Žižkovský vysílač bude nově šířit i UHD vysílání

Žižkovský vysílač bude nově šířit i UHD vysílání | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V Česku se rozjíždí UltraHD vysílání. V testu se vysílá smyčka ČT

  • 136
České radiokomunikace tento týden rozjely pozemní televizní vysílání v UltraHD rozlišení (4K). Signál je s patřičným vybavením k zachycení v Praze z Žižkovkého vysílače. Test bude součástí zkoušky systému DVB-T2, která probíhá až do listopadu.

UltraHD či 4K rozlišení v pozemním televizním vysílání dorazilo do Česka vůbec poprvé, ale plány na jeho spuštění byly konkrétní již loni v létě. Aktuální vysílání, na jehož zahájení upozornil server Digizone, je součástí dlouhodobého testu a využívá se při něm kódování MPEG-4/AVC, což se však může měnit.

Nevíte, co je to UHD?

Poradí vám náš seznam zkratek

Najdete ho zde.

Žádný strach. S naším průvodcem se v nových technologiích zorientujete.

"Testovací vysílání Ultra HDTV probíhá z vysílače Praha-město na kanálu 50. Vysílání zatím obsahuje smyčku v nativním rozlišení 4K, kterou dodala Česká televize a má délku 1 minutu a 17 sekund. Obsah se bude v průběhu testu také měnit," sdělila redakci tisková mluvčí společnosti Petra Miterová.

Smyčka je puštěna 24 hodin. Novému vysílání přitom musely ustoupit tři dosavadní HD kanály, které v DVB-T2 běžely.

Kdo bude chtít novinku vyzkoušet, bude muset mít patřičně vybavený televizor s UltraHD rozlišením, případně set-top box, který kompresní formát a DVB-T2 podporuje. České radiokomunikace k příjmu a měření používají specializované měřící přístroje.

"Jsme v jednání se všemi významnými výrobci televizí, kteří mají zájem se testu účastnit a připravit TV přijímač, který bude schopen 4K vysílání prostřednictvím DVB-T2 vysílání přijímat," doplňuje Miterová.

Včas odhalit problémy

Protože je to první takový test, musí se v jeho rámci otestovat kompletní přenosový řetězec od výroby obsahu přes jeho odbavení až po signálové zpracování, vysílání a příjem.

DVB-T2

Přenosová kapacita DVB-T2 kanálu je až 40 Mbit/s, v reálném provozu se však počítá spíše s 30 Mbit/s. Vejdou se do něj zhruba čtyři kanály v plném HD rozlišení (8-11 Mbit/s), nebo kolem 12 kanálů v rozlišení standardním (cca 2,5 Mbit/s). Obraz bude kódován v MPEG 4 AVC, zvuk v AAC.

"Součástí DVB-T2 experimentálního vysílání je ověření rušení DVB-T2 příjmu ze strany LTE sítí pracujících v pásmu 800 MHz, které bylo ještě před dvěma roky využíváno pro televizní vysílání. Cílem těchto testů je zajištění způsobu eliminace případného rušení," řekla nám o jednom z důvodů testů Mitnerová.

Test by měl probíhat do konce letošního listopadu, kdy vyprší licence pro jeho provoz. Pokud se však České radiokomunikace domluví s Českým telekomunikačním úřadem, bude ho moci prodloužit.

České radiokomunikace testují DVB-T2 ve vybraných městech už od roku 2012. Komerční spuštění vysílání v DVB-T2 se očekává někdy v následujících letech. Záležet bude na Českém telekomunikačním úřadu a evropské koordinaci radiového spektra. Radiokomunikace slibují, že plný přechod ze současného DVB-T na DVB-T2 bude pro diváky probíhat postupně, aby je nezatížil investicí do nových zařízení. Souběžné vysílání v obou standardech bude trvat až do okamžiku, kdy většina diváků bude vybavena přijímači DVB-T2 cestou přirozeného cyklu obnovy přijímačů.