Otestovali jsme zabijáky notebooků, předčí je skoro ve všem

Na český trh dorazila další várka ultrabooků, tentokrát jsme se podívali na zoubek modelům od HP, Lenova, Samsungu a Toshiby. A vyjma jednoho nás kvalitou a výkony potěšily.

Ultrabooky | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Do testu to stihly čtyři ultrabooky od HP, Lenova, Toshiby a Samsungu a jeden "nesmísemuříkatultrabook" od Samsungu. Podmínky společnosti Intel pro užívání označení ultrabook totiž nesplňuje absencí technologie Anti-Theft. A tak jsme jej postavili mimo startovací listinu, do vlastního boxíku.

I když máme rádi jasné vítěze a jasné poražené, tentokrát nemůžeme takto rezolutní výrok vyřknout.

Co je ultrabook?

přečtěte si podrobně v prvním dílu testu

Každý z testovaných strojů má nějaké "nej". Nejlehčí je Toshiba Portégé Z830 a má také největší grafický výkon. Z hlediska výpočetního výkonu na tom je nejlépe Lenovo U300S, to je také nejtenčí. Na akumulátor vydrží v provozu nejdéle HP Folio 13. A nejlepší zvuk má Samsung 530U.

Žádné voňavky

Ultrabooky nejsou módní vlnou, ale plnohodnotnými pracovními nástroji. Všechny stroje v testu mají procesor Intel Core i5, Lenovo dorazilo s výkonnějším Core i7. Shodně mají 4 GB operační paměti a grafickou kartu HD3000. Všechny mají samozřejmě Bluetooth a Wifi, Toshiba a Samsung i bezdrátové připojení displeje WiDi a Toshiba a HP integrovaný ethernetový port. U Samsungu jej získáte připojením adaptéru. 

Pravé boky ultrabooků: zeshora HP, Lenovo, Samsung, Toshiba

Naopak úplně chybí optické mechaniky, pokud byste jí potřebovali, nezbude nic jiného, než přes USB připojit nějakou externí verzi. Vyjma Lenova najdete na každém ultrabooku čtečku SD karet pro snadný přenos dat z fotoaparátu nebo kamery. Standardem je rozhraní HDMI pro připojení televizoru nebo projektoru.

Naprostou samozřejmostí jsou integrované web kamery a mikrofony, po Skype si tedy můžete povídat bez jakéhokoli příslušenství.

Displeje mají ve všech případech úhlopříčku 13" ... to není třeba příliš zdůrazňovat, jiný rozměr obrazovky u ultrabooků zatím nenajdete. Shodné je i rozlišení, 1366 x 768 pixelů. Samsung 530 a Toshiba mají matnou povrchovou úpravu, která je pro práci vhodnější. Ostatní jsou v "lesku".

Všichni disponují i rychlým USB 3.0 rozhraním, to oceníte především při práci s externím diskem - na rychlosti pak nepoznáte, zda data "taháte" z interního, nebo externího disku.

Levé boky ultrabooků: zeshora HP, Lenovo, Samsung, Toshiba

A když jsme u disků - ve všech ultraboocích naleznete SSD elektronické uložiště, které oproti klasickému HDD nabízí vyšší rychlost, vyšší odolnost proti mechanickému poškození, a nižší energetické nároky. Ale také vyšší kapacitu. Šalamounsky to vyřešil Samsung - zkombinoval malý 16GB integrovaný SSD (iSSD) a klasický HDD s kapacitou 500 GB. Splnil tak ultrabooková kritéria stanovená firmou Intel a srazil cenu použitím levnějšího (menšího) SSD.

Zadní stěny ultrabooků: zeshora HP, Lenovo, Samsung, Toshiba

Výkonově všechny testované ultrabooky stačí na běžnou svižnou práci - internet, kancelář, přehrávání multimedií včetně HD videa, úpravy fotek a střih domácího videa - nic z toho není pro testované stroje problém. Grafický výkon nestačí na nové náročné tituly, ale na některé starší hry postačuje. Více napoví naměřené hodnoty v benchmarku 3D Mark.

