Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Souboj: notebook versus ultrabook. Který je lepší za stejné peníze?

aktualizováno 
Tenké a lehké ultrabooky lákají skvělou mobilitou, leckdo ale pochybuje o jejich výkonu a výbavě. Jak to tedy je? Odpověď není úplně jednoduchá. Hrubou výpočetní silou totiž vítězí notebooky, ale v kanceláři budou rychlejší jejich "ultra" bratříčkové.

Ultrabooky proti notebookům | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Notebook, nebo ultrabook? Co si mám za stejné peníze raději koupit?

Od tří výrobců jsme si půjčili celkem šest počítačů. Každý výrobce dodal jeden notebook a jeden ultrabook. Podmínkou byla stejná doporučená cena a shodná úhlopříčka.

Ultrabook

mobilnější notebook

Ultrabook je speciální kategorie notebooků, která splňuje kritéria stanovené společností Intel. Ta pro ně vyrábí i klíčové čipy, díky nimž může počítač dané podmínky splnit.

Především je to malá tloušťka (pod 2,1 cm), nízká hmotnost (do 1,5 kg u 13" a 14" modelů), úsporný procesor Intel, SSD disk a dlouhá výdrž na baterie.

Výsledkem má být počítač s výkonem, který plně uspokojí běžné uživatele, s rozumně dlouhou výdrží na baterie a hmotností takovou, aby jej i křehká blondýnka mohla nosit stále s sebou.

Acer a Fujitsu dodaly přístroje v klasickém "ultrabookovském" rozměru 14". Prvně jmenovaný v cenách kolem 27 tisíc korun, Fujitsu pak kolem 22 tisíc. HP dodalo rozměrnější 15,6" stroje, taktéž v ceně kolem 22 tisíc.

Profi versus "masovka"

Oříškem se ukázala podmínka stejné ceny. Ty u notebooků v uplynulých letech spadly na nevídaně nízké hodnoty a největší "šrumec" je v kategorii zhruba od 15 do 20 tisíc korun. Jenže ultrabooky na 20 tisíc korunách víceméně startují, zapůjčené novinky jsou ještě o dva až sedm tisíc dražší. A tak se stalo, že Acer i HP musely zapůjčit modely z "profi" kategorie.

V té jsou již notebooky vybaveny matnými displeji, na kterých lze pohodlně pracovat i za špatných světelných podmínek (například za plného slunce nebo pod přímým osvětlením). Notebooky jsou také vybaveny rychlejšími pevnými disky s rychlostí 7 200 otáček za minutu. Výjimkou je v testu Fujitsu, který zvolil i u notebooku pomalejší a energeticky úspornější verzi s 5 400 otáčkami. U ultrabooků funguje HDD spíše jako skladiště, pro aktivní práci jsou vybaveny superrychlými SSD disky. Jen ultrabook od Aceru má výhradně SSD uložiště. To je menší (128 GB) než pevné disky ostatních počítačů (500 GB), ale pokud často pracujete s velkými objemy dat (databáze, fotografie ...), vysokou rychlost oceníte a kapacitu doženete externím diskem.

Všechny srovnávané počítače mají nové procesory Intel z řady Ivy Bridge. Ultrabooky jsou osazeny úspornými nízkonapěťovými verzemi "U", v noteboocích jsou jejich výkonnější a žravější sourozenci.

Kolo první: 14" notebook Acer Travelmate P643 versus 14" ultrabook Acer Aspire M5

Úplná cenová shoda se nám nepodařila, notebook má doporučenou koncovou cenu 27 490 Kč, ultrabook 25 990 Kč. Rozdíl "patnácti stovek" ale v této třídě nepovažujeme za dramatický, a tak se můžeme pustit do srovnání.

Acer: vlevo ultrabook, vpravo notebook.

Acer: vlevo ultrabook, vpravo notebook. Konfigurace ultrabooku: procesor Intel Core i5-3317U na frekvenci 1.7 GHz. 6 GB RAM, grafická karta Intel HD4000 a Nvidia GeForce GT 460M LE, pevný disk SSD LiteOn s kapacitou 128 GB. Baterie má kapacitu 55 Wh. Konfigurace notebooku: procesor Intel Core i7-3520 na frekvenci 2,9 GHz, 4 GB RAM, grafické karty Intel HD-4000 a Nvidia GeForce GT640M, pevný disk Hitachi s kapacitou 500 GB. Baterie má kapacitu 66 Wh.

Oba počítače mají 14" displeje s rozlišením 1 366 x 768 pixelů. V případě notebooku z profesionální řady je v praktickém matném provedení, ultrabook je vyveden v populárním nepraktickém lesku. Oba mají téměř identickou šířku (notebook je o 3 milimetry širší) a hloubku (ultrabook o 6 mm hlubší). Velký rozdíl je v tloušťce - ultrabook je se svými 20,7 mm o 1,1 cm hubenější. A hmotnost? Notebook je o 0,57 kg těžší.

