Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


UMAX AstraPix 480 – šikovná 1MPix krabička za 6 tisíc (recenze)

aktualizováno 
Co lze očekávat od megapixelového rodinného fotoaparátu? Neudělá vám ostudu ve společnosti, fotky do rodinného alba také nepokazí. Možná jej mnozí z vás objeví letos pod vánočním stromečkem.

Umax uvedl na trh svůj první digitální foťák s LCD displejem. Nečekejte však 5 megapixelů nebo sekvenční snímání. To stejně nepotřebujete a AstraPix 480 je prostě levný rodinný foťák. 

Vybavení a vzhled
Nabídka Umaxu je v případě AstraPix 480 poměrně velkorysá. Kromě samotného fotoaparátu, USB kabelu a CD s ovladači v krabici najdeme instalační CD softwaru Zoner Media Explorer 4.5 v plné verzi a televizní kabel. Aby toho nebylo dost, ve speciální nabídce získáte i sadu GP Power Bank. Nejde o nic jiného než o nabíječku se čtyřmi NiMH akumulátory. Přístroj sám o sobě je poměrně malý a lehký: 95 x 39 x 60 mm, 150 g.

UMAX AstraPix 480

Když jsem Astru poprvé vytáhl ve společnosti, ozvalo se několik velice pochvalných komentářů. Kompaktní design a příjemná kombinace modré a stříbrné prostě zaujme. Při bližším zkoumání se sice část elegance ztratí, to díky použitým materiálům, ale i tak je nový Umax možné pokládat za hezký a svěží fotoaparát.

Z čela prostoje do prostoru proniká fix-fokusový objektiv, kolem kterého je umístěn kruhový přepínač mezi normálním a makro režimem. Nad objektivem je i optický hledáček a v pravém horním rohu zabudovaný blesk. Nahoře najdete spoušť, vypínač, malý matricový LCD displej a tři ovládací tlačítka. První z nich nastavuje režimy blesku (žádný, automatický, vynucený, ochrana proti králičím očím není). Druhé tlačítko zapíná samospoušť a zapíná dvojnásobný digitální zoom. Třetí ovládací prvek umožňuje výběr ze tří rozlišení fotografií. Na pravém boku přístroje najdete pod gumovou krytkou konektory USB, TV-out a konektor pro napájení.

UMAX AstraPix 480

UMAX AstraPix 480

Zadní strana přístroje skrývá největší plus tohoto levného fotoaparátu, poměrně kvalitní barevný LCD displej, jehož absence je největším nedostatkem levných digitálů. Úhlopříčka 4,5 cm plně postačuje pro posouzení kvality fotografie před uložením a poslouží dobře jako hledáček, i když chvílemi dochází k malému zpoždění obrazu na displeji za skutečností.

Napravo od displeje se nachází ovládací čtyřsměrné tlačítko pro přístup do menu a mazání nepovedených fotografií, pod ním je pak přepínač mezi nahrávacím a prohlížecím režimem a ovládání displeje. Ve spodní části přístroje je prostor pro baterie a výměnnou paměťovou kartu formátu Compact Flash I s maximální kapacitou 128 MB.

Ovládání a režimy
Menu je poměrně jednoduché a v podstatě do něj běžný uživatel ani nebude chodit. Vystačí si totiž s třemi ovládacími tlačítky na vrchu přístroje. V menu najdete čtyři záložky. Pod nabídkou setup je ukrytá možnost vyvážení bílé barvy v režimech auto, denní světlo, zataženo, zářivka a žárovka. Dále si můžete zvolit režim televizního signálu PAL nebo NTSC a nebo ručně upravit expozici. Nastavení PC mode pak určuje, zda se při připojení k počítači bude foťák tvářit jako výměnný disk nebo jako webová kamerka. Capture pak dává na výběr mezi snímáním obrázků nebo videosekvencí. Nechybí ani nastavení možnosti spolupráce s tiskárnou podporující DPOF. Bohužel jsem ale v menu nenašel možnost, jak vypnout zvuky, které foťáček při práci vydává.  