Hmotnost, která u žádného notebooku nepřesáhla 1,5 kg, umožňuje jeho každodenní nošení bez vytahaných rukou a křivých zad. Na druhou stranu při reálné práci naměřená výdrž baterií je sice uspokojivá, ale na celodenní práci nestačí - stropem je 4,5 hodiny. Pokud budete jen psát ve Wordu s vypnutou bezdrátovou kartou a ztlumeným jasem, pak se můžete dostat na významně delší čas.

HP Folio 13

Cena: 23 590 Kč

Spolu s Lenovem je HP nejrobustnější v testu. Ne, že by to byl nějaký obřík, to ani v nejmenším, ale šasi je příkladně pevné, stejně jako kryt displeje. Každodenní nošení v batohu nebo brašně nebude nejmenší problém.

HP Folio 13

Uvnitř notebooku nečeká žádné překvapení. Core i5-2467M na frekvenci 1.6 GHz, 4 GB DDR3 RAM v jednokanálovém zapojení (na frekvenci 666 MHz), základní deska z produkce HP s chipsetem HM65 (Cougar Point), grafická karta HD3000 a displej LG Philips. Úložištěm je 128GB SSD od Samsungu. Wi-fi karta je základní Wireless-N od Intelu, 1GBit ethernet pak z produkce RealTeku. Lithium Ion baterie má kapacitu 59 Wh.

ATTO (rychlost čtení a zápisu 32MB souborů)
rychlost čtenírychlost zápisu
HP217 MB/s179 MB/s
Lenovo225 MB/s135 MB/s
Samsung 98 MB/s 95 MB/s
Toshiba157 MB/s 47 MB/s

Jako jeden z mála ultrabooků má Folio13 ethernetový port pro kabelové připojení k síti. Nemusíte se tak spoléhat na Wifi ani připojovat různé adaptéry. Jinak je to klasika - jeden USB 2.0 a jeden USB 3.0 konektor, HDMI, čtečka SD karet a kombinovaný 3,5mm jack pro sluchátka a mikrofon.

Touchpad tvoří s tlačítky jeden celek, mačkáte jeho rohy - podobně jako u Apple Macbook Air. Bohužel se nám s ním nepracovalo nejlépe, což ale může být trochu subjektivní. Naopak musíme pochválit klávesnici, píše se na ní dobře, je rozumně tichá - především, má podsvětlení, můžete tak pracovat i v noci. Palmresty jsou studené i při zátěži, v té byl však ultrabook trochu hlučnější.

HP Folio 13
HP Folio 13

Displej má rozlišení 1 366 x 768 pixelů, trochu viditelný rastr, ale solidní barvy a především - výborné pozorovací úhly ze stran. Ve vertikálním směru je to horší, ale stále patří k nadprůměru. Lesklý povrch displeje však nekompromisně odráží okolní světla.

HD Tach 3.0 (čtení 8 MB souborů, rychlost přístupu na náhodné místo)
průměrná rychlost čtenínáhodný přístup
HP179 MB/s 0,1 ms
Lenovo183 MB/s 0,2 ms
Samsung 530 81 MB/s21,9 ms
Toshiba140 MB/s 0,5 ms

Navzdory logu "Dolby Advanced Audio" je zvuk spíše průměrný, chybí hloubky, nižších středů není moc, ale reprodukce je docela živá, posluchač má pocit prostoru, ale celé je to takové "uťápnuté". Výšek je až moc. 

Výkonově patří HP k lepšímu průměru ve všech ohledech, nejlepšího výsledku dosáhl u měření výdrže na akumulátor - pracoval 4 hodiny 32 minut.

Lenovo U300S

Cena: 23 990 Kč (cena s testovanou výbavou 34 000 Kč)

Čistější a jednodušší design se již výrobci povést asi nemohl. Pevné tělo z kombinace kovu a plastu je připravené na každodenní použití, kryt displeje je pevný, ale při vyšším tlaku se dotýká zobrazovače. V otevřeném stavu si nelze nepovšimnout ostrých hran notebooku, občas jsme se o ně při práci trochu dřeli zápěstími.