Acer - levá strana

Acery z levé strany: nahoře ultrabook, dole notebook

Přípojná místa: Oba počítače mají dva USB 3.0 porty, HDMI konektor, LAN port síťového konektoru, čtečku SD/MMC karet a konektor pro sluchátka a mikrofon - u ultrabooku kombinovaný, u notebooku dva konektory zvlášť. Notebook k tomu přidává třetí USB 3.0, VGA výstup pro monitor a slot pro Express Card. Na připojení k bezdrátovým sítím wi-fi a Bluetooth jsou vybaveny samozřejmě oba. Oba počítače také mají DVD zapisovací mechaniku, to je u ultrabooků dost nestandardní výbava.

Acer - pravá strana

Acery z pravé strany: nahoře ultrabook, dole notebook

Výkon: Ultrabook M5 se chlubí samostatným grafickým čipem GeForce GT 640M LE, což je trochu úspornější verze čipu GT 640M, který je v notebooku ProBook. To je na ultrabook velmi nadstandardní výbava. A tak, i když je notebook výkonnější, novější hry si v pohodě zahrajete i na ultrabooku.

notebook Acerultrabook Acer
3D Mark 0612 034 bodů9 670 bodů
3D Mark Vantage  7 369 bodů6 004 bodů
3D Mark 11  1 867 bodů1 507 bodů

V grafickém výkonu obou strojů není nijak propastný rozdíl.

Acer - zadní strana

Acery zezadu: nahoře ultrabook, dole notebook

Hrubý výpočetní výkon procesoru je o poznání vyšší u notebooku, přeci jenom - je osazen procesorem i7 a v ultrabooku je i5, navíc v úspornějším provedení.  

notebook Acerultrabook Acer
Cinebench 11.5 - Open GL37,88 fps32,18 fps
Cienebnch 11.5 - CPU  3,21 bodu  2,34 bodu

Navzdory slabšímu procesoru i grafice je ultrabook rychlejší u kancelářských aplikací a při běžných úkolech. Jeho trumfem je totiž ďábelsky rychlé SSD uložiště, díky kterému systém mnohem rychleji pracuje s daty.

Acer - přední strana

Acery zepředu: nahoře ultrabook, dole notebook

Pokud chcete pracovat s HD videem (např. konverze formátů nebo převody rozlišení) a provozovat výpočetně náročné úlohy, rychlejší budete s notebookem. Při běžných pracovních úlohách bude svižnější ultrabook. 

notebook Acerultrabook Acer
PC Mark 072 475 bodů3 439 bodů
ATTO - čtení 32MB souboru99 MB/s431 MB/s
ATTO - zápis 32MB souboru99 MB/s200 MB/s

Výdrž baterií: Velmi zajímavě dopadlo srovnání výdrže na akumulátory. Časy notebooku i ultrabooku byly prakticky úplně stejné. Ačkoli má notebook větší apetit, výrobce to kompenzoval akumulátorem s větší kapacitou.

notebook Acerultrabook Acer
výdrž na akumulátor5 hodin 22 minut5 hodin 29 minut

Oba stroje dosáhly výborných hodnot, notebook vydrží ze všech testovaných notebooků nejdéle, ultrabook byl o půl hodiny překonán modelem od HP.

Kolo druhé: 14" notebook Fujitsu Lifebook LH 532 versus 14" ultrabook Fujitsu Lifebook UH572

Koupíte je za prakticky úplně stejné peníze. Notebook má doporučenou cenu 23 100 Kč, ultrabook 23 256 Kč. Oba mají 14" displeje, což je určující i pro dva ze tří rozměrů celého zařízení - notebook je o 12 mm širší než ultrabook, ten je naopak o 14 mm hlubší. Velký rozdíl je v tloušťce (tj. výšce) počítačů - ultrabook je o 1,55 cm hubenější. A především v hmotnosti - ultrabook je o 0,51 kg lehčí. Společně je musíme pochválit za displeje - oba je mají matné.

Fujitsu: vlevo ultrabook, vpravo notebook.

Fujitsu: vlevo ultrabook, vpravo notebook. Konfigurace ultrabooku: procesor Intel Core i5-3317U na frekvenci 1.7 GHz, 4 GB RAM, grafická karta Intel HD-4000, pevný disk Western Digital s kapacitou 500 GB, SSD Sandisk s kapacitou 32 GB. Akumulátor s kapacitou 28 Wh. Konfigurace notebooku: Procesor Intel Core i5-3210 na frekvenci 2.5 GHz, 4 GB RAM, grafická karty HD-4000 a Nvidia GeForce GT620M, pevný disk Toshiba s kapacitou 500 GB. Baterie má kapacitu 48 Wh.

