Širší než obvykle. Ultrabook Toshiba s displejem 21:9 je skvělý na filmy

aktualizováno 
Vedle okna textového editoru lze mít pohodlně otevřené i okno internetového prohlížeče. Širokoúhlý film zobrazí bez černých pruhů. Vyzkoušeli jsme ultrabook Toshiba U840W s unikátním poměrem stran 21:9.

Toshiba U840W | foto: Technet.cz

Notebooky s klasickým poměrem stran 4:3 již byly prakticky vytlačeny širokoúhlými modely s displeji s poměrem stran 16:9. Ty v době, kdy na jednom počítači běžně využíváte více aplikací současně, nabízí rozumnější rozložení pracovního prostředí. Tak k čemu je dobrý ještě širší displej?

První odpověď je nejsnadnější: dobře se na něm kouká na filmy. Opravdu "kinový" formát 21:9 zobrazí bez černých horizontálních pruhů. V tomto formátu je většina filmů na Blu-ray a DVD. Ale je tu problém: jako správný ultrabook nemá U840W optickou mechaniku, a tak si BD ani DVD nepustíte.

Takže je tu možnost druhá: film si stáhnete z internetu ve formátech MKV nebo DivX. Zde si musíte dát pozor, zda není film překódován do formátu 16:9, tedy zda černé pruhy nejsou součástí videa. Pak by nezbývalo, než si se zobrazením pohrát v nastavení přehrávače. Drtivá většina ripů, které jsme vyzkoušeli, byla zobrazena korektně.

Toshiba U840W - zavřený

Druhá odpověď míří ke studentům a do kanceláří. Na takto široký displej se vedle sebe pohodlně vejdou dvě okna, například jedno s textovým editorem a jedno s internetovým prohlížečem. Nebo jedna širokánská tabulka v Excelu.

Ovšem s jedním omezením: musíte mít dobré oči. Rozlišení displeje je sice velmi slušných 1792 × 768, ale délka úhlopříčky činí jen 14,4 palce, takže obrazovka sama měří na výšku zhruba 15 centimetrů. Což je dostatečné pro perfektní kvalitu videa, ale znaky na ní bychom mohli téměř označit za blešky.

Toshiba U840W - klávesnice
Toshiba U840W - klávesnice

Na klávesnici se pracuje dobře, ale samostatný numerický oddíl sem výrobce nevměstnal.

Pro práci v Excelu nebo ekonomických programech rozhodně chybí numerická klávesnice. Ne že by se nevešla, ale výrobce dal přednost rozměrnějším reproduktorům, které vyrábí v kooperaci se společností Harman/Kardon. Při přehrávání filmů a hudby tento krok oceníte, ale při vyplňování tabulky již méně.

V širokém těle normální ultrabook

Toshiba svůj ultrabook osadila procesorem i5 3317U na frekvenci 1,7 GHz, systém má k dospozici 4 GB operační paměti. Grafika je standardní HD4000 z IvyBridge čipsetu a 32GB SSD úložišti z produkce Samsungu sekunduje pevný disk Hitachi s kapacitou 320 GB a rychlostí ploten 5400 ot/min.

Toshiba U840W - levá strana

Na levé straně naleznete dva USB 3.0 porty a port pro připojení datové sítě LAN.

Výsledný výkon je spíše průměrný, což ale při plánovaném využití (přehrávání HD videa a kancelářské aplikace) nijak nevadí.

PC Mark 20072 976 bodů
3D Mark 065 615 bodů
3D Mark Vantage3 292 bodů
3D Mark 11619 bodů
Cinebench 11.5grafika: 16,39 fps procesor: 2,38 bodu
ATTO80 MB/s čtení, 98 MB/s zápis

Palmresty mají strukturovaný povrch. Při práci je to příjemné a navíc se tolik nešpiní (otisky prstů a dlaní). Při provozu jsou chladné, při delší plné zátěži jsme na nich naměřili maximálně 32 °C, na konci šasi pod displejem pak lehce přes 45 °C.

Toshiba U840W - pravá strana

Na pravou stranu výrobce připravil jeden USB 3.0 port s funkcí nabíjení při vypnutém notebooku, HDMI výstup a dva konektory pro sluchátka a mikrofon.

Toshiba U840W - spodek

Gumové nožičky zabraňují sklouzávání například z podložek na klín.

Toshiba U840W - čtečka

Potěší čtečka SD a MemoyStick paměťových karet.

Displej je kvalitní a obraz jemný. Horizontální pozorovací úhly jsou perfektní, vertikální pak o něco méně, a patří tak spíše k průměru. Výsledný zvuk reproduktorů Harman/Kardon je hlasitý a výrazný. Potěší příjemný vokál, slušné plné středy, méně už poněkud chrastivé výšky.

Hmotnost notebooku je 1674 gramů.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Najdete na iDNES.cz