Lenovo U300S

Touchpad tvoří s tlačítky jeden celek, stejně jako u HP, ale v tomto případě se nám s ním pracovalo příjemně. Na klávesnici se píše dobře, ale není podsvětlená, chybí i obvyklá "lenovácká" lampička v krytu displeje.

Lenovo do vínku dostalo výkonnější procesor než ostatní testovanci, Intel Core i7-2677M na frekvenci 1,8 GHz. Doplňují jej 4 GB operační paměti DDR3 na frekvenci 666 MHz z produkce Hyundai (Hynix). Úložištěm je 256GB SSD od JMicron. Grafická karta HD3000 dodává obrazová data displeji Chi Mei. Motherboard je založen na chipsetu Intel QS67 (Cougar Point). Baterie má kapacitu 54 Wh.

PC Mark 07 - rychlost systému při běžném použití (více bodů = lépe)
HP3 143 bodů
Lenovo3 505 bodů
Samsung 5302 511 bodů
Toshiba3 158 bodů

Displej má klasické rozlišení 1 366 x 768 obrazových bodů, barvy jsou syté a rastr velmi jemný. Horizontální pozorovací úhly jsou velmi slušné, vertikální slabší, ale stále velmi dobré. Displej je lesklý, v optimálních světelných podmínkách nabídne perfektní obraz, ale odrazy světel či okna jsou při práci rušivé. 

Výčet portů je krátký, je to jeden USB 2.0, jeden USB 3.0, HDMI a kombinovaný sluchátkový/mikrofonní jack 3,5 mm.

Lenovo U300S
Lenovo U300S

Palmresty jsou chladné i při delší práci a chlazení je tiché. Zvuk je nemastný a neslaný, ale zároveň neurazí. Charakterem je podobný jako u Toshiby, ale méně prská a má výraznější vokál. Působí kompaktněji, hloubky jsou samozřejmě absentující. 

Díky procesoru Core i7 nabízí U300S nejvyšší výpočetní výkon, nezaostává ale v žádné měřené kategorii.

Cinebench R11.5 - rychlost systému při zpracování videa a animací
CPUOpenGL
HP1,55 bodu8,09 fps
Lenovo2,25 bodů7,92 fps
Samsung 5301,54 bodu7,32 fps
Toshiba2,17 bodů9,77 fps

Samsung 530U

cena: 22 990 Kč

Samsung se chlubí hořčíkovým kabátkem, který mu dodává dostatečnou pevnost a odolnost. Víko displeje je sice tenké, ale ani při silnějším tlaku se neprohýbá a tedy netlačí do zobrazovače. Na každodenní tlačenici v batohu je tedy připraven dobře. Ze stejného materiálu jsou i palmresty, které i při práci zůstávají příjemně chladné. Spodní kryt a okolí klávesnice jsou však z plastu.

Samsung 530U

Stejně jako ostatní testované ultrabooky má displej s úhlopříčkou 13.3", oproti ostatním ultrabookům má o několik milimetrů užší tělo. Patří sice k "tlustějším" v testu, ale i tak v nejsilnějším místě nenaměříte více než 17,6 mm. Hmotností 1,41 kg se drží spíše ve středu pelotonu, subjektivně ale působí těžší, než ve skutečnosti je.  

Samsung 530U je dodáván v jediné konfiguraci s procesorem Intel Core i5-2467M na frekvenci 1.6 GHz, se 4 GB DDR3 operační paměti taktované na 666 MHz v jednokanálovém zapojení. To je údaj diagnostického nástroje HW Info, výrobce udává frekvenci paměti 1 333 MHz. Vše je zapojeno do základní desky Samsung založené na čipové sadě Intel HM65 (Cougar Point).

O grafický výstup se pochopitelně stará intelovská HD 3000, taktované na základní frekvenci 350 MHz. O zobrazení se stará integrovaný displej z produkce výrobce ultrabooku nebo zobrazovač připojený do HDMI či Display Port konektoru.  

