Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lékaři prorazili pacientům do hlavy nečekanou „zbraní“: ultrazvukem

Postup vyvinutý kanadskými lékaři slibuje vyřešení letitého problému při léčbě chorob postihujících mozek. V rámci klinické zkoušky se jim podařilo využít ultrazvuku k propašování léků přes bariéru, která jinak důkladně kontroluje, co se dostane do mozkových cév. Šance svítá nejen pacientům s nádory.

Ilustrace struktury hematoencefalické bariéry přímo v mozku. Vytváří ji buňky cévního endotelu jsou opatřeny výrazně vyvinutými těsnými spoji, jež zamezují vzniku pórů mezi buňkami. Svou roli hrají i výběžky jistý buněk imunitního systému (astrocytů), které jsou na obrázku vidět napojené vnější stěny krevních vlásečnic. | foto: Medbenmedben

Osm let bojuje šestapadesátiletá Kanaďanka Bonny Hallová s nádorem mozku. Lékaři tlumí jeho růst všemi dostupnými prostředky. Nedávno se však nádorové bujení vymklo kontrole a nádor se začal zvětšovat. Bylo jasné, že pacientku nemine operace. Před ní se však podrobila experimentálnímu zákroku, který může v léčbě mozkových nádorů znamenat revoluci.

Z širokého arzenálu protinádorových léčiv se většina pro léčbu nádorů mozku nehodí. Tyto léky sice zabíjejí nádorové buňky, ale do mozkové tkáně neproniknou. Do cesty se jim staví neproniknutelná výstelka buněk mozkových cév.

Během evoluce se naučili živočichové chránit své mozky před nejrůznějšími škodlivinami, například před jedy z potravy nebo před choroboplodnými zárodky. Buňky na mozkových cévách se pevně semkly a z krve do mozku přes ně jen těžko něco projde. Tato tzv. hematoencefalická bariéra nám chrání nervové buňky jako účinný štít. Ale pokud potřebujeme vpravit do mozku nějaký lék, musíme do tam buď přímo vpíchnout, nebo předtím bariéru oddělující krev od mozku narušit. Daní za obejití krevně-mozkové bariéry je hrozba poškození mozku. Podobné problémy provázejí i nasazení omezeného počtu léků schopných krevně-mozkovou bariérou procházet. Tyto léky snadno a rychle pronikají i do zdravých tkání a orgánů a poškozují je.

Ultrazvuk otevírá cestu lékům

Todd Mainprize a Kullervo Hynynen ze Sunnybrook Health Science Center v kanadském Torontu se pokusili hematoencefalickou bariéru v blízkosti nádoru Bonny Hallové pootevřít a vpustit na nádorové buňky chemoterapeutikum, které běžně z krve do mozku neproniká. Neurochirurg Mainprize nejprve vpíchl pacientce injekcí do žíly lék se spoustou mikroskopických bublinek.

Hynynen počkal, až se lék s bublinkami rozptýlí s krví po celém pacientčině těle a pak soustředil do blízkosti nádoru v mozku paprsky ultrazvuku. V dráze jednotlivých paprsků se v mozku nic neděje. Tam, kde se paprsky protnou, jsou bublinky donuceny k vibracím. Třesou se s frekvencí 200 000 Hz a přitom uvolňují spoje mezi buňkami, které v příslušném místě tvoří výstelku mozkové cévy. Chemoterapeutikum tak má k nádoru volnou cestu.

Výzkumníci se domnívají, že postup, který objevili před několika lety a ozkoušeli na zvířatech, je bezpečný: „Při zákroku není mozek nijak poškozen a pacientka necítí sebemenší bolest,“ vysvětluje Kullervo Hynynen. „Teoreticky by mohla jít hned po zákroku domů.“ Objektivně ale nic takového není jisté, a proto se v tuto chvíli nabírají pacienti do první fáze klinických zkoušek, která má bezpečnost procedury doložit statisticky (Jde o povinný postup, který musí podstoupit všechny léčebné metody, o bezpečnosti či nebezpečnosti postupu to nic nevypovídá.)

Vědci působili na pacientčin mozek ultrazvukem pouhé dvě minuty. Na základě výsledků pokusů na zvířatech předpokládají, že do šesti hodin měla Bonny Hallová hematoencefalickou bariéru opět perfektně uzavřenou. Kolik chemoterapeutika za tu dobu proniklo do mozku a jak lék zasáhl nádor? To ukáže analýza nádoru, který Todd Mainprize Bonny Hallové druhý den odstranil z hlavy.

Šance pro pacienty s Alzheimerovou chorobou

Jaroslav Petr

Je vzděláním biolog. Pracuje jako vedoucí výzkumný pracovník ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi, kde se zabývá reprodukční biologií a biotechnologiemi hospodářských zvířat. Přednáší externě na České zemědělské universitě v Praze a dalších institucích. Je také dlouholetým popularizátorem vědy. Píše například pro Lidové noviny, časopis Vesmír i server Osel.cz.

Cílené otevírání krevně mozkové bariéry může najít využití nejen při boji s obtížně léčitelnými nádory, ale i při léčbě dalších onemocnění mozku. Velké naděje upírají vědci k léčbě Alzheimerovy choroby. Řada nadějných léků proti této neurodegenerativní nemoci neprochází hematoencefalickou bariérou, a proto se nepoužívají.

Překvapivě pozitivní efekt však může mít i jen samotné vystavení mozku účinkům zaostřeného ultrazvuku. Pokusy na laboratorních myších, které trpí silným sklonem k onemocnění silně připomínajícímu lidskou Alzheimerovu chorobu, prokázaly, že když se do mozkových cév dostanou mikroskopické bublinky plynu a ty jsou přivedeny k vibracím zaostřeným ultrazvukem, posílí otevření hematoencefalické bariéry vlastní obranné reakce mozku. Ten se začne zbavovat tzv. amyloidu, jehož hromadění je pro Alzheimerovu chorobu typické. Takové „vyčištění“ mozku se projeví i zlepšenou pamětí zvířat.

Informace: Text jsme vyjasnili, aby bylo jasné, že v tuto chvíli probíhá klinická zkouška postupu a samotný objev principu není tedy zcela nový.

Autor:
Témata: Ultrazvuk
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Byt 3+kk, 49 m2
Byt 3+kk, 49 m2

Tylova, Plzeň - Jižní Předměstí
12 500 Kč/měsíc

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...