Přípojná místa: Oba počítače mají dva USB 3.0 porty, jeden USB 2.0 port, HDMI, čtečku SD/MMC karet a konektor pro mikrofon a sluchátka. Notebook dělený (2x Jack), ultrabook kombinovaný (1x Jack). Notebook navíc přidává jeden další USB 3.0 port, LAN konektor pro rychlé připojení do sítě, VGA výstup pro monitor a DVD vypalovačku. Ultrabook má oproti notebooku "pouze" slot pro SIM kartu pro připojení k mobilním sítím. Oba mají samozřejmě wi-fi a Bluetooth bezdrátové karty.

Fujitsu - levá strana

Fujitsu z levé strany: nahoře ultrabook, dole notebook

Výkon: Z hlediska hrubé síly má jasně navíc notebook. Má silnější procesor a především výkonnou grafickou kartu. Ty upotřebíte ve chvíli, kdy chcete hrát hry nebo třeba pracovat s HD videem. U kancelářských aplikací je tomu ale jinak, zde do výsledku benchmarků zasáhlo vyrovnávací SSD uložiště ultrabooku, a ten tak dosáhl bezmála o třetinu lepšího výsledku.

Fujitsu - pravá strana

Fujitsu z pravé strany: nahoře ultrabook, dole notebook

Výkon při hraní her jsme prověřily pomocí benchmarků 3D Mark. Zde má jasně navrch notebook. Pravdou je, že i na ultrabooku si leckteré starší tituly zahrajete.

notebook Fujitsuultrabook Fujitsu
3D Mark 068 931 bodů4 522 bodů
3D Mark Vantage4 539 bodů2 770 bodů
3D Mark 111 077 bodů   568 bodů

Výkony při práci s 3D a 2D grafikou. V případě výpočtů grafické karty je o půlku výkonnější notebook, u výkonu procesoru není rozdíl tak dramatický. Při zpracování fotek z dovolené bude i ultrabook rozumně svižný.

Fujitsu - zadní strana

Fujitsu zezadu strany: nahoře ultrabook, dole notebook

notebook Fujitsuultrabook Fujitsu
Cinebench 11.5 - Open FL24,93 fps12,35 fps
Cinebench 11.5 - CPU  2,90 bodu  2,35 bodu

U kancelářských aplikací hodně záleží i na rychlosti pevného disku. Díky vyrovnávacímu SSD úložišti zde vede ultrabook.

Fujitsu - přední strana

Fujitsu zepředu: nahoře ultrabook, dole notebook

notebook Fujitsuultrabook Fujitsu
PC Mark 072 165 bodů3 165 bodů
ATTO - čtení 32MB souboru70,2 MB/s163,1 MB/s
ATTO - zápis 32MB souboru69,4 MB/s109,2 MB/s

Výdrž baterií: I u této dvojice jsme naměřili podobné hodnoty výdrže, obě spíše průměrné až lehce podprůměrné.

notebook Fujitsuultrabook Fujitsu
výdrž na akumulátor3 hodiny 23 minut3 hodiny 31 minut

Kolo třetí: 15,6" notebook HP ProBook 6570b versus 15,6" ultrabook HP Envy 6

I u této dvojice se nám podařilo trefit zcela stejnou cenovou hladinu. Notebook stojí 22 890 Kč, ultrabook jen o čtyři stovky méně - koupíte jej za 22 490 Kč.

Oba počítače mají 15,6" displeje. Notebook matný s rozlišením 1 600 x 900 a ultrabook lesklý s rozlišením 1 366 x 768 bodů. Bohužel to není chyba. Stejné rozlišení, které je rozumné na 13" a 14" displeji, využívá mnohem větší 15,6" zobrazovač ultrabooku Envy6. Pro lidi s horším zrakem ideální, ale jinak je to plýtvání potenciálem.

HP: vlevo ultrabook, vpravo notebook.

HP: vlevo ultrabook, vpravo notebook. Konfigurace ultrabooku: procesor Intel Core i5-3520 na frekvenci 2.9 GHz, 4 GB RAM, grafické karty Intel HD-4000 a Nvidia GeForce GT 640M, pevný disk Hitachi s kapacitou 500 GB. Baterie má kapacitu 60 Wh. Konfigurace notebooku: procesor Intel Core i5-3210 na frekvenci 2,5 GHz, 4 GB RAM, grafická karta AMD Radeon HD7570M, pevný disk Seagate s kapacitou 500 GB. Baterie má kapacitu 56 Wh.