Výdrž na baterie (jas na 3/4, Wifi, internet, běžná činnost)
HP4 hodiny 32 minut
Lenovo4 hodiny 09 minut
Samsung4 hodiny 03 minuty
Toshiba4 hodiny 01 minuta

Jako úložný prostor výrobce zvolil disk Hitachi s kapacitou 500 GB a rychlostí ploten 5400 RPM, což se samozřejmě projevuje na nižším výsledném výkonu systému. K rychlému přístupu k často používaným datům má dopomoci 16GB iSSD (integrovaný SSD) od SanDisku. Bezdrátové připojení zajišťuje Advanced-N karta od Intelu, ethernet je 1GBit od RealTeku. Lithium Ion akumulátor s kapacitou 45 Wh nese značku Samsung.

Pochválit musíme 13,3" LCD displej s rozlišením 1366 x 768 pixelů. Velkou radost máme z jeho provedení. Je matný. Můžete tak na něm v klidu pracovat i za nepříznivých světelných podmínek - odlesky na něm jsou minimální. Pozorovací úhly jsou velmi slušné, nadprůměrné v horizontálním směru, ve vertikálním je lepší z "nadhledu", naopak z podhledu barvy zkreslují poměrně rychle. Maximální jas je velmi dobrý, stejně jako barevné podání.

Samsung 530U
Samsung 530U

Touchpad je multitouch, pracuje se s ním velmi dobře. Na klávesnici se dobře píše, jen je trochu hlučnější. A není podsvětlená.

Reproduktory jsou umístěny v pásu před displejem a možná i díky tomu je jeho zvuk nejlepší v testu. Je barevný, má hezké výšky, příjemný vokál a jemné náznaky hloubek. Poslech neuráží, maximální hlasitost ale patří spíše k nižším.

Výkony je 530U spíše slabší, svůj podíl na tom jistě má i mechanický pevný disk s nižší rychlostí ploten (5400 RPM). 

Toshiba Portégé Z830

Cena: 24 990 Kč

Je jako pírko. Zet 830 je nejlehčí ultrabook v testu, váží jen 1,2 kg. Jeho tělo je z hořčíkové slitiny, pro zvýšení tuhosti má pod vrchní "slupkou" podpůrnou "komůrkovou" strukturu nápadně připomínající včelí plást. Kryt displeje je poměrně tvrdý, ale při větším tlaku se zezadu dotýká displeje. Slabší je to z torzní tuhostí, Portégé bychom za hranu displeje opravdu nechytali (ale to by se nemělo dělat u žádného notebooku). Pochválit musíme palmresty, které jsou chladné i při delší práci. Kritiku si zaslouží chlazení, které sice není hlučné, ale jeho hučivý zvuk je při vyšším zatížení nepříjemný.

Toshiba Portégé Z830

Na rozdíl od konkurentů je Toshiba osazena vyšší verzí procesoru Core i5, modelem 2557M taktovaném na 1,7 GHz, základní deskou Toshiba s chipsetem Intel QM67 (Cougar Point) a 4GB DDR3 operační paměti taktovanou na 666 MHz v dvoukanálovém zapojení. Grafika HD 3000 běží na frekvenci 350 MHz.

Úložištěm je SSD, 128GB model od Toshiby. Překvapivě v benchmarcích nepodal přesvědčivé výsledky, v rychlosti zápisu je dokonce pomalejší než jediný pevný disk s rotujícími plotnami - Hitachi v Samsung 530U. O bezdrátové připojení se stará Advanced-N karta od Intelu, ethernet je 1GB od stejného výrobce. Jeho RJ45 port je vtipně umístěn v nejtlustším místě notebooku - jeho zadní "nožičce". Litium Ion akumulátor má kapacitu 46 Wh.

3D Mark 06 - výkon systému při 3D grafice
HP3 467 bodů
Lenovo3 444 bodů
Samsung 5303 269 bodů
Toshiba4 168 bodů

Displej s LED podsvětlením má rozlišení 1 366 x 768 obrazových bodů s matnou povrchovou úpravou. Díky ní se na něm dobře pracuje a nevidíte na něm odrazy oken nebo odlesky bodových světel. Pozitivně hodnotíme jemnost obrazu s prakticky neviditelným rastrem. Oproti matnému displeji Samsungu má ale mdlejší barvy a horší pozorovací úhly. Pro běžnou práci plně dostačující, ale pokud bystě se chtěli na něco dívat ve třech, krajní oba diváci již neuvidí optimální podání.

