přihlášen do systému. Funguje to spolehlivě, s drobnými problémy jsme se setkali jen v exteriéru (na terase), možná šlo o odlesky oslepenou kameru.

Výdrž 50 Wh akumulátoru při běžné práci lehce přesáhla deset hodin, pokud se víc využívalo streamování videa, videokonference a aplikace náročné na výkon, klesla na necelých devět hodin.

Výkonově je na tom počítač velmi dobře, ostatně dorazil v docela velkorysé konfiguraci s procesorem Core i7-1165G7, 16GB DDR4 paměti, 512 GB NVMe SSD úložiště. Při běžné práci byl svižný a jak to dopadlo ve výkonových testech, se můžete podívat do tabulky.

PC Mark 10 Extended4 293
GeekBench 4.4 - CPU - jedno jádro6 614
GeekBench 4.4 - CPU - všechna jádra22 278
GeekBench 4.4 - OpenCL56 734
GeekBench 5.4 - CPU - jedno jádro1 532
GeekBench 5.4 - CPU - všechna jádra5 712
GeekBench 5.4 - OpenCL18 171
GeekBench 5.4 - Vulkan18 145
CineBench R23 - jedno jádro1 254
CineBench R23 - všechna jádra4 812 (3,84x)
CPU-Z - jedno jádro596,8
CPU-Z - všechna jádra2 809,8
3D Mark - Time Spy1 740
3D Mark - Night Raid16 510

Aktivní chlazení zde (až na tu hlučnost) funguje dobře, pokud jsme notebook „vyhřáli“ půlhodinovým plným vytížením pomocí CPU-Z a FurMarku a ihned po jejich vypnutí spustili GeekBench, byly výsledky nejhůře o 19 procent nižší, než pokud test začínal s chladným notebookem (po několika minutách idle režimu).

Zajímalo nás také, jaký je výkon nikoli při připojení do sítě, ale při provozu na akumulátor.

GeekBench 5.4 - CPU1 495 / 5 494
3D Mark - Time Spy1 698

Rozdíl je minimální, vždy se vešel do pěti procent.

Vyzkoušeli jsme také kódování videa, stejným způsobem jako při srovnání Macbooků Air s novým procesorem M1 a Core i5. V aplikaci Handbrake jsme vytvořili frontu dvanácti 4K HEVC/H.265 videí s celkovou délkou 24 minut 14 sekund (zdrojové soubory měly celkem 10,2 GB) a nechali je převést do Full HD rozlišení a H.264 formátu (předvolba HQ 1080p30).

H.26489 minut
H.264 - Intel Quick Sync Video77 minut

To není vůbec špatné, zpracování videa na cestách se nebude notebook příliš bránit.

Intel na prezentacích o svých grafických jádrech Iris Xe pěje ódy a tvrdí, že jsou vhodné i na základní hraní. Zkusmo jsme proto nainstalovali Cyberpunk 2077. Při nastavení rozlišení na 720p, které na 13" displeji nevypadá nijak špatně, a kvality na „Medium“ jsme mohli hrát se snímkovou frekvencí 15–19 fps. Pokud jsme nastavení kvality ponížili na „Low“, snímková rychlost vzrostla na 22–28 fps, přičemž výjimečně propadla k 18 fps.

Cyberpunk 2077 na 13" laptopu s integrovanou grafikou Iris Xe

To samozřejmě nejsou hodnoty, se kterými by dávalo smysl notebook nějak masivněji využívat na hraní her, ale pokud na služební cestě po práci na hotelu dostanete chuť si trochu rekreačně zahrát a oželíte jemné textury, propracované odlesky a další finesy náročné na grafický výkon, nic vám v tom nebrání. Na integrovaný čip v tenoučkém těle to vůbec není špatné.

Pochvalně můžeme hovořit i o periferiích, kamera je velmi slušná, obraz plastický, s plynulým pohybem a výborně exponovaný. Detaily mírně zanikají v následném signálovém zpracování, a proto výsledek není nijak extra ostrý. Mikrofon snímá hlas výrazně, čistě a docela přirozeně. Okolní ruch zachytává, ale v běžných hladinách hlas není rušen. Zvuk reproduktorů je povedený, vokál je plný, výrazný a přirozený, v hudbě a filmech jsou pak i výšky a náznaky basů - na tenoučký notebook velmi dobré.

Snadnější výběr

Při zkoumání konvertibilního notebooku Dell XPS 13 se potvrdilo, že platforma Intel Evo nastavila laťku poměrně vysoko, takto označený stroj má vysokou šanci uspokojit náročnějšího uživatele a zjednodušit mu výběr. Potenciální zákazník by si měl před koupí zejména vyzkoušet, jak mu vyhovuje klávesnice a touchpad, jak je pro něj rušivá ventilace při vyšší zátěži a zda preferuje displej lesklý, nebo matný. Spousta dalších parametrů a vlastností by měla být „nálepkou“ Evo garantována.

Dell XPS 13 9310 je velmi povedený výkonný notebook, u kterého nám vadila jen vyšší hlučnost ventilace a lesklý displej. Drobným háčkem je cena, notebook pořídíte za 46 990 Kč.

Dobrou zprávou ale je, že nejlevnější Intel Evo notebooky začínají na zhruba 25 000 Kč a že nabídka novinek je poměrně pestrá.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Dva displeje, nebo jeden ohebný? Test nejzajímavějších notebooků na trhu

Asus Zenbook Duo (2024) a Lenovo ThinkPad X1 Fold 16

Jeden nabídne dvě plnohodnotné obrazovky, druhý jeden velký ohebný displej. Oba jsou kompaktní a...

Kompaktní mobil s parádním fotoaparátem od Leiky. Test Xiaomi 14

Xiaomi 14

Pokud hledáte menší smartphone s výbornou výbavou a operačním systémem Android, bude vás nejspíš...

Dlouhodobé zkušenosti: Apple iPhone 15 je nenápadně dobrý

Apple iPhone 15 a 15 Plus

Apple v uplynulých dvou generacích své iPhony rozdělil na dvě samostatné třídy. Modely Pro a běžné...

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

Bose Ultra Open Earbuds

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

Televizor Sony Bravia XR-65A95L

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

Působivý obraz, ideální pro hráče. Televizor TCL C845 bychom brali i dražší

Televizor TCL 65C845

Jasový výkon 2 000 nitů, všechny používané HDR standardy, 120Hz panel i HDMI vstup, podpora...

Tip na dárek: Levný soundbar, co příjemně vylepší zvuk běžných televizorů

Hisense HS214

Možná nepotřebujete hřmící subwoofer ani prostorové ozvučení s efekty ze všech stran, ale nezáživný...

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...