UMAX AstraPix 480

Trocha technologických údajů
Ke snímání slouží CCD prvek s jedním milionem aktivních bodů, což stačí na pořízení obrázků v rozlišení 1152 x 864 bodů. K dispozici je ještě VGA kvalita a také hardwarová interpolace, která produkuje obrázky o velikosti 1600 x 1200 bodů. Dvojnásobný digitální zoom je spíše do počtu, reálné využití je minimální. Zabudovaný blesk bez problému postačí pro běžné focení v šeru, ale jeho dosah není neomezený. Po přepnutí do makro režimu můžete zkoušet fotit nejrůznější brouky, foťáček odváděl docela slušnou práci při ostření detailů. V režimu makro je možno snímat od 10 do 60 cm. Pokud vás mrzí rodinné fotografie, na kterých chybí fotografující člen rodiny, oceníte samospoušť s desetisekundovým zpožděním a zvukovou signalizací. AstraPix 480 zvládá i záznam videosekvencí v rozlišení 288 x 208 mm s frekvencí 10 snímků za vteřinu. 

Práce s přístrojem
AstraPix 480 je kompaktní digitál určený zejména mladším uživatelům. Odpovídá tomu nejen zajímavý design, ale také jednoduchost ovládání. Pokud zvládáte fotit s analogovým automatem, nebudete mít s Astrou žádné problémy. Při focení si rychle zvyknete na příjemný LCD displej a omluvíte mírné zpoždění displeje i spouště. Na reportážní, neřkuli sportovní, fotku to není, ale na momentky do rodinného alba či na váš web víc nepotřebujete. Překvapila nás i výdrž dodávaných akumulátorů, astra moc nežere. Do zabudované 8MB paměti se vejde až 120 fotek v nejnižší kvalitě, těch největších jen jedenáct. Zlatá střední cesta, tedy 1 MB fotky zahltí paměť po 19 záběrech. 

UMAX AstraPix 480

Kvalita snímků
Od malého kompaktu za šest tisíc nemůžete čekat zázraky, ale fotky o standardních rozměrech bez potíží vytisknete. VGA rozlišení je akorát tak dostačující na snímky z hospůdky, které vystavíte na web, abyste se pomstili kamarádům za to, že vás opili. Využití hardwarové interpolace nám připadá zbytečné, kvalita fotografií není o nic vyšší než, když na nižší kvalitě provedete pár triků ve Photoshopu. Celkově ale obrázky nevypadají špatně. Ostatně, to můžete posoudit z ukázky někde kolem. 

Fotografie pořízená digiťákem Astrapix 480

Hodnocení
AstraPix si své uživatele bezesporu najde, zvláště, když je uváděna na vánoční trh. Za příjemnou cenu nabízí to, co si od můžete přát od digitálního kompaktu v kategorii low end.

Cena: 25 bodů z 30 možných
Šest tisíc a osmdesát pět korun za JMP digitál s LCD displejem je dobře nastavená cena. Zvláště, když k tomu připočtěme hodnotu nabíječky a akumulátorů, za které byste normálně dali 800 korun navrch.

Výdrž baterií: 11 bodů z 15 možných
I při zapnutém displeji a focení s bleskem vydržely akumulátory víc, než jsme čekali. K napájení navíc stačí dva články, takže se čtyřmi dodávanými máte rezervu na několik dní neustálého cvakání.

Paměť: 10 bodů z 15 možných
Osm mega zabudovaných v těl aparátu je v této kategorii standard. Možnost rozšíření o Compact flashky je příjemná, i když ji většina lidí pravděpodobně nevyužije.

Vybavení: 15 bodů z 20 možných
Určitě by bylo hezké, kdyby i takhle levné fotoaparáty disponovaly optickým zoomem, ale to už by nebyly tak levné. Nabíječka v ceně a výborný software od Zoneru v češtině tenhle nedostatek s přehledem vyváží.

Kvalita snímků: 12 bodů z 20 možných
Jeden megapixel není žádná sláva, když jste zvyklí na lepší, ale pro normální focení to úplně stačí. Možnost nastavení expozice a vyvážení bílé umožňuje lepší snímky, než byste čekali.

 

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Nikdo si nevšimne, že ho fotíte. Panasonic uvedl Lumix na pouliční fotku

Panasonic GX9

Můžete se dívat jakoby do země a přitom fotit svět před sebou. Panasonic na Mallorce představil systémový fotoaparát...

Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

Neuvěřitelná perspektiva: podívejte se na nejlepší fotografie z dronů

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné...

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné snímky za rok 2017. Podívejte se na...

Najdete na iDNES.cz