3D Mark Vantage - výkon systému při 3D grafice
HP1 517 bodů
Lenovo1 561 bodů
Samsung 5301 453 bodů
Toshiba1 774 bodů

Pochvalu si zaslouží klávesnice, která je jako jediná podsvětlená. To je pro práci v noci úplně ideální. Píše se na ní dobře, je i docela tichá. Naopak hlučnější jsou "myší" tlačítka u touchpadu. Ten má i samostatnou scrollovací funkci (vertikální a horizontální), je i multidotykový, ale to se hodí maximálně pro zvětšovací funkci, jinak nefungoval moc přesně.

Toshiba Portégé Z830
Toshiba Portégé Z830

Reproduktory toshiba umístila pod čelní hranu směrem ke stolu. Jejich projev má méně výšek než Samsung 9, proto trochu příjemnější, jinak podobné výhrady, ale zní o trochu plněji a kompaktněji. Trošku chraplavé.

Toshiba předvedla nejvyšší grafický výkon a tím výpočetním také nezaostává. Bohužel si skóre trochu pokazila nižší rychlostí čtení a nízkou rychlostí záznamu, což je u SSD uložiště překvapivé.

Samsung 900X

vypadá jako ultrabook, ale není to ultrabook

Nádherný designový kousek nenese označení ultrabook, protože není vybaven systémem AntiTheft, kterým můžete vystopovat notebook v případě, že vám jej ukradnou. Nebo se o to alespoň pokusit. Trochu "přes limit" by byla i cena - 32 990 Kč.

Netradiční vzhled tvoří oblé linie "přečuhujících" plechů šasi.

Samsung 900X
Samsung 900X
Samsung 900X

Všechny porty jsou soustředěny na dva výklopné moduly na spodní straně ultrabooku. Je zde USB 2.0 a USB 3.0 konektor, HDMI (ve verzi mini), kombinovaný sluchátkový a mikrofonní konektor a čtečka microSD karet. Nechybí mikrokonetor pro redukci na RJ45 pro připojení k ethernetové síti.

Potěší podsvětlená klávesnice a dobře fungující multidotekový touchpad bez oddělených tlačítek. Klávesnice je příjemně tichá a píše se na ní dobře.

900X je osazena klasicky, tedy Core i5 - 2467 na frekvenci 1,6 GHz, 4GB DDR3 paměti, 128GB SSD Samsung, WiFi karta Ultimate-N od Intelu, akumulátor má kapacitu 46 Wh.

Displej s rozlišením 1 366 x 768 je perfektní, pozorovací úhly ve všech směrech skvělé.

Výkonově je ultrabook ze všech testovacích jednoznačně nejslabší, nezachrání jej ani SSD disk, u kterého jsme naopak naměřili rekordní přenosové rychlosti. Zvuk je doopravdy mizerný. 

Podrobnější parametry Samsungu 900X jsme soustředili do následující tabulky.

Samsung 900 x
PC Mark 072 853 bodů
3D Mark 062 136 bodů
3D Mark Vantagechyba, nedokončil
HD Tach 3.0 (8 MB)čtení 179 MB/s, náhodný přístup 0,2 ms
ATTO (32 MB)čtení 214 MB/s, záznam 205 MB/s
Cinebench R11.5CPU 1,19 bodu, OpenGL 4,10 fps
výdrž baterie3 hodiny 26 minut

Závěr: ultrabook není hračka

Na rozdíl od netbooků jsou ultrabooky plnohodnotné pracovní nástroje. Přestože všechny testované modely jsou vlastně první generací nové kategorie osobních počítačů, nevedou si vůbec špatně. Zajímavý posun ve výkonu ultrabooků by mohl nastat s uvolněním nových procesorů Ivy Bridge (snad 8. dubna).

Do testu to nakonec nestihl na CES představený ultrabook Dell XPS 13. Testovací vzorky dorazí koncem února, test přineseme obratem. 

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...