Oba stroje mají shodnou šířku. Ultrabook je o tři milimetry hlubší než notebook, ale co se tloušťky týče, je to jiné - je o 1,4 cm hubenější než ProBook. Ultrabook váží 2, 21 kg, což je na ultrabook hodně, ale na 15,6" počítač docela málo. Notebook je o 400 gramů těžší.

Přípojná místa: Oba mají dva USB 3.0 porty, jeden USB 2.0 port, čtečku SD/MMC karet, konektor RJ-45 pro připojení k LAN, vstup pro mikrofon a sluchátkový výstup. Ultrabook má nad rámec jen HDMI výstup, který je v případě notebooku nahrazen DisplayPortem. Redukci na HDMI lze dokoupit.

HP - levá strana

HP z levé strany: nahoře ultrabook, dole notebook

Notebook navíc přidává eSATA port, dva USB 2.0 porty, rychlé rozhraní FireWire, VGA port pro připojení monitoru, sériové rozhraní pro připojení specifických periferií a vypalovací DVD mechaniku. Wi-fi a Bluetooth mají samozřejmě oba.

HP - pravá strana

HP z levé strany: nahoře ultrabook, dole notebook

Výkon: Poprvé došlo k zajímavému obratu. Grafický výkon byl ve všech testech lepší u ultrabooku, a to docela významně. Notebook je totiž osazen čipem AMD Radeon HD 7570M, zatímco ultrabook má k dispozici buďto úsporný HD4000 od Intelu, nebo výkonnější AMD Radeon HD 7670M.

notebook HPultrabook HP
3D Mark 066 631 bodů8 135 bodů
3D Mark Vantage3 940 bodů4 739 bodů
3D Mark 11   995 bodů1 155 bodů

Ultrabook tak vede nejen u všech benchmarků 3D Mark, ale také u Open GL renderování v Cinebench. U procesoru žádné překvapení, i5 notebooku je výkonnější než úspornější nízkonapěťová i5 u ultrabooku.

HP - zadní

HP zezadu: nahoře ultrabook, dole notebook

notebook HPultrabook HP
Cinebench 11.5 - Open GL28,85 fps32,84 fps
Cinebench 11.5 - CPU  2,89 bodu  2,39 bodu

Nižší výpočetní výkon ale ultrabooku nepokazil vítězství u praktického Benchamrku PC Mark 07, který simuluje běžné kancelářské a multimediální využití. Hlavním důvodem bude opět rychlejší SSD uložiště. 

HP - čelní strna

HP zepředu: nahoře ultrabook, dole notebook

notebook HPultrabook HP
PC Mark 072 245 bodů3 822 bodů
ATTO - čtení 32MB souboru103 MB/s139 MB/s
ATTO - zápis 32MB souboru82 MB/s95 MB/s

Výdrž na baterii: U HP jsme naměřili velký rozdíl ve výdrži. Notebook vydrží slabé tři hodinky, ultrabook výborných šest hodin.  

notebook HPultrabook HP
výdrž na akumulátor2 hodiny 51 minut6 hodin 3 minuty

U notebooku za to nejspíše může relativně výkonná grafická karta od AMD, která nemá žádnou úspornou (méně výkonnou integrovanou) alternativu.

Závěr: ultrabooky nejsou jen na "hraní" a někdy mohou být i na hraní

Ultrabooky mají zpravidla nižší "hrubý" výkon. Při běžném kancelářském využití jsou však zpravidla svižnější. Pokud je ultrabook vybaven přídavnou výkonnou grafickou kartou, jako Acer M5, pak si na něm i zahrajete hry. Z prostorových důvodů nabízí méně přípojných míst, ale pro každodenní nošení jsou mnohem příjemnější.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Herní notebook se třemi displeji - koncept Valerie od společnosti Razer
Notebook pro šílence má tři displeje a jméno Valerie

Las Vegas (Od zpravodajů Technet.cz) Výrobce herních počítačů a příslušenství Razer se na veletrhu CES pochlubil konceptem Valerie - notebookem se třemi 4K displeji pro maximální herní zážitek či...  celý článek

Nývlt Václav: online
Prosklený notebook od Aceru hráče nadchne. Batoh neutrhne, kapsu ano

New York (od zpravodaje Technet.cz) Acer na konferenci v New Yorku představil tři nové herní notebooky. Osazeny jsou desktopovými procesory, grafickými kartami poslední generace a díky tenkým...  celý článek

Nývlt Václav: online
Porsche Design představil svůj první tablet. Má se blížit dokonalosti

Barcelona (od zpravodaje Technet.cz) Studio Porsche Design představilo na veletrhu mobilních novinek v Barceloně tablet Book One. Má být paralelou supersportovního auta a kombinovat elegantní, ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.